Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
88
 

Bir insandan yanlışlarını çıkardığınızda geriye hala kendisi olan %95 kalır

Bir insandan yanlışlarını çıkardığınızda geriye hala kendisi olan %95 kalır
 

Yaptığı yanlışlar insanın değerini işte bu %5 kadar düşürür; sıfıra indirmez. Kişinin değerini yaptıklarına bağlarsanız bazılarını çöpe atmanız ya da öldürüp yok etmeniz gerekir.

Kimileri işledikleri suçlar ve günahlar üzerine “Yaşamaya hakkım yok” der. Oysa yaptıklarınız değerinizle bağlantılı değildir. Bu nedenle ne yapmış olursa olsun kişinin yok edilmesi gerekmez.

Sen ayrısın, yaptıkların ayrı. Toplama işlemini yanlış yaptığın için And dağları yanmış. Bilerek yapmak da(yani kasıt olsa da) yanlış yapmaktır, akıl yanılır. Yanlış yapılırken değerler devrede olmadığı için kişinin değeri düşmemeli ama cezasını çekmeli. Biz kişinin değerini de düşürüyoruz.

İnsan yanlış yaptığı zaman kendisini değersiz hissediyor, oysa aynı kişi; böyle değil de şöyle hareket etseydin doğru yapacaktın. Bu anlamda suçluların yüzüne tükürmek anlamsızdır; çünkü suçu yüz işlemedi, düşünceleri işledi; cezasını verir sevişirsin. Yaptığımız yanlışlarla değerimizin %5 düşmesi ise “Doğru yapma sansını niye kullanmadın” tepkisidir.

Hayatta onca yanlış yaptım hala kendimi değerli görüyorum. Bedelini ödedim/ödettiler, ben de kendimi affettim, nolmuş yani! Kendini suçlayarak intihar eden bile var.

Suçlulara karşı “adi, beş para etmez” gibi sözlerimiz tepkidir; o anda gözümüzde değeri düşmüş olabilir ama gerçekte düşmez; çünkü eylemi yapan düşüncedir, düşünce de insanın kendisi değildir.

Buradan “suç işlemekle insanın değeri düşmez” şeklinde bir anlam çıkıyor. Daha doğrusu değeri düşmemeli, bu bizim lehimize değil; düşünsenize etrafımızda pislik insanlar, pis demeyelim cezasını verelim.

Kişi ne yaparsa yapsın insanlık onuru sabit kalsın; böyle olursa yaptıklarından dolayı kendinden utanır. Adı, itibarı, beyefendiyse beyefendi hanımefendiyse hanımefendi… Ama yaptığınız eylemden dolayı şu kadar cezanız var efendim şeklinde…

Yüzüne tükürüyoruz o da gidip başkasının yüzüne tükürüyor; değer versek belki farklı davranacak. Bazıları toplumun aşağılaması nedeniyle kendilerini değersiz hissettikleri için suç işliyor olabilirler.

Suçluya “yanlışlarınız karakteriniz değil eyleminizdir. Siz bizim için hala değerlisiniz” anlayışıyla yaklaşılmalı; ancak ceza konusunda hiç taviz vermeden. Biz ise ne yapıyoruz? Yüzüne tükürüyor, üç gün sonra salıyoruz.

İnsanlar hataları nedeniyle kendilerini ağır yargılıyorlar “Ben şöyleyim, ben böyleyim” Hatanın/yanlışın yansıması sonucu kadardır, sonra eski halinize dönersiniz. Çünkü siz her durumda %95 değerlisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Kerim Bey, sanıyorum benden kaynaklanan ciddi bir yanlış anlama var. Ben namusunu korumak için adam öldüren derken kendilerine cinsel saldırıda bulunan kişilere nefs-i müdafada bulunarak onları öldüren kadınları kastetmiştim. Yoksa namus cinayeti adı altında eşlerini hatta eski eşlerini öldüren ruh hastalarını değil. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 05.01.2017 15:19
Cevap :
Efendim sorun değil,bütün söyledikleriniz yanlış olsa bile siz öyle özel bir insansınız ki sizi olduğunuzun dışında başka türlü anlamak mümkün değil.Ayrıca buradan gittiğinize de çok üzüldüm gerçekten!Selamlar saygılar.  07.01.2017 12:03
 

Merhaba Kerim Bey...Bu oran, bana göre çok fazla...Üstelik kişiden kişiye de değişir...Ayrıca, herkesin "doğrusu" ve yanlışı" kendisine göredir. "Mutlak doğruyu" ve "yanlışı" bulmanın bir ölçütü var mıdır? Bunu tespit edecek bir kurul olsa, o kuruldakilerin bir "doğruları" ve "yanlışları" vardır...Örneğin, ufak bir çocuğa tecavüz ederek öldüren bir sapık caninin değeri %5 mi düşer? Gelin Kerim Bey, bu oranı biraz daha indirelim...Ya da bu oran "kişiden kişiye değişir" diyelim.Selamlar.

cdenizkent 
 02.01.2017 18:14
Cevap :
İnsanlar hata yaptıkları zaman kendilerini değersiz hissediyorlar.Bu durumda hepimiz bazı yanlışlar yapmış olabiliriz.Unutalım gitsin olmaz.En iyisi değerimiz bunlarla düşmesin. Katili pantolonunun ütüsü bozulmadan cezalandıralım.  03.01.2017 23:03
 

Eğer böyle bir ölçüm varsa, insanın varlık değerinin yüzdesi yaptığı hatanın büyüklüğüyle ters orantılıdır (düşme yüzdesiyse doğru orantılı). Reina'da insanları katleden caninin yüzüne tükürmek bile tükürüğümüzün ziyan olması anlamına gelir. O canavarın insan olma yüzdesi ise 0 (sıfır)'dır. Birinin yaşamını mahvedecek düzeyde değerli bir eşyasını çalan hırsız da insan olarak ciddi değer kaybeder. Namusunu korumak, vatanının savunmak gibi önemli değerler için adam öldüren şerefli bir insandır, ölen içinse insan demek düşük bir olasılıktır. Sanıyorum siz çok önemsiz hataları kastettiniz, ama bunların ne olduğunu belirtmemişsiniz. Diğer yandan önemli bir hukuk ilkesi olan "Suçluluğu kesinleşene kadar herkes suçsuzdur." biz de tam tersine uygulanıyor sanki. İyi yıllar dileklerimle.

Güz Özlemi 
 02.01.2017 13:35
Cevap :
Yazdıklarınız doğru; ama biliyor musunuz bize doğru bile yetmiyor. Yüzyıllardır onu asalım bunu keselim ile dünyanın geldiği yer malum. Bir de farklı bir politika izlesek. Siz üstelik sanatçısınız.Dünyada ve Türkiye'de yeni bir düzen için yazılar yazıyor durmadan mücadele veriyoruz.İnsan çürük elma değil çöpe atamıyorsunuz. "Namusunu korumak için adam öldüren şerefli bir insandır" demişsiniz.Bu durumda o zaman siz namus cinayetlerini onaylıyor duruma düşüyorsunuz.Niye öldürüyorsunuz, ayrılırsınız olur biter.Yazılarınızı okudum hiç böyle bir anlayış çıkarmadım.  03.01.2017 22:50
 

Merhaba, Kendimi iyi hissettim doğrusu. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 02.01.2017 13:28
Cevap :
Teşekkür ederim, sağlık mutluluk dileklerimle.  04.01.2017 12:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4712
Toplam yorum
: 12706
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster