Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
2145
 

Bir insanı Sevmek

Bir insanı Sevmek
 

"Edebi eserler insanı yeni ve mesut, başka iyi ve güzel bir dünyaya götürmeye yardım etmiyorlarsa neye yarar?" diyen Sait Faik, eserlerinde daha da fazlasını yapıyor ve insanlara sevgi dolu bir dünya sunuyor. Sait Faik öykülerinin bunca sevilmesi onun insanı olduğu kadar, doğayı, hayvanı, denizi,çiçeği, böceği kısaca yaratılan her şeyi sevmesinden ve bu sevgisini öykülerinde nakış gibi işlemesinden değil midir?

Saf, katıksız,arı,duru bir sevgidir bu. İçten, pazarlıksız,koşulsuz... "Her şeyin fakir elbiseleri gibi lime lime,nem almış sıvalar gibi parça parça döküldüğü zaman yalnız sen varsın insan. Yalnız sen varsın! (...) Hiçbir şey seni sevmekten beni alıkoyamaz."

İnsan onun için bir öykü malzemesi değildir sadece : "Baktım durdum insanların yüzüne. Hani, hikaye yazmak, onlara dair düşünmek için sanma. Sevmek için!"

Sait Faik yüreğiyle gördüğü için, insanların çirkin görüntüleri altında yatan güzelliklerini de görür. Uyuz hastalığına yakalanmış bir dilenci çocuğu anlatan öyküsü şöyle başlar: "Uyuzluya bir sinemanın kapısında rastladım. Ayakları çıplaktı. Büyük sarı ela gözleri, aslında beyaz olduğu halde yer yer morarmış bir derinin içinden, baharda badem ağacı güzelliğiyle bakıyordu. Bir dilenci çocuğun bakışlarını badem ağacına benzetmek için Sait Faik olmalı insan...

Onca sevgisine rağmen neden bir karşılık bulamamıştır? Bazı eleştirmenlerin örtülü, bazılarınınsa açıkça eşcinsel olarak tanımlaması da bir yanıt değildir. O'nun için aşk hep uzak bir liman olarak kalmıştır yaşamı boyunca. İç denizlerindeki fırtınalar oraya ulaşmasına izin vermemiştir. Zaten o da bunu kabullenmiş gibidir: "Hayır, ben aşka dair konuşmamalıyım. Yalnızlık kuyuma taş düşmemeli. " Kazara bir gün taş düşse de kuyu o kadar derindir ki düşen taşın sesi bir türlü ona ulaşmaz...

Günümüzde Sait Faik elbette sevilerek okunuyor. Ama onun yaralı ve kapalı iç dünyasına inerek kitaplarını eleştiren kaç yazar kaldı ki? Selim İleri'nin dediği gibi yazılarına hep, "Bir insanı sevmekle başlar her şey" diye başlayanlar, ardından gelen cümleyi yok saydıkları sürece onun anlattıklarını anlamış sayılmazlar: "Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor!" Sait Faik bu cümleyi neden yazmış olabilir? İçinde saklı üzeri açık yaranın, acının farkında olmadan onu anlatmaya çalışmanın bir anlamı olmasa gerek!

10'uncu ölüm yıldönümünde Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın yazdığı unutulmaz şiiri, sizlerle paylaşmak istiyorum:

"Sait, on yıl oldu inanmıyorum / Dün gibisin / İşte yakanı kaldırdın uzun parmaklarınla / Sarı yüzünde ak kırmızı bir ince sakal / Üşüdün gibisin."

"Gecelerin bitmez,tükenmez / Yıldız yıldız büyüyen bir düğün gibisin / Güzelliğin, iyiliğin,doğruluğun düş kapılarında / Dur mu diyorlar, biraz mı diyorlar / Büsbütün gibisin."

"Ama için sıcak,için ta doğada / Yün gibisin / Nerede olursan ol Sait / Yanında çocuklar, balıklar,kuşlar / Düşündüğün gibisin."

Birkaç gün sonra 104. yaşında olacaksın sevgili Sait Faik. Umarım 204. yaşını da kutlayan birileri olur.

PS:

Sait Faik'le ilgili diğer yazılarım, okuyamayanlar ve tekrar okumak isteyenler için:

http://blog.milliyet.com.tr/Sait_Faik_oykulerinde_Insan/Blog/?BlogNo=214113

http://blog.milliyet.com.tr/Sait_Faik__semaver_ve_annem/Blog/?BlogNo=75533

http://blog.milliyet.com.tr/Sait_Faik_ve_Deniz/Blog/?BlogNo=169804

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sait Faik sevgi dolu ve yalın anlatımıyla pek çok kişi tarafından severek okunuyor ama dediğiniz gibi iç dünyası pek bilinmeden. Bir kaç gün önce 1972-73 yıllarının Milliyet Sanat Dergilerine göz atarken Aziz NESİN'in Sait Faik'le ilgili yazısına rast geldim. Aralarındaki arkadaşlığı, son dönemlerindeki kırgınlıklarının sebeplerini, Orhan Veli'yle aralarındaki küslüklere varan şakalaşmalarını okurken gözümde biraz daha ete kemiğe büründü Sait Faik. Eserlerini bir kez daha okumaya karar verdim . Hayal kırıklığı aşklarının, dedikodularının, yaptığı esprilerin ışığında onun da bir insan olduğunun farkına vararak yeniden Sait Faik okuyacağım. Değerli yazınız için çok teşekkürler. Sevgiler.

Adil Serkan SATI 
 18.03.2011 11:09
Cevap :
Vaktiniz olduğunda Sait Faik'le ilgili diğer yazılarıma da bir göz gezdirebilirsiniz. Ben, bu yalnız ve mutsuz adamı çok seviyorum! Paylaştığınız için çok teşekkürler.  19.03.2011 9:54
 

ben bu yazılanların nostalji tadında hep okunacağını hissediyorum... sevgiler.

Ruksan İLDAN 
 15.03.2011 18:49
Cevap :
Umarım sevgili Ruksan. Paylaştığın için çok teşekkürler. Sevgiyle.  15.03.2011 23:31
 

kendi kendime: Yazı bile yazmayacaktım. Yazı yazmak da bir hırstan başka ne idi? Burada namuslu insanlar arasında sakin, ölümü bekleyecektim; hırs, hiddet neme gerekti? Yapamadım. Koştum tütüncüye, kalem kağıt aldım. Oturdum. Adanın tenha yollarında canım sıkılırsa küçük değnekler yontmak için cebimde taşıdığım çakımı çıkardım. Kalemi yonttum. Yonttuktan sonra öptüm. Yazmasam deli olacaktım." Çağdaş Türk öykücülüğünün değerli bir öncüsü olan Sait Faik için yazmak, bir anlamda yaşamak demekti. Onunla ilgili diğer yazılarınızı da okudum Melek Hanım. Onu çok güzel ifade etmişsiniz. Öyküleri o kadar bizden ve yalın ki... Hiç unutulmayacak... Emeğinize sağlık, sevgiler...

yakamoz05 
 23.11.2010 18:00
Cevap :
Bloğuma yaptığınız katkıdan dolayı çok teşekkürler sevgili Yakamoz. Sevgiyle.  24.11.2010 8:13
 

Benim de en sevdiğim öykücülerdendir Sait Faik...Ve sen o akıcı üslûbunla ne güzel anlatmışsın O'nu...Yeniden hatırlattığın,andığın, bilmeyenlere fark ettirdiğin için teşekkürler...Sevgiyle, en güzel bayramlara...

fatma iyibilgin 
 15.11.2010 19:55
Cevap :
Teşekkürler sevgili Fatma. Mutlu Bayramlar...  15.11.2010 20:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 1828
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2005
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

Burada yazarken kim olduğumuzun, ne olduğumuzun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Önemli olan yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster