Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1278
 

Bir intihal vakası da benden

Bir intihal vakası da benden
 

Foto yürütme değil bana aittir.


Son günlerde blog gündemi bir intihal olayı ile sarsılınca heveslendim.

Yazılarında konudan konuya atlarken uyguladığı ilginç yöntem ile dikkatimi çeken önemli bir blog yazarının “yazım tarzını” yürüttüm.

İşin kötüsü yürütmek hoşuma gitti, umarım alışkanlık yapmaz!

Caddebostan sahilinde elinde hortumu, sırtında ilaç tüpüyle ağaçları ilaçlayan görevliyi biraz izledikten sonra çantamdan fotoğraf makinemi çıkardım. “Fotoğrafınızı çekebilir miyim?” dedim. Keyifle gülümseyerek “Tabi” dedi. Bir poz çektim, baktım ki yandan yüzü net çıkmıyor, “Bana doğru bakar mısınız?” dedim. İlaçlamayı kesmeden heyecanla bana döndü. Bir anda başımdan aşağı böcek ilacına bulandım. Kolumla yüzümü silerken “Sadece başınızı çevirmeniz yeterdi” dedim.

O değil de, kollarımı kavuşturup oturmuş, yeni tanıştığım hanımla sakin sakin konuşuyordum. Psikolog olduğunu öğrendiğimde elimi kolumu nereye koyacağımı şaşırdım. Bir daha beden dili üzerine yazılmış kitap okumayacağım. İnsanı şaşkına çeviriyor o kitaplar. Bacak bacak üstüne attığında üstteki ayak kime doğruysa ona ilgin varmış, konuşurken kollarını kavuşturursan savunmadaymışsın, elin çenende dinlemedeysen eleştiriyormuşsun, saçlarına dokunursan… vs… vs… Sonuç olarak; beden dili bilmiyorsan özgürce davranırsın, biliyorsan yandın, artık sen eski sen değilsin.

O da değil de, New York’taki bir balık restoranının havuzunda pişirilmeyi bekleyen 140 yaşındaki ıstakoz, hayvan hakları savunucularının yaptıkları eylem sonucunda Atlantik Okyanusuna bırakılmış. George adındaki ihtiyar ıstakoz özgürlüğüne kavuşurken, aynı havuzdaki genç ıstakozlar bu mutlu olayı kutlayan New Yorklular tarafından mideye indirilmiş. Bu ne yaman çelişkidir böyle. Yaşlıya saygı göster genci ye gitsin. Buradan tüm ıstakoz camiasına sesleniyorum; Aklınızı kullanın, yaşlanana kadar ortalıkta görünmeyin. “Gencim, güzelim, gezmek eğlenmek benim de hakkım” demeyin. Sabredin, yaşlanınca keyfinize bakarsınız. Artık o yaştan sonra eğlenmek için ne yaparsınız bilemem, o da sizin sorununuz. Her şeyi ben mi düşüneyim?

O hiç değil de, benim asıl merak ettiğim şey “limon” ve “kullanılmış ceket” piyasası. Bilirsiniz her babanın çocuğuna söylediği “sen yeter ki oku, limon satar/ceketimi satar yine de seni okuturum” diye bir replik vardır. Bu kullanılmış ceket ve limon ticaretinin getirisi nedir, bilen var mı arkadaşlar?

Hiç biri değil de, bir an için Sevgili Vakayinüvis’e kulak misafiri olup “nasıl şair olunur”muş öğrenelim mi?

“Ege ve Akdeniz’in (iki sevgili) bir an buluşup sonra acıyla ayrıldığı noktadaki hüzünleri toplasaydınız ebruli sulardan ve camdan duru derinlerdeki –nereye gittiği bilinmez- mağara dehlizlerinde hayal sesleri duysaydınız ve uçsuz bucaksız yol çizgilerini takip ederken birden bire deniz çıksa karşınıza ve o sırada MP3’ünüzde çalan bir film müziği Colombos’un dirilmesini sağlasa ruhunuzda ve yol kenarındaki sincabın cevizini saklayacak yer aradığını görseniz ve gece ay ışığının kadehinizdeki şaraba elmas döktüğünü fark etseniz ve bir vatozun kolunuzu yakması ile deli gibi yüzmeye başlasanız…”

Demiş Sevgili Vakayinüvis ve “İşte ben böyle şair oldum tatilde” diye işin sırrını açıklamış. Hem de öyle güzel açıklamış ki, sayfasındaki yorumlar arasından alıp keyifle kendi sayfama taşıdım ve “Hadi” dedim içimden “elin değmişken bunu da yürüt bari.”

Yazım tarzını ödünç (!) aldığım önemli blog yazarımıza not: Tarzınız fena değilmiş. İnsanın yazdıkça yazası, konudan konuya atlayası geliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1166
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2231
Kayıt tarihi
: 24.01.08
 
 

17 yaşımdaydım yazmaya ilk başladığımda. Dünyayı tanımaya çalışırken kendimi de tanıdım zaman içinde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster