Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
458
 

Bir intiharın ardından

Bir intiharın ardından
 

Toplumumuzun içine düştüğü açmazları gösteriyor, köprüdeki intihar olayı. Köprüden atlayanlar bu güne kadar çok oldu. Bundan sonra da olacak, ama bu trajedik olay bir kez daha yaşanır mı, bilinmez. Yaşadığımız toplum bu andan ders alır mı, o da belirsiz inanın.
 
Köprü üzerinde canına kıymak isteyen adamı polis tam ikna etmişken, iki kadının “Senin yüzünden trafikte saatlerdir bekliyoruz. Atlayacaksan atla” demesiyle onca çabayı boşa çıkartıp, intiharı teşvik etmesini kolay unutmayacağız.
 
İstanbul ve diğer büyük illerimizde hayat o kadar çekilmez bir hale gidiyor ki, bencillik dozu gün geçtikçe artmaya devam ediyor ve insanlık insanlığını yitiriyor. Geçmişteki değerler,  birlikte yaşama alışkanlıkları bugün bir roman, bir masal gibi geliyor. Sanki hiç yaşanmamış gibi. O çok bahsettiğimiz toplumsal erozyon, gün geliyor hiç beklenmedik anda en çarpıcı tokadıyla yanağımıza şaplıyor. Afallıyor, ne oluyor diyoruz. Sanki önceden hiç sezmemişiz gibi.
 
Toplum olarak aklımızı başımıza almazsak, iyi yönetilmezsek, iyi eğitilmez, doğruları yanlışlardan ayırmazsak, her geçen gün, bir önceki günü ararız.
 
Köprüdeki intihar olayının bir tarafında hayattan umudunu kesmiş, yalnızlaşmış bir birey, diğer tarafta şehrin kalabalığından, trafiğinden dolayı cinnet geçirmiş, bencillikten karşısındakini hissedemeyen ( yalnızlığını onaylayan ) bir başka birey. Ve trajedik bir sonuç.
 
Sayın okurlar, İstanbul ve İstanbullaşan şehirlerimizde eğitimsiz kalabalıkların da etkisiyle hayat koşturmaca ile geçiyor. Bu yoğun şehirlerden uzaklaştıkça hayat dikkat ederseniz yavaşlıyor. Bu olumsuz durum, haliyle halkı, toplumu etkiliyor. Gün geliyor hayatımızla ödüyoruz.
 
Frene basıp, hızı düşürmeliyiz. İstanbul’u nüfus olarak rahatlatmalıyız. Ölmüş olan mahalle kültürünü canlandırmalıyız. Ekonomik düzlüğe çıkıp, sosyal adaleti tabana yaymalıyız. Eğitimimizi, insanlık üzerine, bilim üzerine inşa edip gelecek nesilleri iyi yetiştirmeliyiz. Aksi takdirde bu toplumun işi zor, yarınlar karanlık olacaktır.
 
Köprüde yaşanan intiharı önemseyelim, anlamaya çalışalım, belki o bile yeter.
Ersin Kabaoglu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nicel değişimler nitel değişimlere sebep olur, suyun ısınıp sonra kaynaması gibi. Üzgünüm.

Mehmet Sinan Gür 
 11.03.2016 0:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1578
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster