Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
34977
 

Bir kadın ağlıyorsa...

Bir kadın ağlıyorsa...
 

Aziz Nesin'den sevdiğim bir alıntıyı paylaşmak istedim. Aslında çoğu soruya cevap veriyor yazdıklarında. Ağlamayı silah olarak kullandıkları söylenir ya bazen, ağlamak kadını olgunlaştırır oysa. Ağlayarak akıtır zehrini, öfkesini...

Bir kadını ağlatmak çok zor değildir aslında. Kadınlar her şeye ağlayabilir; bir filme, bir şarkıya, bir yazıya… En az erkekler kadar yani! Ama bir kadını yürekten ağlatmak zordur. Eğer bir kadın yürekten ağlıyorsa, ağlatan onun yüreğine ulaşmış demektir.Ama o yüreğin değerini bilememiş olacak ki ağlatan, gözünü bile kırpmadan teker teker batırır iğnelerini yüreğe!
İşte o zaman koca bir yumruk gelir oturur boğazına kadının. Yutkunamaz, nefes alamaz; çünkü o koca yumruk canını çok acıtır. Gözleri buğulanır kadının sonra.
Ağlamayacağım, der içinden. Ama engel olamaz işte.

Çünkü yüreğine ulaşmıştır birileri ve iğneler saplamaktadır.. Bu acıya ne kadar karşı koyabilir ki bir kadın. İnce ince süzülür yaşlar gözünden; önce birkaç damla, sonra bir yağmur seli… Ve kadın ağlar; hem de çok!
Sanmayın ki gidene ağlar kadın! Gidenin giderken koparttığı yerdir onu ağlatan, orada bıraktığı yaradır. O yaranın hiç kapanmayacağını, kapansa bile izinin kalacağını bilir kadın; o yüzden ağlar. Ama bilir misiniz, ağlamak kadınları olgunlaştırır. Her damla, daha çok kadın yapar kadınları. Her damla bir derstir çünkü.
Bazen kadınlar ağladığında çoğu insan, ağlama niye ağlıyorsun ki, değmez onun için derler. Bilmediklerindendir böyle demeleri. Çünkü yürekleri acıyan kadınlar ağlamazlarsa, ölürler.
İçlerindeki zehirdir onları öldüren! Ağlayarak o zehirden kurtulur kadınlar, o irini temizlerler yaralarındaki! Çünkü bilirler, o irin temizlenmezse iltihaba dönüşür yaraları.
Dönüşmemesi lazımdır oysa. O yüzden de bolca ağlarlar.
Zaman geçer sonra. Kadınlar kendilerine sarılmayı öğrenirler. Umarım öğrenirler, yoksa ruhlar sapkın yollara çarpar kendini. Sapan ruhların doğru yolu bulması da yeni acılar demektir. Bunu bilir kadınlar, o yüzden eninde sonunda öğrenirler kendilerine sarılmayı…
Çok ağlayan kadınlar, bir çok şeyden vazgeçen kadınlardır aslında. Her damla olgunlaştırır kadınları evet ama olgunlaştıkça o safça inandıkları aşk gerçeği onların gözünde küçülür. Küçüldükçe değerini yitirir ve işte o zaman kendilerine sarılıp, yeni bir kadın yaratırlar kendilerinden.
Güçlü, yenilmez, mağrur ve aşka inanmayan…
İnsanlar soruyorlar çoğu zaman neden bu kadar çok bekar kadın var diye; hepsi kariyer derdinde olan. Çünkü inançlarını yitirdi o kadınlar.
Zamanında yüreklerine o kadar çok iğne saplandı ki, o kadar çok ağladılar ki! Artık kendilerinden başka bir doğru olmadığına inanıyorlar, o yüzden kendilerine sarılıyorlar.
Çünkü biliyorlar ki sarıldıkları adamlar onları hak etmedi; hem de hiçbir zaman! Hep bir çıkarları oldu sarıldıkları adamların. E.. o zaman niye sarılsınlar ki!
Niye sarılalım ki!
Etrafınızda yürekten ağlayan bir kadın varsa bilin ki olgunlaşıyordur.
Bilin ki, gerçekleri kabul etmeye başlamıştır.
Bilin ki, artık aşkın olmadığına inanmıştır.
Bilin ki, sarılacak tek bir doğrusu kalmıştır.
O da kim, ne diye sormayın artık. Çok ağlayan kadınlar, eninde sonunda kendilerine sarılırlar çünkü!

Her kadın içinde sonsuz bir şefkat duygusu barındırır. Bu nedenle doğurganlık özelliğinin bayanlara verildiğini düşünmüşümdür hep.
Dünya'da kadınlar dışında doğurganlık özelliği olan tek canlının denizatı olduğunu biliyor muydunuz? Bir tek denizatlarında doğum yapan erkektir.
Evren böylesine ince nüanslarla hazırlanmış bir bilgelik deryası.
O kadar çok sıfatla nitelendiriliyor ki kadın; güçlü kadın, pasif kadın, çalışan kadın, ev hanımı, aciz kadın, soğuk kadın, donuk kadın....
Hepsinin bir nedeni var. Herkes içinde hikayeler barındırır. Hepsinin geçmişten gelen hüzünlü bir anısı vardır ve hepsinin evlatlarına olan düşkünlükleri o acılara çocuklarının tanık olmamasıdır.

 

http://www.youtube.com/watch?v=GQtWUPd7Bv8

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aziz Nesin'i çok severim. Ne iyi yapmışsınız bu sözlerini paylaşmakla. Çünkü her satırı gerçek. İnançlarımı yitirmek üzereyim ben de, ne yazık ki... Sevgilerimle Merve hanım.

NURTEN DEMİREL 
 15.10.2011 23:10
Cevap :
Nurten Hanım bende çok severim Aziz Nesin'i ve bu dizeleri gerçekten bizler için çok önemli. öyle güzel ifade etmiş bayanların gerçeklerini keşke hep var olsaydıda biz onu daha çok okusaydık. sevgiler  15.10.2011 23:56
 

Merve'ciğim, Aziz Nesin paylaşımın çok güzeldi,teşekkürler. Sende çok güzel harmanlamış ve anlatmışsın konuyu, yüreğine sağlık canım, sevgilerimi gönderiyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 14.10.2011 15:09
Cevap :
Nilgün Hanım çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Benimde çok sevdiğim bir alıntıydı. Sevgiler, iyi hafta sonları dilerim  14.10.2011 15:22
 

Evet Mervecim Aziz Nesin'i çok severim rahmetle anıyorum ve canım diyorum ki KADIN OLMAK ÖZELDİR...Ama son yaşanan olaylar insanı çok üzüyor biz nereye gidiyoruz bilemiyorum.Sevgimle kucaklıyorum seni.

Şennur Köseli 
 13.10.2011 15:55
Cevap :
Maalesef Şennur Hanım, Toplumumuzda ne kadar direnip kadını var etmeye çalışsakta sevgili Duygu Asena'nın da dediği gibi "Kadının Adı Yok." Ne acı sahnelere tanık oluyoruz, ne vahşetlere maruz kalıyor hem cinslerimiz. Dur diyen yok, müdahele yok. Oysa dediğiniz gibi kadın özeldir, hayattır, yaşanmışlıklardır, annedir, kız evlattır vs. Bir kadını ağlatmak ise acizin silahıdır. Kocaman sevgilerimi yolluyorum size  13.10.2011 16:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1894
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster