Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '06

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
49060
 

Bir kadın nasıl aşık olur?

Bir kadın nasıl aşık olur?
 

aşkı ve sevgilisine kavuşamamanın hasretini insanlık tarihinde hep erkekler dile getirdi yüzlerce yıldır. Kendisine aşık olunan, o derin sevgiyi görmeyen ve güzelliği de aslında o aşk olmadan on para etmeyen hep kadınlardı bu öykülerde, destanlarda, şiirlerde. Kadın, sadece "sevilen" olmakla "seçilen" olmakla aşkın kıymetini de erkeklerden öğrendi -varsayalım.

Hep erkeklerdi sevdalılar, dile geldi sevdaları, ülkeler savaştı bencil bir kadının aşkından. Kadın aşık olduğunda ve aşkını dile getirdiğindeyse yer yerinde oynadı biraz. kıymeti kalmadı aşkının, yüceliği ayağa düştü. keşke o ancak tapılası bir varlık kalsaydı da dile gelmeseydi, herkesin sevgilisi olmaya devam etseydi içten içe, ama kimseye aşık olmasaydı. onu seveni seçtiğinde, aşkı, kendini seçmiş olana duyduğu minnetten öte tanımlanmadı. kendine aşık olana gösterilmiş bir vefa borcu sayıldı onunkisi.

bir kadın nasıl aşık olur? bir kadın, kendisine hiç benzemeyen erkeğe aşık olur. bir kadın, bu evrende kendinde olmayanı arar bir erkekte. kendi yapamadığını, kendi göremediğini ona gösterebilecek, farkına varmadığını anlatacak birini arar. Oysa bir erkek, ruh ikizini arar. kendine benzeyene aşık olur, kendi gibi olan bir kadınla hayatın daha kolay geçeceğini düşünür.

bu yüzden, bir kadın kolay aşık olmaz. çünkü kendine benzemeyeni bulmak, benzeyeni bulmaktan çok daha zordur. bir kadın için aşk, hiç kimseye benzemeyeni bulduğunda kör edici de olabilir. zaten aşkın kendisi biraz aptallığa bulanmaktır. burada ne üstünlük, ne alçaklık, ne beceri, ne yetenek değildir gerçek. Gerçek, kadının o kendine benzemeyeni bulduktan sonra, giderek onu kendine benzetmek istemesiyle başlayacak bir hayat oyunudur. bu bir kedinin fareyle oyunu gibidir. aslında bu, bir kadının yapabildiği bir şeydir ve bunun için yapar.

bir kadının nasıl aşık olduğunu bildikten sonra, bir erkeğe kendini korumasını ve uzun bir zaman sonra gerçekten ruh ikizini bulduğuna inanmaya başlayacağını hatırlatayım. ve elbette ki birlikte uzun zaman geçiren çiftler giderek birbirlerine benzemeye başlarlar. Bu, iki yakın arkadaş için de, iki ortak için de böyledir aslında. ama kadının aşkı hayatındaki erkeği kendine benzettikten sonra da kolay kolay bitmez. O zaman da, giderek yaşlanacağı için kendine benzeyen eşini daha da çok sevmeye başlıyacaktır tabii.

işte bir kadın böyle aşık olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başak Hanım,bu yazı 2006'da yazılmış. O yüzden yanıtlamadan önce göz gezdirirseniz soruyu daha iyi anlayabilirsiniz. Yazılarınız oldukça ilgimi çekti.İlk okuduğum yazı bu.Eğer uygun görürseniz bütün yazılarınızı okumak bazen soru(yorum) yazmak istiyorum. Şimdi sorum şu;neden kadınlar erkekleri kendilerine benzetmek ister? Onları oldukları gibi kabul etseler olmuyor mu? Bu benzetme isteği,erkeğin özgürlüğüne müdahale değil mi? Kadının bu değiştirme isteğinin,toplumun baskıcı,yasakçı olması ile bir ilgisi var mı?

die stimme des mondes 
 18.01.2011 16:17
Cevap :
bu yazım tabii ki tek tek bütün kadınlar ve bütün erkekleri kapsamak zorunda değil. erkekleri kendilerine benzetme isteği olan kadınlar kendilerini eksiksiz, erkekleri ise kusurlu görüyor olsa gerek. burada kadının anne olabilme potansiyeli onu bir canlıyı "oluşturma ve yönlendirme" yetkisi veriyor gibi:) kadınların idealindeki erkek aslında kendi doğurdukları erkek çocuktur. aşık oldukları bi erkeği de öyle görebilirler pekala. öte yandan tabii ki de özgürlüğüne müdahaledir ki bu da erkek üzerinde iktidar kurma isteğinden kaynaklanır. Kadının doğuştan gelen duygusal iktidarına karşılık, erkek fiziksel gücünü ortaya koyarak normal şartlarda başedemediği kadın üzerinde her tür zor ve şiddetle ataerkil düzeni oluşturmuştur. toplumun baskıcı yasakçılığı ataerkil düzenle ilgilidir bence. ama kadın da bu konuda erkekten rol çalar. sağolun ilginize.  20.01.2011 15:41
 

tek kelimeyle harika.sanatınız da öyle:)) arada belirteyim dedim:)

hekimoğlu16 
 07.07.2008 11:47
Cevap :
teşekkürler bu hoş yorumunuz için. selamlar, sevgiler.  08.07.2008 8:56
 

Yalnızlığımdan dolayı bakamadığım için bir kişiye hediye ettim.Bildiğiniz gibi köpekler çok duygusal,yalnızlık onlara gore degil.teriyerdi benimki.Erkekti:) evet insn insana benzer..

Mehmet Önkibar 
 30.07.2007 13:28
 

Yazıtlarınızı okudukca sanki beni anlatıyosunuz gibi:)köpekleri benim kadar sevmeyin ama,kıskanabilirim...sevgiler

Mehmet Önkibar 
 30.07.2007 9:14
Cevap :
insan insana benzer aslında. köpeğiniz mi var? peki o zaman sizin köpeğiniz kancık olsun. :)  30.07.2007 13:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 1956
Toplam mesaj
: 568
Ort. okunma sayısı
: 2766
Kayıt tarihi
: 09.07.06
 
 

Başkentte doğmuşum ve orada gidilecek tüm okullara gitmişim: ODTÜ-Psikoloji ve Ankara Üni. İletiş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster