Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Kahve
Okunma Sayısı
3982
 

Bir kahve tarifi

Bir kahve tarifi
 

Nasıl araba benzinle gidiyorsa öğrencinin yakıtı da kahvedir. En azından Kanada’da bu böyledir. Sabah kalkıyorsunuz, zifiri karanlık, dışarıda kış kıyamet ve sizin okula gitmeniz şart! Bu manzarayı görür görmez ısıtıcının seviyesini yükseltip yorgana gömülmeyi çok istedim ama ders kaçırmanın verdiği vicdan azabı evlat acısı gibi. Sonunda o buz gibi havada kalkıp duş alıyorsunuz ve buz gibi sokak kapısını açıp buz gibi rüzgar suratınıza çarpınca bile ayılmıyorsunuz. Ta ki sabahın ilk kahvesi dudaklarınızdan içinize süzülürken...

Kanada kültüründe kahvenin yeri çok önemli. İş adamı, işçi, öğrenci, ev hanımı, vs insanlar sabah kahvelerini içmeden ayılamıyorlar. Bizim incebelli’de içtiğimiz çaylarımız gibi karton bardaklarda kahve içiliyor sürekli. Biri bitiyor biri geliyor. Sonunda zaten kahveye verecek para kalmıyor ve içmiyorsunuz.

Öğretim yılı boyunca kahve ben ve benim gibi birçok öğrenci için''uyarıcı'' işlevi görür. Final haftasına girince kahvecinin önü sanki emekli maaşı dağıtıyorlarmış gibi kuyruk olur. Yağmur çamur demeden bütün öğrenci ve öğretmenler''gık''ını çıkartmadan kuyrukta bekler. Sıra size geldiğinde kafayı uzatıp''midyum pliz'' (orta boy lütfen) dersiniz ve adam size sırıtarak bir bardak kahve doldurur. Sonrasında''parayı ver de öttür düdüğü aslanım'' der gibi bakar. Cebinizdeki en bozuk paraları uzatıp''kahveyi alayım, düdük sizin olsun'' der ve gününüze başlarsınız. İşte bu gibi zamanlarda öğrencinin en büyük yakıtı kahvedir. Bu sene final haftasında dört gün üst üste onbeşer saat ders çalışınca kahvenin hayatımdaki yerini anladım.

Sabahın erken saatlerinde buluştuğumuz arkadaşlarla oturup kahveleri doldurur başlarız çalışmaya. Akşama doğru türlü bahanelerle aramızdan ayrılanlar olur ve sonunda bir bakmışsınız inanılmaz bir uyku ve saat gecenin üçü. Hemen taze kahve yapılır, üç tatlı kaşığı nescafe ve kesinlikle şekersiz, sütsüz ve neredeyse susuz. Burada önemli olan lezzet değil kahvemizin uyarıcı etkisidir. Zaten üç kaşık kahve zehire yakın bir lezzet verir. Gece üç kahvesi İngilizler’in''beş çayı''na benzer. Final haftasında geleneksel bir hal alır ve Kanada’da her Türk öğrencinin evinde mutlaka gece üçte kahve yapılır.

Neden gece üç derseniz bilimsel bir sebebi yok ama gözlemlerimize dayanarak vücut bu saatlerde direncini kaybediyor ve vücudun sahibi hala ders çalışmak istiyor. Böylece bir ikilem oluşuyor ve''gece üç kahvesi'' bu ikilemi uykuyu delicesine kaçırarak çözüyor. Yalnız tekrar tecrübemden faydalanarak söylüyorum ki aynı ayarda ikinci bir kahve bu sefer delicesine bir çarpıntıya yol açıyor ve size yatmak için bahane oluşturuyor. Önce bol su içip rahatlıyorsunuz sonra birkaç saat uyku. Zaten saatlerce çalışmanın üzerine kahveyi ekmek arası yedirseniz bile ağır basan taraf uyku oluyor. Boru değil vücut bu!

Herkes yemek tarifi veriyor, ben de bir kahve tarifi vereyim dedim. Soğuk olarak da servis edilebilir ve fondip usulü''uyarılabilirsiniz''.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de yakın zamana kadar hukuk fakultesi öğrencisiydim ve aynı damdan düştüğümüz için o kadar iyi anlıyorum ki sizi...:)Fakat sizi uyarmak isterim;ben bir ara bir gecede 14 kupa kahve içip sinüslerdeki sinoviyal zarımı patlatmıştım,sadece kahvenin yaptığı basınç nedeniyle...Bilginize...:)

Başak Çıbıkçı 
 22.12.2006 11:38
Cevap :
Ondört kupa? Ben henüz oralara gelemedim ama gelecek dönem son dönemim olacak inşallah. Bakalım bizim sinüs zarları ne kadar dayanıklı:) Akşama doğru multivitamin tavsiye ediyorum o da bayağı etkili:) Teşekkürler...  22.12.2006 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 364
Toplam mesaj
: 134
Ort. okunma sayısı
: 1970
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

Gözlerini kapat ve düşün: bir cümle kaç kişide farklı etki yaratır? Birbirimizi anlamanın gittikçe z..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster