Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '19

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
91
 

Bir Kanser Savaşçısı: Acı Biber

Acı kırmızı biberin inflamasyon ve ağrıyı engelleme ile bağışıklığın arttırılmasında önemli görevlere sahip bir bitki olduğu bilinmektedir. Yeni çalışmalar, acı biberin akciğer kanserinin yayılmasını engellemede de iyi bir savaşçı olduğunu ortaya çıkardı.

Kanseri ele alırken, karşımıza önemli bir terim sıkça çıkmaktadır: Metastaz. Metastaz, basitçe kanserin bulunduğu bölgeden başka bölgelere yayılımını ifade eder.  Bazı kanser tiplerinde metastaz yapma oranı daha yüksektir ve akciğer kanseri de bunlardan biridir. Akciğer kanseri beyne, karaciğere ve kemiklere sıçrayabilme potansiyeline sahiptir. Bu da hastalığın tedavi edilmesini büyük oranda zorlaştırmaktadır. Ayrıca akciğer kanserinin metastaz düzeyine gelmeden herhangi bir semptom göstermemesi de başka bir engel olarak karşımıza çıkıyor.

Marshall Üniversitesi Joan C. Edwards School of Medicine’da yapılan bir araştırmayla, acı kırmızı biberin doğal bir bileşeni olan kapsaisinin akciğer kanseri hastalarında metastazla mücadele ettiği ortaya çıkarıldı. Daha sonraki çalışmalarda kapsaisinle beslenen akciğer kanserli farelerde metastatik kanser hücrelerinin daha küçük bir alana sahip oldukları gözlendi. 

Moleküler biyoloji çalışmalarında, her şey “protein” denilen moleküllerle ilişkili olmamakla birlikte; kanser araştırmalarında yapılan çoğu deney ve mekanizma aydınlatılması (%95 gibi bir oran verebilirim.) proteinlerle ilişkilidir. Proteinler, bir organizmanın neredeyse tüm işlevlerini yerine getirebilmesi için devamlı üretimi yapılan moleküllerdir. Hepimiz birer protein fabrikasıyız. Kanser hücreleri normal hücrelerden farklı olarak, normal bir proteinin anormal derecede çok daha fazla miktarını içerebilir. Ki bu da o proteinin görevini düzgün bir şekilde yerine getirememesine sebep olur. Kanser hücreleri ihtiyaçları açısından organizma içerisinde farklı yolları (proteinleri) etkileyebilir ve hatta başka bölgelere seyahat edebilmek için kendilerine farklı yollar açabilir. İşte bu da metastaz dediğimiz yayılmalara sebep olur.

Peki kapsaisin metastaza nasıl etki ediyor? Bir organizmada farklı görevlere sahip protein denilen moleküller olduğunu belirtmiştim. Hücrelerde Src adı verilen bir protein hücre adezyonu (yapışma; hücrelerin birbirleriyle ve bulundukları yerle bağlantılar kurması), büyümesi, hareketi ve farklılaşması gibi önemli anahtar fonksiyonların kontrolünü yapmaktadır. Kapsaisin, Src’nin işlev göstermesini engelleyerek (inhibe ederek) metastazı engelleyici olarak görev almaktadır.

Her ne kadar araştırmacılar kapsaisinin ileride diğer kemoterapi yöntemleriyle birlikte kullanılması konusunda umut edici çalışmalar gerçekleştirmiş olsalar da kapsaisinin ne yazık ki özellikle midede oluşan yan etkileri bunun bir süre daha havada kalacak bir yöntem olarak rafa kaldırılmasına sebep oluyor. İleride belki kapsaisinin başka türevleri (analogları)nin kullanılması bu sorunu çözmede yardımcı olabilecektir.

  • Not; Bu yazı tıbbi tavsiye niteliği taşımaz ve bu bilgiler hastalığı tedavi edici değildir. Hastalığınız varsa doktorunuza danışınız.
     

Kaynak: https://interestingengineering.com/chili-peppers-may-help-fight-lung-cancer

Eda Tuğrul bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 178
Kayıt tarihi
: 25.12.18
 
 

2014 yılında İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldum. 2017'de Yı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster