Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3115
 

Bir kişi pek çok şeyi değiştirebilir..!

Bir kişi pek çok şeyi değiştirebilir..!
 

Tevellütü (yaşı) yetenler çok iyi hatırlayacaktır, Kara Şimşek dizisinin fragmanında Michael Knight' ın babasının bir sözü söylenirdi:

"Bir kişi pek çok şeyi değiştirebilir..!"

İlkokul 5.sınıftaydım, köyümüze yeni bir öğretmen gelmişti. İsmi Osman Yılmaz' dı. Kendi memleketinde çok uzun süre öğretmenlik yapmış, emekli olmasına ramak kala bizim köyümüze tayin edilmişti. Çok sevecen bir yüzü vardı. İlerleyen dönemlerde asıl güzelliğin yüzünden çok kalbinde olduğunu anladım. Çok iyi bir öğretmendi, emekli olmasına çok az kalmasına rağmen var gücüyle bize birşeyler öğretmeye çabalıyordu.

Okulların kapanmasına yakın Osman öğretmen bizi ziyarete geldi. Amacı babamın benimle ilgili eğitim planlarını öğrenmekti. Benim hakkımdaki sözleri hala kulaklarımda çınlıyor:

"Tahir bey, bu çocuğa bir şans kesinlikle vermelisin, bunu sonuna kadar hak ediyor. Emin ol, bizi utandırmayacaktır..!"

Sağolsun zaten babamın planları da pek farklı değildi, ancak bu sözler ona ayrı bir güç verdi. Eğitim hayatım Osman öğretmenimin de desteğiyle devam etti.

Lise 1.sınıftaydım, matematik derslerimiz maalesef boş geçiyordu. Bazen de derslerimize Ticaret dersinin öğretmeni giriyordu. Ne garipti ki bu kişi de ya derste bize şiir okuyor, ya da dersi bana anlattırıyordu. Oysa anlatılmaya en çok ihtiyacı olanlardan biri de bendim. Çok sevmeme rağmen Matematik' ten tüm çabama rağmen uzaklaşmaya başlamıştım.

Lise 2.sınıfa geçmiştim. Derken o genç ve pırıl pırıl insan hayatımıza girdi. İsmi Sami Görey' di. Tam bir eğitim neferi, matematiği bize tekrar sevdirdi, kaybettiğimiz tüm şeyleri bize fazlasıyla geri verdi. Sanki yeniden doğmuştuk. Lise 1.sınıfta bizi saran karamsarlık 2.sınıfta yerini gülen yüzlere bıraktı. Bu kişinin attığı temellerle yetişen bizler bir sonraki sene üniversite sınavında özel okulları da geri de bırakarak Bakırköy birincisi olduk.

İki insan ve benim hayatımdaki derin izleri. Kimbilir benden başka kaç kişinin hayatını böyle değiştirip güzelleştirdiler. Hayatlarını bu yola adamış, sınırda nöbet tutan, gerekirse vatanı için canını veren Mehmetcik kadar kutsal bir görev yerine getiren EĞİTİM NEFERLERİNE selam olsun..!

Saygılarımızla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Lise 2 matematiğini gayet sancılı bi şekilde atlatmış bir öğrenci olarak 3.sınıfa umutsuzlukla başlamıştım. En arka sıralarda oturmak, sevmeyi bıraktığım matematikten biraz olsun uzaklaşmamı sağlar die düşünüyordum. Birden bişiler değişti ve gerçekten matematiği bana tekrar öğretebilecek insan Sami Görey dersime girmeye başladı. 1 yıl aralıksız her derste en ön sırada oturdum, notlarım inanılmaz yükseldi, artık insanlar soru sormak için bana geliyorlardı. Matematiği sayesinde tekrar sevdiğim mükemmel eğitimci Sami Görey'e ne kadar teşekkür etsem az. Üniversitede anlayıp anlamadığını önemsemeyen hocalardan çok yüksek notlar alıyorsam eminimki bunda Sami Hocamın katkısı çok fazladır. Teşekkürler hocam bize anlattığınız HERŞEY için...

Nuran Tunç 
 13.12.2006 15:30
 

İlkokul öğretmeniniz Osman Yılmaz'ı ve matematik öğretmeniniz Sami Görey'i sevgiyle, övgüyle anmanız ne güzel. Bu adlarını andığınız öğretmenlerinizi içtenlikle kutluyorum. Ne mutlu ki bu güzel insanlar karşınıza çıkmış. Ayrıca sizin de matematik ve fen alanındaki başarılarınız, özellikle Türkçe'yi birçok Türkçe öğretmeninden daha güzel, daha düzgün kullanmanız, anadilinize özen göstermeniz kutlanmaya değer.

Mehmet Ali Başkurt 
 06.10.2006 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3224
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster