Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
3972
 

Bir kitap: "ağıtsız kadınlar"

Bir kitap: "ağıtsız kadınlar"
 

Yüreği öksedeki kuşlar gibi telaşla çarpan iki kadın. Biri, Hiva, diğeri Zahra. İkisinin yolları bir şekilde kesişir Yılmaz'la. Gazeteci Yılmaz’la. Güneydoğu bölgesindeki kadın intiharlarını araştıran Yılmaz'la.

Üniversitede okurken bir yandan da haftalık bir gazetede çalışan Yılmaz, yazısını kıyasıya eleştiren Sevim'le tanışır tesadüfen ve severler birbirlerini. Askerliğini yapıp döndükten sonra da sesszice evlenirler, Sevim öğretmenle. Ama yine işi yüzünden, kısa sürede, sürekli kavga eder hale gelirler Sevim’le ve büyü bozulur. O son kavgada eşine el kaldırdığı için ruhunun kanadığını hissedecek kadar duyarlı bir adamdır Yılmaz. Hakkari’de askerliğini yapmış, çatışmalara katılmış, parçalanan arkadaşlarını gömmüştür. Ve o zamandan beri beş yıldır doğru dürüst uyuyamayan Yılmaz uyuduğunda da kabuslar görmektedir. Kah kendisini asan kadınları, ya da gözlerden uzak bir dağ köyünde çobanlık yapma hayalini kurdukları, yaşamı somun ekmek gibi ikiye ayırıp bölüştükleri, son yıl ortadan kaybolup dağa çıkan, altı çocuklu bir ailenin tek oğlu, mert, dürüst, çalışkan Keke ile dağda, çarpışmada karşılaştıklarının kabusu.

Güneydoğu’daki; özellikle Diyarbakır, Batman ve Urfa’daki kadın intiharlarını araştırmaktadır Yılmaz. Onu derinden etkileyen ilk intihar , lise yıllarında, kendisini platonik olarak seven Mine’nin, reddedildiği için olan intiharıdır. Ve yeni bir intihar; Hacer. Beş yıl önce askerdeyken, mayına basıp ölen askerinin “Komutanım, memlekette on bir yaşında bir kızkardeşim var, onu amcalarıma bırakma sana emanet” dediği ve o zaman bütün uğraşlarına rağmen bulamadığı Hacer’dir bu. “Bulsaydım yaşıyor olacaktı” duygusuyla, olayları yerinde incelemek üzere Diyarbakır’a gider Yılmaz.

Hacer, kendisinden oldukça büyük bir adamla, başlık parası alınarak, zorla evlendirilmiş, kocasından sürekli dayak yemiş, sonra da “kız değil” diyerek geri gönderilmiştir amcalarının yanına. Ayşan… Hacer’in amcasının kızıdır ve onu da benzer bir kader beklemektedir, çünkü Hacer’i verdikleri yaşlı adam “Ya başlık parası ya yerine yenisi” demektedir. Oysa başlık parasını alan sabıkalı amca çoktan bitirmiştir paraları. Diyarbakır’da intiharlarla ilgili panelde, kendisinden yardım istemeye gelen Ayşan’dan öğrenir bunları Yılmaz.

Ve Hacer’in öyküsünün izini sürerken ulaşır Hiva’ya. Hiva… Adım adım ölüme giden bir başka “kadın”dır. Başında yazması, boynunda, yıllardır kendisini her türlü kötülükten koruduğuna inandığı, üçgen derinin içindeki muska. Uçurumun kenarında, kendisini aşağıya atmak isterken, yüreği öksedeki kuşlar gibi telaşla çarpan Hiva. Atamaz kendisini; ya ölmezse, ya sakat kalırsa? Jiletle bileklerini mi kesse ya da kendisini bıçaklasa? Ama olmaz, her taraf kan olur, annesi o kanları temizlerken kimbilir ne kadar üzülür. Fare zehiri mi içse ya da kendisini assa? Ölümlerden ölüm beğenemez… Hem intiharı yasaklamıştır kutsal dinimiz, nasıl yapsın? Ya karnında taşıdığı bebek? Sıkı sıkı sarar karnını belli olmasın diye ve bir gün, bayılıverir. Hani şu her şeyi biliveren komşu kadınlar yok mudur, işte öyle biri bilir hemen onun gebe olduğunu ve kabusu haline gelen olaylar gerçekleşir. Aile meclisi kurulur hemen ve sonunda “Şemun” adı çıkar Hiva’nın ağzından. Hüküm verilir. Şemun bulunana kadar Hiva saklanacak ve sonra ikisi de meydanda öldürülerek, aşiretin namusu temizlenecektir.


Hiva, on beş yaşında ilk kez aşık olmuştur kendisinden 4-5 yaş büyük, uzun boylu, kumral, açık mavi gözlü, köyün en yakışıklılarından Şemun’a. Köy düğünlerinde, göz göze gelerek ya da uzaktaki mağarada buluşarak yaşarlar aşklarını. Bir yıl sonra istetir Şemun Hiva’yı ailesinden ama Süryani diye vermezler. “Kaçalım” der Şemun ama ne kadar ısrar ederse etsin, babasına karşı gelemyeceğini bilen Hiva kaçmaz. Sevmediği biriyle evlenir Şemun da, üstelik iki çocuğu olur. Ama yine de vazgeçmez Hiva’dan. Ve bir gün kaçmak üzere buluşmalarını, gelmezse kendisini öldüreceğini söyler Şemun. “Olmaz” demeye gider Hiva, işte o gece tecavüze uğrar ve sonrasında kaderine boyun eğmeye karar verir ama Şemun ortadan kaybolmuştur.

Zahra… Avukat Zahra. Yüreği öksedeki kuşlar gibi telaşla çarpan diğer kadın. Ama onun yüreği, Diyarbakır’da kadın intiharları ve töre cinayetleri ile ilgili düzenlenen panelde tanıştığı Yılmaz’la buluşmaya giderken çarpmaktadır. Evliliğinin altıncı ayında, kendisine tapan kocasını yatakta biriyle yakalamış ve boşanmıştır.

Birlikte Hiva’yı kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar.

Ama ya töre? Ya, namus lekesini temizleyenlerin destanlaştırıldığı öykülerle büyüyen erkekler? Ya aşiretin kararları? Aşiretin ileri gelenleri; Seydo Ağa ile “iki can taşıyan öldürülmemeli” diyen Cemşit Baba; Cemşit Dede’nin desteğini almalarına rağmen beklenen sonu değiştirebilecekler mi dersiniz?

Blog yazarı, sevgili Rıfat Mertoğlu’nun kitabını okuduğunuzda göreceksiniz ki… diyerek noktalıyorum tanıtımımı. İyi okumalar olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir haftada işe gidip gelirken okudum... Çok beğendim, çok hüzünlendim... Ve hep yazmak istedim kitabı tanıtmak adına ama işler vs olmadı... Ufukcum iyi ki yazdın, kitabı okuyup da burada tanıtmamak olmazdı... Sevgili Rıfat Mertoğlu'nu kutluyorum, hem konu hem uslup harika... Senin de eline sağlık tanıtım yazın için... Derin mavi sevgimle... :))

Sema Sener 
 05.09.2010 0:40
Cevap :
Kitap Fuarı... Nasıl da rastlaşamamıştık değil mi:) Ben de o zamandan beri okuyup yazmak istemiştim, ancak oldu. Bir de Meral Hanım'la babasının yazdığı şiir kitabı var ama şiir olunca nasıl yapsam bilemedim, şimdilik bekliyor. Sağolasın bu süpriz yorum için:)) Günaydın, aydınlık ve güzel bir pazar sabahından, sevgilerimle.  05.09.2010 10:06
 

mutluyuz memnuunuz emanetin kadınlarımızdan, lütfen esirge onları magandalarımızdan odunlarımızdan..

Yalınayakbaşıkabak 
 02.09.2010 23:52
Cevap :
Aminnnn:) de "maganda" olsa neyse, sinirlenir geçersin, hayatın bedel ya da berdel olmaz. ((: Aykırı adamsın vesselam!.. İlk yazımı okumuş muydun? Adı:Çatlakhttp://blog.milliyet.com.tr/Catlak/Blog/?BlogNo=33016  03.09.2010 19:24
 

Sevgili dost; dün bir kadın yazarla epey tartıştım... "Siz erkeklerin işi değil bizi savunmak, sizin savunmanız bize lazım değil..." gibisinden bir sürü şey söyledi... Çok üzüldüm. Kadın sorununda ve toplumsal cinsiyet eşitliğinde erkekleri dışlayan anlayışı sürekli eleştirdim. Böyle düşünen kadınların aslında kadın hakları mücadelesinde hemcinslerine zarar verdiğini de düşünüyorum. Yine de saygı gösteriyorum, neticede o da bir düşünce. Ama üzüldüm. Roman tanıtımınız için, duyarlılığınız için yürekten teşekkür ediyorum. Çok güzel tanıtmışsınız. Buradan size ve Pınar Zora arkadaşıma, siz sevgili dostlarıma içtenle selamlar. Yüreğiniz her daim aydınlık, yüzünüz güleç olsun. Sevgiyle.

Rıfat Mertoğlu 
 31.08.2010 13:01
Cevap :
Yorumunuzu okuyunca,"Hala bunlar mı tartışılıyor", diye düşünmeden edemedim. Hakların kadını erkeği olmadığı gibi savunmanın da kadını erkeği olmaz, olmamalı!.. Olsa olsa "Neden omuz omuza savunmuyoruz" denebilir. Ve romanınız... "Yaşamınızın yaldızlı çerçevesine 'güçlükler' asla girmesin. Yüreğinizden umudun ışıltısı eksik olmasın. Dostlukla" diye imzaladığınız tarih: 24.04.2010 Ben geçen ay; tatilde okuyabildim ve o zamandan beri istememe rağmen ancak yazabildim. Çok teşekkürler katkınız için, kitabınız için. Aklınıza, emeğinize ille de gören yüreğinize sağlık. Sevgilerimle.  31.08.2010 19:36
 

Doğuda yaşayan kadınlarımızın yaşadığı zorluk ve sıkıntılarının dile getirildiği güzel bir kitap. Emeklerinden dolayı Rıfat beye sonsuz teşekkürler. Sizede tanıtıma yaptığınız katkıdan dolayı teşekkürler, maviyle ve sevgiyle kalın...

Zehra Pınar ZORA 
 30.08.2010 12:09
Cevap :
Çok teşekkürler sana ve Rıfat Bey'e.:)) Kadın olarak batıda da zorluklarla uğraşıyoruz, erkek egemen iş hayatında çalışan biri olarak bunu çok iyi bilen birisin ama ödediğimiz bedel can vermek değil, ve zaten ne olursa olsun bedel bu olmamalı!.. Sevgiler sana ve evladına, masmavilerle.  30.08.2010 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 209
Toplam yorum
: 2556
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 3224
Kayıt tarihi
: 29.03.07
 
 

Yazmak... Öyle güzel, öyle hoş ve öyle derin bir eylem ki!.. Olmazları bile oldurabiliyorsun. "Ke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster