Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
642
 

Bir kitap ki; ancak bu kadar olur!!!

Bir kitap ki; ancak bu kadar olur!!!
 

Bir kitap bitirdim ki bugün, ancak bu kadar olur.Bu kadar güzel bir anlatım, bu kadar akıcı ve sürükleyici bir konu, bu kadar gerçeklerle örtüşen ve bir o kadar muhteşem bir aktarım biçimi…

Bu kitap, övmekle bitiremeyeceğim yetinemeyeceğim bir kitap ki;zaten benim övgümün minicik kalacağı kadar övgü ve ödülle de herkesin adı kulağına bir kez olsun çalışmış olan’’Şu Çılgın Türkler’’ kitabı…

Okuldayken tarih derslerini seven bir tip olmama rağmen gerek genç yaşın hamlığı ve kanın akışı, gerekse öğrenmek mecburiyeti ile okula gidiyor olmanın sıkıcılığı ve gerekse de yıldızlarımızın uyuşmadığı hocaların anlatımıyla az çok zorunlulukla dinlediğim ülke tarihimin kıymetini son iki yıldır çok daha iyi anlıyorum, öğrenmeye çabalıyorum ve hayranlıkla içime sindiriyorum.

2006 yılı haziran ayında Çanakkale şehitliğine yaptığımız gezi gününden sonra bir ışık şakıdı ve vatanım için şehit olmuş atalarımızı bu toprakların nasıl kazanıldığını iyice araştırma arzusu ile irdelemeye başladım.İlk olarak da şehitlikten edindiğim ‘’Destanlaşan Çanakkale’’isimli kitapla bu işe başladım.

Açıp okul kitaplarını tekrar okumasam da tarihimi anlatan çeşitli kitaplarla, daha akıcı ve çekici olanları da özellikle seçerek tarihimin Çanakkale savaşı, Kurtuluş savaşı gibi büyük zaferlerini okuyorum.

Son okuduğum kitapta işte onlardan birisi olan ‘’Şu Çılgın Türkler’’.

Kitap az öncede belirttiğim gibi öyle gerçekçi, sürükleyici ve bir o kadarda roman havası ile anlatılmış ki insanın içine kapılıp sürüklenmemesi imkansız.Bu kitabı okuyanlarınız ne demek istediği çok iyi anlamışlardır.Okumamış olanlara da şiddetle öneririm.Hatta bence özellikle gelecek nesillere geçmişi anlatmak ve onları sıkmadan bu işi yapmak isteyenler için vazgeçilmez ve değerli bir hediye niteliği bile taşıyabilir.

Kitabı okuyup da fikirlerinin beyanı arka sayfaya iliştiren yazarlardan Doğan Hızlan çok güzel bir cümle ile anlatmış aslında neden bu kadar ısrar ile bu kitabın önerilmesini ve okunması gerektiğini.Sayın yazarın cümlesi;’’An be an, gün be gün kurtuluşun, yeniden varoluşun coşkusunu soluk soluğa ‘’Şu Çılgın Türkler’’de yaşayacaksınız.’’

İnanın kitabı ilk okumaya başladığımda bu kadar etkilenip, kitaba bayılacağımı tahmin edemiyordum ama kitabın her anındaki o heyecan, o coşku gerçekten sizi kitabın içine katıyor.

Kitabın bir yerinde, düşmen zulmüne maruz kalmış kadınlarımızdan bir tanesinin vatanı savunma çabasında olan çetelerden birine katılması ve gün gelip pusuya düşürülmüş düşmanın arasında hainliğine uğradığı caniyi ele geçirmesi ve içindeki uhdeyi o düşmandan alışı esnasını okurken inanın benim bile içime su serpildi.

Gaflet ve dalalet içinde kıvranan zavallı emperyalist düşünce sahibi padişah ve yalakalarının hainlikleri içime kin ve nefretle ateşledi.

Elindeki tek serveti ayağındaki tek çorabı olan yoksul halkın, orduyu donatmak için bir dakika bile düşünmeden tüm varlığını vatanına, askerine bağışladığı an gözlerinizden yaşlar inmemesi nerdeyse imkansız oluveriyor.

Daha nice nice heyecanın yükseldiği, zaferin sevinci ile ‘’oley be!’’ gibi tepkiler vererek, şehit olmuşları okurken içinizin haykırışlarını, şehirleriniz düşmanın eline geçerken ki çektiğiniz ızdırabın, tekrar düşman işgalinden geri alınırken ki heyecanla karıştığı o duyguları yaşatan nice olaylar var bu kitapta.

Anlatmayanın zor, övgünün yetmediği, dünyaca hayretle karşılanmış, dürüstlüğün, asaletin, acının ve şerefin birlikte var olduğu, milli mücadelemizin bize ıstırap ve gururu bir arada yaşatışını hissetmek, geçmişten ders çıkarmak, geleceğe daha sıkı ve sağlam sarılmak istiyorsanız mutlaka bir tane edinin ve ilerde çocuklarınıza yeğenlerinize miras bırakın bu ve benzeri kitapları.

Milletin gücü, onuru ve gayreti ile alınmış güzel vatanın şimdiki durumunu kıyas etmek için ve o günlerin gurur ve birlik ruhunu yeniden yüreğinizde keşfetmek için muhteşem bir eser.

Yazarı Turgut Özakman’ı canı gönülden saygı ile selamlıyorum…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sedacım burda yazı üzerine iyice meraklanıp okudum kitabı :) gerçekten söylicek hiç bir şey yok . okurken yaşadım diyebilirim .bir çok şeyi sorgulama fırsatı da buldum ayrıca. teşekkürler.sevgiyle kal.

Nilay -ca 
 12.03.2011 23:44
Cevap :
:) Sevgiler canım  15.03.2011 16:23
 

daha önce kaç deffa okumaya niyetlendiyse bir türlü okuyamadım .. ama güzel anlatımın ve ne kadar etkilendiğini heycenla anltaman bana yeniden ilham verdi.. yazılarınıda çok beğendğimi dile getirmek istedim ayrıca..

Nilay -ca 
 26.09.2010 14:33
Cevap :
Okumadıysan mutlaka okumanı tavsiye ederim,ama mutlaka...Kitap her aklıma geldiğinde sanki yeniden okuyormuşum gibi her sayfa aklımdan geçiyor inan ve bu blogu yazalı ne kadar uzun zaman olmuş,sayende dönüp yeniden yazıma bakınca yeniden kitabın bana hissettirdiklerini,bu ülkenin ne mücadelerle elde edilişini düşünüp içim ürperdi.Teşekkür ederim beni yeniden bu kitaba ve duygulara sürüklediğin için...Yazılarımı beğenmene çok sevindim teşekkür ederim sıcacık yorumların için.Sevgimle...  27.09.2010 15:11
 

unutuluyor ben en çok ona şaşırıyorum. Her Türk evladının okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum ama anlamayanlara nasıl anlatılır işte onu bilemiyorum. Okumadıysan mutlaka diyeceğim yeni bir kitap da Yaşar Nuri Öztürk'ün ALLAH İLE ALDATILMAK kitabıdır. Kitabı henüz bitirmedim ama onu da herkesin okumasını tavsiye ederim. Bol okumalı geniş ve huzurlu dünyalar diliyorum, gözlerine yorumlarına sağlık

kevser şekercioğlu akın 
 20.06.2008 22:49
Cevap :
Okumadım ama ilk fırsatta okumaya çalışıyorum.Teşekkür edrim tavsiyen ve yorumun için.Sevgimle..  23.06.2008 14:24
 

3lü serinin son kitabını heyecanla bekliyorum ben de :)

Poine6 
 20.06.2008 19:11
Cevap :
Ben Dirilişi okuyacağım şimdi,son serisi varsa onuda heyecanla beklerim.Sevgiler.Teşekkürler...  21.06.2008 12:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 205
Toplam yorum
: 496
Toplam mesaj
: 91
Ort. okunma sayısı
: 4466
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

86nın bir kış günü doğmuşum, belki de ondadır kışı çok sevişim .Hayatın gerçeklerini görüp nefret..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster