Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
484
 

Bir komplo senaryonuz var mı?

Bir komplo senaryonuz var mı?
 

Milliyet gazetesinin manşet haberi şöyle: Yaklaşık 60 yıldır pek çok komplo teorisinin öznesi olmuş Rand Corporation’ın Türkiye’ye biçtiği gelecek senaryoları şöyle:

Senaryo 1: AKP ılımlı, AB yönelimli bir yol izler, iktidardaki gücünü somutlaştırır. Dindarlığın kamusal alanda ifade edilmesi üzerindeki kısıtlamalarda bir miktar erozyon yaşanır fakat İslami yasaları getirmeye yönelik çaba göstermez.

Senaryo 2: ‘Sinsice İslamileştirme’ yaşanır, yeniden seçilmiş bir AKP hükümeti daha saldırgan bir İslami gündem izler.

Senaryo 3: Anayasa Mahkemesi AKP’yi kapatır, fakat kriz derinleşir. AKP muhtemelen başka bir isimle yeniden ortaya çıkarken, AB’yle ilişkilerdeki gerginlik artar.

Senaryo 4: Sosyal gerilimler öyle artar ki, ordu ya ‘yumuşak darbe’ yapar, ya da, düşük ihtimal de olsa doğrudan müdahale eder.

***

Ben de diyorum ki bunların hiçbiri olmayacak.

Siz ne diyorsunuz sevgili Milliyet Blogcuları? Sizin de aklınızda Türkiye'nin geleceği hakkında bir "komplo senaryosu"var mı? Varsa, buraya yazın, ortak bir akıl geliştirelim.

Teşekkür ederim. Sevgilerimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zannedersem 3. ve 4. senaryoların karışımı bir senaryo çıkar. AKP kapatılır. Arından kurulacak parti, zaten ekonominin kötü gidişinden ve istikrarsızlaşmadan etkilenir. Oy kaybına uğrar. Tek başına iktidar şansını kaybeder. Yeniden 1990 yılların koalisyon dönemlerine dönülür. Devletin çarpık düzenine müdahale edebilecek güçlü bir irade oluşamayacağı için devletin derin sahipleri yine istedikleri gibi ülkeyi yönetirler. Vatandaş suni laik-anti laik çatışması ile oyalanır. Bu tartışmaların arasında yine bankalar batar, çıkar, KİT'ler özelleştirilmekten vazgeçilir ve yeniden arpalığa döner. Her 3 sene de bir kriz yaşayan bir ülkeye dönüşür ve bir yirmi yılı daha kaybederiz. Zaten istenilen şeyde devletin çarpık yapısına müdahele gücü olmayan, dağınık, günübirlik kavgalarla geçen bir siyasal sistem üretmektir. Güçlü milli iradeler büyük yağma düzenine tehdit olduğu için hedef güçlü iktidarları devreden çıkarmaktır. Saygılar

Bibliyofil 
 19.06.2008 11:58
 

AB dağılır. ABD yerle bir olur. Bir kaç büyük tabii afet yaşanabilir (bazı coğrafyalarda). İsrail büyük yara alır. Türkiyenin sınırlarıı çok büyür. Yunanistan bile "eyaletiniz olayım" diye yalvarır. Bir süre için süper güç Türkiye olur. Kuzey Kafkasya bağımsız olur. Bunlar 15 yıl sonrası için. O arada neler olur bilemem. Ya da nasıl olur bilemem. İnşallah hayırlı olur. Mukadderat işleyecektir. Göreceğiz..

Mehmet Arda 
 19.06.2008 11:44
 

akp kendini fesih etsin. millet vekili sayısı (mesela) 1000'e çıkarılsın. ayrıca bir o kadar da senato üyesi seçilsin. başkanlık sistemi ile seçime gidilsin. ülkeme tek başkan istiyorum. öyle bir başkan ki; mutlaka eğitimli olmalı (tercihim mühendis), mutlaka iş dünyasında kedini kanıtlamış bir isim olmalı (tercihim reel sektör), mutlaka evli (tercihim eğitimli bir eş) ve çocuk sahibi olmalı (tercihim kız-erkek) ve mutlaka kelle koltukta yaşayabilen deli dolu ve vizyon sahibi olmalı...(tercihim ben!)

can HasYürek 
 19.06.2008 11:16
 

Fikrimce senaryo olmayan, özellikle son 5 yıllık gelişmeleri özetleyen komplo şudur: Türkiye ya BOP'a iman edecektir ya da bölünme tehlikesini göze alacaktır. AKP de zaten kendisine işte bu noktada manevra ve yaşam alanı bulabilmektedir. Savaş teorisyeni Carl Von Clausewitz'in de söylediği gibi; savaş, hasmının iradesini teslim almaya çalışmaktır. Birbirinden kötü iki seçeneği önüne koyarsınız ve sonuç almaya çalışırsınız. BOP projesinin uyglanmasında Türkiye'nin demokratik veya laik olmasının hiçbir önemi yoktur, BOP'un yanında olması yeterlidir.

Alptekin Şimşek 
 19.06.2008 10:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 196
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 3187
Kayıt tarihi
: 11.05.08
 
 

Okumayı, yazmayı ve öğrendiklerimi paylaşmayı hep sevdim. Ortak akıliçin buradayım. İzmir'de çalışıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster