Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4756
 

Bir köylü kadını ATA'mızı görmek isteyince

Bir köylü kadını ATA'mızı görmek isteyince
 

Atam! Sen kalbimizdesin.


Size Atatürk’ü daha iyi anlayabilmeniz için onun hayatından bir hatıra anlatmak istiyorum. Ben bunu ilk defa duyduğum zaman gerçekten duygulanmıştım.

Gazi, çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rastladı.
Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu.
-Merhaba nine.
Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;
-Merhaba dedi.
-Nereden gelip nereye gidiyorsun?
Kadın şöyle bir duralayıp,
-Neden sordun ki, dedi. Buraların saabısı mısın? Yoksa bekçisi mi?
Paşa gülümsedi.
-Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin? Kadın başını salladı.
-Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güç bittiği, atın geç yetişdiği, kavruk köylerinden birindeyim. Bizim muhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.
-Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?
-Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da... Benim iki oğlum gavur harbinde şehit düştü. Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Bende gün demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıverip saldı Angaraya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdan belli böyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey..
-Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? Kadını birden yüzü sertleşti.
-Tövbe de bey, tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki... O bizim Vatanımızı gurtardı. Bizi düşmanın elinden kurtardı. Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan?Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşıyoruz. Şunun bunun gavur dölünün köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağol paşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım ediver de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyiver. Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi.
Bana dönerek,
-Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanımızdır... Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu.Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk işte karşında duruyor.
Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp, Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu.
İkisi de ağlıyordu.İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü atanın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'e uzattı;
-Tek ineğimim sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm. Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi. Sonra birlikte köşke kadar gittik.
Oradakilere şu emri verdi;
'Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin.
Sonra köyüne götürün. Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun.'

Sevgi ve saygılarımla efendim.

METİN ÜSKES bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duygusal ve çok güzel bir hikaye.Maalesef ne Atatürk gibi bilinçli ve cesur nede köylü nine gibi saygılı ve sevecen insanlar yetiştirebiliyoruz.Atatürk'ün zamanında yaşamayı çok isterdim.Şimdi bunları okuyarak geriye bakıyorumda bugünkü herşey bana çok yapay geliyor.Sayenizde birkez daha Atamızı andık teşekkürler,selamlar...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 11.02.2008 6:30
Cevap :
Atatürk'ü bir an için bile olsa kafamızdan hiç bir zaman silemeyiz. Saygılarımla efendim.  11.02.2008 12:28
 

Atamızı anlayanlar sanki o devirde kalmış gibi şimdikilere baktıkça bu sevginin bir uğraş neticesi azaltıldığına inanıyorum. Bu yıllar süren bilinçli bir politikaydı şu günlerde daha da had safhaya vardığını gelişen olaylar neticesi görüyoruz.. Ah sizin şu yazınızı o ananın ve gazinin birbirine sarılışlarını bir okusa anlayabilse inanın çok şey değişir ah bir olabilse... Elinize sağlık saygılarımla.

Ermert Revsen 
 10.02.2008 22:22
Cevap :
Ki, onlar dini alet edip fedva vererek amaçlarının TC'ni yıkmak ve parçalamaktır. Laikliği ortadan kaldırmaktır. Atatürk'ü anlayan kesimde var. Anlamayan da. Elbette onların bu yaptıklarını bir bir hesabını vereceklerdir. Yeter ki hiç bir şey geçmiş olmadan. Sevgi ve saygılarımla efendim.  10.02.2008 23:09
 

aynı hatırayı şimdi Fahrettin Hocam ın sayfasında okudum, teşekkür ederim size çok güzel bir anıyı bizlerle paylaştınız, o dönemin ruhunu hatırlattınız, sevgiler

Dilek Fuçucı 
 10.02.2008 22:11
Cevap :
Fahrettin hoca ile tanışıklılığımız var. Messenger'dan da görüşüyoruz. Çok güzel bir tesadüf oldu. Amacımız Atatürk'ü unutturmamak ve onu yaşatabilmek. Şimdi hep ona odaklandık. Sizde çevrenize de Atatürk'ü anlatın. Dimdik ayakta kaldığımızı ilan edelim. Sevgi ve saygılarımla.  10.02.2008 22:56
 

Atatürk ölmedi, Yüreğimde yaşıyor, Uygarlık savaşında, Bayrağı o taşıyor- her gücü o aşıyor....Şimdi aşma sırası bizde!..

Yalnıztürk 
 10.02.2008 15:30
Cevap :
Acaba bizler Türkiye Cumhuriyet'ini yüceltmek için ne yaptık ki? Nerede Asker. Niye seyirci kalıyor. Asker'in bir an önce göreve gelmsini istiyorum. İş işten geçmeden önce.  10.02.2008 16:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 1220
Toplam mesaj
: 179
Ort. okunma sayısı
: 3148
Kayıt tarihi
: 02.01.07
 
 

Hiç bir motorlu araca binmeyi sevemedim. Daha doğrusu sevdiremediler. Onun yerine iki tekerlekli ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster