Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mart '13

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
77399
 

Bir Kuran Mucizesi: Doğumu kolaylaştıran çekme hareketi

Bir Kuran Mucizesi: Doğumu kolaylaştıran çekme hareketi
 

Bugün yine tüm anne adaylarını ilgilendiren bir konuda yazmak istiyorum. Hamilelikte hurma yemenin faydalarını, bunun Kuran’da nasıl bildirildiğini yazdığım yazım gerçekten de çok büyük ilgi gördü. Kuran gerçekten de çok mucize bir kitap. Bizi yaratan Allah içine birçok sır gizlemiş, bize de bu sırları keşfetmek ve Kuran mucizelerini öğrenmek düşüyor. Hurma gerçekten de içinde bulunan zengin besin deposu sayesinde çok faydalı bir besin. Bunun dışında doğum için ayette bildirilen bir sır daha var. Bugün de bu konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ayette hurmanın dışında bir de çekme hareketine dikkat çekiliyor:

“Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.” Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır. Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülsün.”(Meryem Suresi, 23-25)

Günümüz tıp bilgileri göstermektedir ki, doğum sırasında bir cismin çekilmesi, bebeğin doğum kanalından aşağıya doğru hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Çekme sırasında kullanılan kaslar, bebeğin rahim dışına itilmesini sağlayan kaslar ile aynıdır. Bunu sağlamak için tavana asılmış bir ip veya destek bir kola asılma, doğum yatağının iki kenarına yerleştirilmiş kolları çekme veya bir başka kişinin elinden tutup çekme gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Bunun için “squat bar” denilen, doğum esnasında yataklara monte edilen ters U şekilli bir bar kullanılmaktadır. Bu barın çekilmesi bebeğin rahim dışına itilmesi aşamasını kolaylaştırmakta, doğum kanalının derinliğini kısaltmakta, rahim ağzını genişletmekte ve doğum esnasında kullanılan pek çok alet ve tekniğe olan ihtiyacı azaltmaktadır.

Bu destek barı, annenin kendisini yukarı doğru çekerek çömelme hareketi yapmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin itilmesi esnasında da annenin sabit kalmasını sağlar. Bu pozisyonda bebeği doğum kanalından hareket ettirmek için gerekli olan kas kuvveti için minimum güç harcanır. Böylece leğen kemiklerine maksimum basınç, minimum kas kuvveti ile sağlanmış olur. Ayrıca leğen kemikleri açılarak, bebeğin geçişi için %30 oranında daha fazla yer sağlar. Uzanarak çekme hareketi ile, vücudun itiş gücü en üst düzeye çıkar ve bebeğin doğum esnasında düzgün dönüşünü sağlar.

Hz. Meryem’e de Allah’ın meleği aracılığı ile hurma dallarını kendine doğru sallamasını bildirmesi son derece hikmetlidir. Ayette geçen “huzziy” kelimesi “hızlıca sallamak, silkelemek, hareket ettirmek, sarsmak” anlamlarına gelmektedir. Hurmanın doğumu kolaylaştırıcı ve besleyici öneminin yanı sıra, dalların silkelenmek üzere çekilmesi, dallara uzanılması da ayrıca doğumu kolaylaştırıcı hareketlerdir. Günümüzde uygulanan bu teknik, Allah’ın Hz. Meryem’i rahmetiyle desteklediğinin, Kuran’ın her şeyin bilgisine sahip Yüce Allah’ın vahyi olduğunun delillerinden biridir.

“Bir Kuran Mucizesi: Doğumda hurma yemenin faydaları” başlıklı yazımı bu linkten okuyabilirsiniz:

http://blog.milliyet.com.tr/bir-kuran-mucizesi--dogumda-hurma-yemenin-faydalari/Blog/?BlogNo=310579

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1705
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2229
Kayıt tarihi
: 22.04.11
 
 

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden mezunum, beş yıl önce kendi şirketimi kurdum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster