Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

30 Temmuz '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
8142
 

Bir Kurtuluş Savaşı Yılları Hikâyesi Kara Zıpkalılar

Bir Kurtuluş Savaşı Yılları Hikâyesi Kara Zıpkalılar
 

Birinci dünya savaşının kaybından sonra Anadolu işgal ve paylaşım altındadır.

Yunanlılar İzmir’e, İngilizler ise Samsun’a asker çıkarmaktadır.

Azgın Karadeniz dalgaları artık sahile bir başka vurmaktadır, gökyüzü bulutlarI  Karadeniz’e bir başka gürlemektedir.

Karadeniz’de sanki tabiatın isyanı vardır.

Bir tarafta İngiliz İşgal güçleri, diğer tarafta yıllarca koynumuzda beslediğimiz Rum ve Ermeni azınlıkları.

İşgalle birlikte içimizdeki hainler Rum ve Ermeni çeteleri gemi azıya almışlar, köy basıp, yol kesip haraç almaktadırlar. Toprakları işgal edilen Osmanlı güçleri ise ne bu hainleri yok edebilmekte, nede bu saldırıları engelleyememektedir.

Samsun havalisinde kırk, Amasya yöresinde ise yaklaşık yirmi bin Rum Pontus çetecileri faaliyet göstermektedir.

Topal Osman hikayesi de işte böyle günlerde ortaya çıkar, Babasının izin vermemesine, askere gitmesini istememesine rağmen Genç Giresunlu Osman,yanındaki “gönüllü gençlerle birlikte” askere bir yolunu bularak gider, Balkan savaşlarında büyük başarılar gösterir,

 Balkan savaşları esnasında diz kapağına beş mermi yiyen Osman topal kalır ve bundan sonra o Giresun’un “Topal Osman’ıdır”.

Topal Osman yanındaki gönüllülerle birlikte bu kez Doğu Cephesine katılır ve Ruslara karşı büyük mücadeleler verir. Bu büyük mücadele ve başarıdan dolayı bölge halkı kendilerine “Kara Zıpkalılar” unvanını verir.

Dünya Savaşını kaybeden Osmanlı toprakları işgale başlanmış özellikle Samsun ve Karedeniz kıyılarında Rum ve Ermeni çeteleri “gemiyi azıya almış” olarak halka baskı ve işkence yapmaktadır.

Savaş sonrası gönüllü neferleriyle Giresun’a dönen Topal Osman’da b u arada boş durmamakta, Rum ve Ermeni çeteleriyle mücadele etmekte, Samsun’dan Amasya’ya kadar olan yörede Pontus Rum çetelerine "aman" vermemektedir. Topal Osman Giresun Belediye Başkanının yetersizliğine isyan ederek bu makamı alır ve kendisini belediye başkanı ilan eder.

Yörede zaten çok güçlü olan ve sevilen Topal Osman Belediye başkanlığı koltuğunu da alarak daha da güçlenmiş, azınlıklarla mücadelesini daha da yoğunlaştırmıştır.

Osman Ağanın güçlenmesi İşgal güçlerini ve azınlıkları harekete geçirmiş, Osman Ağa kukla Osmanlı Hükümetine şikayet edilmiş ve hükümet de “yakalama kararı” çıkartmıştır.

Osman Ağa bu karar üzerine Şebinkarahisar’a çekilir.

Yıl 1919 aylardan Mayıs’tır. Mustafa Kemal Paşa milletin makus talihini değiştirmek için Samsun’dadır artık. Topal Osman’ın Karadeniz’i ve bu yörede olup bitenleri çok iyi tahlil edeceğini düşünen Atatürk Topal Osman’ı yaına çağırtır ve Topal Osman’la görüşür.

Atatürk Topal Osman’a Rum ve Ermeni çetelerine karşı savaşmasını ister. Atatürk’ten aldığı bu güçle Topal Osman karedeniz kıyılarında isyancı rum ve Ermenilerle büyük bir mücadeleye girer.

Kurtuluş savaşı esnasında Topal Osman ve Kara zıpkalılar yine boş durmamışlar, 42 ve 47 alaylarda bizzat görev alarak muhaberelere katılmışlardır.

Sakarya meydan muharebesi büyük bir hızla devam etmektedir. Mutlaka müdahale edilmesi gereken kritik bir anda Başkomutan Mustafa Kemal derhal müdahale ister, ancak ellerinde takviye güçleri yoktur..

Bir tek Osman Ağa’nın Giresun grubu vardır ve onlarında silahları yoktur.

Paşa:

“Süngü taksınlar ve saldırsınlar” der,

Oysa Osman Ağanın askerlerinde süngü de yoktur. Süngü yerine bellerinde eğri bıçakları vardır.

Bıçaklarını çeken bu iki bin kişilik kara zıpkalı grubu düşmanın üstüne “bir horon oynar gibi" oynayarak ölüme giderler. O gün iki bin kişilik Osman Ağanın uşaklarının oluşturduğu 42 taburdan geriye canlı 84 kişi kalmıştır. Başlarında Binbaşı Hüseyin Avni olmak üzere bir çoğu Sakarya Ovasına kanlarını dökerek şehit olmuşlardı.

Hepsinin elleri kınalıydı, yağmura karıştı göz yaşları,

Yürekleri bilekleri gibi kocamandı,

Hepsi birer kahramandı,

 Hepsi birer Aba zıpkalıydı.

Kara zıpkalılar bir daha Karadeniz’e dönmediler,

Bir daha asi Karadenizin o deli dalgalarını göremeyecek, duyamayacaktı.

Bir daha deniz kokusunu, sevgililerinin gözlerinde buldukları o masmavi Karadenizi bir daha göremeyeceklerdi,

Ne Anayı, ne yarı, ne de kundaktaki Fadime’yi bir daha göremediler.

Hepsi de horon oynar gibi bu vatan için, bu millet için omuz omuza ölüme gittiler.

Bu olaydan kısa bir süre sonra Osman Ağanın başında bulunduğu ve 2500 kişiden oluşan 47 alayda Sakarya savaşına bizzat girer ve vatan savunmasında bu alaydan da sadece 300 kişi sağ kalabilir.

Osman Ağa düşmanın İzmir’den denize dökülmesinden sonra Atatürk’ten izin alarak Giresun’a döner.

Osman Ağa bir müddet sonra 1921 yılında Atatürk tarafından Ankara’ya davet edilir

Osman Ağa Atatürk’ün emriyle ekibiyle birlikte paşayı koruma görevi alır, ancak bu görevi uzun sürmez, 1923 yılında Ankara’da bir çatışmada şehit düşer.

Atatürk’ün talimatıyla cenazesi Giresun Kalesinin en üst mevkiine yaptırılan bir mezara nakledilir.

Topal Osman Karedeniz yöresinin geleneksel kuralları içersinde çıkardığı bir Anadolu kahramanıdır. İşgal esnasında maiyetindeki laz uşaklarıyla birlikte içimizdeki hainler Rum ve Ermeni zulmune baş kaldıran Karadeniz’i bu çetelerden temizleyen kişidir.

Topal Osman Mustafa Kemal’in Samsun'a ayak basmasından sonra Havza’da başlayan dostluk ve mücadele birliği ölünceye kadar devam eden ve Atatürk’ün ender olarak güvendiği birkaç kişiden biri olmayı başarmış bir kahramandır.

Topal Osman yanında yetiştirdiği yiğit Karadeniz uşaklarıyla Birinci dünya savaşında gösterdikleri başarı sonrası “ Kara Zıpkalılar” unvanıyla anılan ve destanlaşan kahramanlardır.

Rum Pontus çeteleriyle amansız bir mücadeleye giren ve birçoğunu yok eden Topal Osman, Rumlara şöyle seslenmektedir:

“RUM PONTUSLULAR!

VATANA İHANET EDENLER VE TÜRK AHALİYE EZİYET ÇEKTİRENLER, YERLERDE GÖRDÜKLERİNİZ GİBİ TEPELENECEKTİR!”

Giresun Müdaafaî Milliye Reisi

Osman Bey.

Topal Osman’ın şahsında bütünleşen, Karedeniz'in azgın suları gibi coşan, vatan, millet ve bayrak söz konusu ise Karadeniz dalgaları gibi kükreyen, bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içmiş sonrada “içimizdeki hain” olarak yüze vurmuşları bir an olsun bile affetmeyen ;

Bu destanı şanla, şerefle tarih sayfalarına yazdıran;

Kara Zıpkalılara, Topal Osmanlara, buradan bir kez daha rahmet diliyor, mekanları cennet, makamları Allah katı olsun.

 

Sonsuzluk (Osman Özeker) 30.07.2013

 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"1923 yılında Ankara'da bir çatışmada şehit düşer" Bu kadar mı? Ne tür bir çatışma bu? Nasıl gerçekleşmiş, kimin emriyle, ne sebeple? Bunlar belirtilmemiş. Belki de bilinmiyor, daha da kötüsü, biliniyor, gizleniyor! Ama, tarih anlatılıyor gibi yapılıp unutturuluyor. Bunu yapmayın. Bu sizin paçanıza yapışır yarın.

Nurettin Şahin 
 31.07.2013 15:12
Cevap :
TOPAL SMAN'IN ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ BİR TAKIM RİVAYETLER BULUNMAKTADIR. BAZI KAYNAKLARA GÖRE tOPAL oSMAN aTATÜRK'ÜN YANINA KORUMA GÖREVLİSİ OLARAK ANKARA'YA GELDİKTEN SONRA KANUNSUZ GİRİŞİMLERDE BULUNUR. öNCELİKLE KENDİSİNDERN KURTULMASI GEREKEN BİR KİŞİ OLARAK BİR GECE ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLÜR. BU İNFAZ BİZZAT ATATÜRK TARAFINDAN VERİLİR. DAHA SONRA ÇENAZESİNİN GİRESUN KALESİNE GÖMÜLMESİ EMRİNİDE ATATÜRK VERİR. SONUÇTA MTOPAL OSMAN MİLLİ BİR KAHRAMANDIR, ÇETECİLİKTEN KARA ZIPKALILIĞA ORADANDA "MİLLİ KAHRAMANLIĞA" YÜRÜMÜŞ BİR KARADENİZ UŞAĞIDIR. SAVAŞ SONRASI ANKARAYA GELMESİ, ATATÜRKÜN ÖZEL MUHAFIZLIĞINI YÜRĞÜTMESİ VE BU ARADA DÖNEN KARANLIK OLAYLARDAN TARİHTE YER YOKTUR.BİLİNEN BİR TEK ŞEY VARDIR ODA ODA ANKARADA BİR ÇATIŞMADA ÖLMESİDİR. BU ÇATIŞMANIN DETAYLARI CVE İÇERİĞİ MAALESEF KASYITLARDA YOKTUR. AÇIKLAMALARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.  06.08.2013 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3066
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster