Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
619
 

Bir kuruşluk zam hayatımızı nasıl etkiler?

Bir kuruşluk zam hayatımızı nasıl etkiler?
 

Zamlar ve 365 günümüz !


Zaman zaman bazı ürünlere bir kaç kuruşluk zam geliyor ama öyle ürünlere geliyor ki zarurî ürünlere geliyor bunlar. Sayın başbakan her ne kadar da 'Sigara içmeyin' dese de sigara da zarurî bir ihtiyaçtır kişiden kişiye değişiklik gösterebilir bu durum. Kendimce şöyle bir hesap çıkardım katılırsınız katılmazsınız bilmem ama üç-beş kuruşluk zamlar bir yılımızı nasıl etkiliyor görelim ve bu değerlendirmeyşi yaparken sigara içen bir vatandaşı işin içine katıyorum unutmayın buna göre yazıyı değerlendirin.

Diyelim ki bir adet yumurta 25 kuruştan 40 kuruşa çıkıyor. Bir kişi günde 1 yumurta tüketse aylık fark 4,50 TL yıllık fark 55 TL oluyor. Bu vatandaş günde bir paket sigara içsin. ( Yanlış olduğunu bile bile ! ) Son yapılan zam ile afedersiniz güncelleme ile birlikte 4,50 TL olan sigarası 6,50 TL'ye çıksın. Bunun da aylık farkı 60 TL yıl bazında farkı 720 TL oluyor. Ayda bir kilo peynir tüketen vatandaşımızın zamlardan sonraki yıllık farkı peynir bazında 20 TL zeytin bazında 30 TL oluyor ve ulaşım için ise yıllık fazladan 100 TL ödemek zorunda kalıyor o da tek hat için. Tabii bunun daha bir çok şeyi var ama dedim ya en zarurî olanları anlattım size.

Şimdi bu vatandaşımız devlet memuru olsun ve 1350 TL maaş alsın. Vatandaşımızın maaşına da % 6 zam yapılsın. Bu da aylık 80 TL yıllık 972 TL fazladan para demek ama bir yıl içinde zarurî ihtiyaçlarına başka bir zam gelmeyecek şekilde düşünüyoruz bu durumu. Toplama baktığımızda yukarıdaki kalemlerin bir yıllık gideri 895 TL vatandaşın cebine giren 960 TL. Varın gerisini siz hesap edin değerli okurlar belki sizin de bir kaç sözünüz vardır bu konu ile ilgili.

Sevgiyle...

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geçen hafta 7.50TL aldığım su bu hafta 9.00TL olmuş. Başbakan bence bu ülkede yaşamıyor. Ya da danışmanlarının pembe gözlükleri var.Birisi ona zam yapanın sadece kendisi olmadığını anlatmalı.Ne satın alıyorsak herkes kendine yapılan zammı vatandaşa aktarıyor.Antalya ya sel geldi, sebze meyve fiyatları hemen bize yansıdı. Belediye zaten otomatiğe almış. Demem o ki, sürülere sanki sadece sigaraya, içkiye zam yapmış gibi aktarıp, "çok yaşa padişahım!"alkışı topluyor.

Saime Eren 
 18.10.2011 20:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 1339
Kayıt tarihi
: 13.02.08
 
 

1976 Adana doğumluyum. Cumhuriyet Üniversitesi İşletmecilik bölümü mezunuyum. Evliyim. Adem Hamza..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster