Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '08

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1512
 

Bir Kuzeyden Bir Güneyden-2 ( Uzungöl )

Bir Kuzeyden Bir Güneyden-2 ( Uzungöl )
 

Ben Uzungöl'ü foto-tablolarından görürken manzara görünümünü ters algılıyormuşum. Bunu Uzungöle gidince anladım. Uzungöl, maçka inanç ve arkeolojik kaynak değerleri ile doğal zenginliklerin kaynaştığı, Altındere Milli parkıyla birlikte Turizm ve mesire yeri olarak Trabzon'da Hatta Türkiye'de ilk akla gelen doğal zenginliklerimizdendir.

Manzara resim tablolarında görüpte gitmek istemeyen olmaz zannederim. Gerçekten fotoğraflarıda güzel çekiyorlar. Hele birde fotoğrafı alınan mahal hayal cenneti gibi zümrüt yeşilleri içinde maviye karışmış yeşille yıkanmış gölse o zaman akla gitmek ve görmek gelir.

Siz en iyisi Trabzon'dan sabah erkenden yola koyulun! Çamlıburunda hamsi mönüsünden bir karın doyurun. Ver elini yayla deyin. Hem yayla yaylayın hem güzellikle yeşillerin içinde yeşilsuyu seyredin. Yol güzel ikibinlerin öncesinde büyük onarımla ulaşım kalitesi arttı. Sahildeki Of ilçesine 38 Km. bağlı olduğu Çaykara İlçesine 19 Km.

Yeşil vadiler içinden çay yeşili ile kayın yeşili sizi sinesine çekerken, ladin yeşili ile irtifa kazanıp yükselirsiniz.Dar vadiler mavi gökyüzünü yeşil ağaçları ile kapatırken gök yüzünün en geniş göründüğü alanda önümüze ortası mavi sahilleri yeşil şirin bir göl çıkıveriyor. Ama acele etmeyin! onun önünde duvar tablolarında gördüğümüz karşı taraftaki şirin köy ve uzun minareli cami gölün önünde. Geldiğimiz yerde rakım 1090 m.

Fİ tarihinde dağlardan inen erozyon ve heyelan malzemesi vadinin önünü tıkayıp arka tarafta set gölü olarak Uzungölü oluştururken, set üstünde de işte o tablolardaki köy yerleşimine güzel bir arazi hediye etmiş. Şimdi burada eski yoldan kalma taş köprüyü görerek birkaç ticari ünite ve camiyi geçip yolun devamındaki göl kenarında duruyoruz. Burası belde olunca temizlik ve diğer hizmet ve bakımda ihmal edilmiyor. Çünkü belde ekonomisinde turizm sektörü önde gidiyor.

Karşıtaraf kuzeye bakan güney yamaçlar oldukça dik ve ladin ormanıyla kaplı.Bu ormanları bilmeyenler açık alandan orman içine girince gece olduğunu zannederler ki ormanın altı karanlıktır. Bu ağaçlar gölge ağacı, yani gölgeye dayanıklı olduğundan alt dalları kurumadan hayatiyetini yani yeşil canlılığını korur. Bu nedenle tepe çatısı tam kapalıdır. O yamaçtanda bu taraflar seyredilebilir içinden ormanyolu bulunmaktadır.

Güneye bakan taraf sol yanımızı göle bakmaktan terste kaldığından fark etmeden pansiyon tesislerine doğru gidiliyor. Gölün güneyinde, Haldizan deresi yanında yer alan özel sektör tarafından yapılmış otel ve restoranlar var ancak kuzey vadi düzlüğünde de ahşap pansiyon ve bungalovlar yayla uykusu için birebirdir. Tabi sahilden gelenlere, bura insanları ise daha yükseklerdeki yaylalara çıkıyorlar. Bu gölün çevre su alanları da bu yayla civarlarında birsürü küçük gölcükler. İşi olmayan tatilciler dağ yürüyüşü ile hem yaylaları hemde dağ göllerini gezebilirler.

Uzungöl bir belde-köy, yayla ve eğlence yeridir. Turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri ve doğal manzarası ile, az bulunur güzellikte gezi ve konaklama yeridir. Turizmin değişik aktiviteleri için potansiyel mevcuttur.Uzungöl doğal manzara izleme, yürüme, tırmanma ve botanik-flora (bitki örtüsü araştırma) yaban hayatının heryönü incelenebilir.


Gözler gökte mavi dışında hep yeşil görmek isterse buraya gelmek lazım. Renklerin cennetide sonbaharda yine burada. ladin göknarlar arasında kayınların alev renkleri sarıdan kırmızıya sıcak renklerin çiçek bahçesidir. renkli sonbahar ormanları yeşille birlikte burada kucaklaşıyor. Göl sabit olup baraj gölü olmadığından yüzey seviye farklılıkları olmaz. Bu nedenle çevresi yeşil su bitkileri ile ormanla su arasında birleşmeyi sağlar.

Bir Km. uzunluğu 500 metre genişliği ile billur gibi suları çevre ormanların içinde görüntülendiği su aynası gibidir. Misafir hizmet tesislerini doğuya doğru geçip gezinti yapınca göl alanın korunması için yapılan duvar benlerin peş peşe doğal şelale görünümünde ayrı bir güzellik kattığı dereboyu görünüm sakin ve huzur verici doğal ortamın engüzel köşelerinden oluğunu söylemeye gerek yok.

Burada doğal alabalık var, peki susamurları nerede dedim! birtane getirdik balık koymadı yedi dediler. Demekki onların yerini insanlar almış olmalı.

Siz dinlenmek mi istiyorsunuz işte burası öyle bir yer.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2004 yılında Sultan Murat yaylasına çıkmıştık,Uzun Göl'ün üstüne... Alabalık yemek için göle indiğimizde,Uzun Göl'ü 1980'li yıllara göre,mahfedilmiş(!),ekolojik dengesi yara almış olarak gördüğümüzde çok üzülmüştük!...Bundan yaklaşık beş yıl öncesiydi...Ve Of'dan Çaykara'ya kadar 20 km boyunca,o yemyeşil güzelim vadinin,yanlış ilaçlamalar ve o doğanın asaletine yakışmayan tepelere kadar varan, dört-beş katlı çirkin,binalarla rezil edildiğini görmüştük!.. Oysa atalarının yaptığı ahşap 300 yıllık binalar,hala mükemmel ve doğayla her anlamda uyum içindelerdi!Uzun Göl'e de devre mülk tarzı,ahşap evler ve bol motel yapma; hırs,rant umarsızlığı başlamıştı!Kirlenmeden dolayı gölün camii tarafında ,yörenin bilinçli insanlarının da garipsediği,suda yeşillenme ve yosunsu bir bitkilenme başlamıştı!.. Sanırım o çevreyi yok eden,aşırı turizm yorgunu (bir de gece konaklamalı,şu bilinçsizliğe bakın..) bir Göl'den vazgeçilmiş, göl tertemiz hale getirilmiş!. Ya da tam tersi, ancak siz görmemişsiniz!..

zeki etferat 
 02.08.2008 22:19
Cevap :
Yorumunuzla tablonun olumsuzluklarını göstermeniz eleştirel bakımından iyi olmuş. Ben hep eleştiririm ancak bazan sadece göremek istediklerimi yazarım. yazının sonunda samurların yerini insanlar almış derken her olumsuz etkiyi kapsamı içine almak istemiştim. teşekkür ederim-selam.  03.08.2008 12:40
 

Harika görünüyor, gezebilene ne mutlu. Eşim yaz aylarında izin kullanamadığı için biz hiç bir yere gidemiyoruz maalesef. Saygılarımla...

moonlight1 
 30.07.2008 17:43
Cevap :
Teşekkür ederim, Sizler zaten maviler ,yeşiller ve bayazlar içindesiniz. Uludağ, kaplıcalar Gemlik küçük kumla-armutlu başka yeri aratmaz! mutlulukla güzel tatiller dilerim. selam.  30.07.2008 18:31
 

Uzungöl' e ilişkin bir yazı yazmayı düşünürken , yazınızla karşılaştım. Çok ta memnun oldum açıkçası. Ne güzel anlatmışsınız ve yöreye ilişkin verdiğiniz bilgilerde hayli güncel. Olur mu öyle bize uğramadan Uzungöl'e geçmek :) Elinize sağlık. Geceniz mübarek olsun. Selamlar.

Münevver Saral 
 29.07.2008 23:56
Cevap :
Teşekkür ederim. Sağlık olsun. siz yine de Trabzonlu gözüyle yazın!. mutluluklar dileğiyle-selam.  30.07.2008 10:34
 

Tanıtımına hayran kaldım .İnsan mavi yeşil biraradayı gerçekten istiyor.Bu ürünlere bile yansıdı .Sağlık için gerekli bir şey oldu mu mavi ve yeşil .Gök ve yer ya da yer ve su ..çünkü deniz olması için denizinde mavi olması için yeşile ihtiyacı var da..Ah bu yörelerimiz her yeri başka güzel.Ne olurdu insan bir de bunları yok etmeye kalkmasaydı ..Yerini beyaza terkeden beton yığınlarıyla artık yeşil balkonlardan sarkmasaydı..

ütopik 
 29.07.2008 23:47
Cevap :
Güzek katkı ve yorum için teşekkürler. mutlulukla selam.  30.07.2008 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster