Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
648
 

Bir kuzeyden bir güneyden-3 (Gölbaşı gölleri)

Bir kuzeyden bir güneyden-3 (Gölbaşı gölleri)
 

arşivimden: gölbaşı gölünde kaplumbağa


"Gölbaşına vardım gölleri çoktur. Göçebeler gelir sevdiğim yoktur", "Gölbaşına vardım tren duruyor. Anam beni gurbet ele veriyor." türkü seslerinin kulaklarda çınladığı gibi nostaljik ve geleceğe dönük bir güzergahtır Gölbaşı geçişi.

Doğudan batıya doğru geniş bir vadi tabanı durumunda ki göller havzası; sulak alanların kurumaya yüz tuttuğu günümüzde yaban hayatı göçmen kuşların geleceği için potansiyel bir alan durumundadır.

İki ay kadar önce bakanlar kurulunca tabiat parkı olarak tescil edilen göller, Akdeniz'den Doğu Anadolu'ya seyahatte anayol ve en kısa geçiş durumunda ki bu yol güzergahı, Güneydoğu Anadolu'da (Adıyaman) gözükse de Akdeniz bölgesinin bir devamıdır.

Batıdan Kahramanmaraş Narlı ovasından sonra Pazarcık tan geçen yol Demiryolu ile İnekli gölü ve sulak alanı, ilk görülen yeşilin ve mavinin birbirine karıştığı zengin ekosistem hazinesidir. Bu göl ve Azaplı gölü kara yolu ile Gölbaşı'na 10 Km. kala Çelik altı rampası veya Balkar virajı başında yukarıdan kuşbakışı olarak çevre sazlık ve sulak alanları ile toplu görüş alanına girer.

Karşı sahilde görülen Bağlarbaşı köyünde kuş gözlem kulesi fark edilmektedir. Bilgilere göre bu sulak göller alanında 63 tür kuş olduğu, bir kısmı göçmen olsa da birçokları yerleşik türlerden oluştuğu belirtilmektedir. Gözlem kulesinde teleskop ve dürbünle gözlem yapmak mümkündür. İhtiyaç gereği yeni gözlem kuleleri yapılacağı öğrenilmektedir.

Göl alanı ve çevre sahilindeki kıyılarda ve sazlıklarda bitki türleri ve endemik çeşitler konusunda henüz araştırma yapılmamış, ancak çok çeşitli flora zenginliği barındırdığı muhakkak. Çünkü dört coğrafik iklim bölgesinin kesişme alanında bulunmaktadır.

Tabiat parkı olarak yönetim planı tamamlandığı söylenen göller manzarasından sonra Gölbaşı ilçesini geçince Malatya istikametinde (doğuya doğru) çıkışta gölbaşı gölünü hemen yanı başınızda görürsünüz.

Karayolu ile demiryolunun teğet geçtiği göl kıstağında ki koyda iki yol ile sahil arasında Kıyı Restorant ve sahilin devamınca göl tabiat parkı rekreasyonel peyzaj düzenlemeleri ile güneşin batışını ve çevre yeşil örtüsünün mavi yeşil renklerin bir birine karıştığı göl sahilinden gölde bulunan su canlılarını görmek mümkündür.

Tatlı Su kaplumbağaları, su yılanları, kurbağalar, yengeç çeşitleri ile diğer kuşlar yanında gölün müdavimleri karabatakları devamlı görmek mümkündür. Bu alanda da kuş gözlem kulesi yapılacağı söylenmektedir, Bu alan kent dinlenme ve sportif, sağlıklı hayat alanı olarak değerlendirildiğinden gözlemci sayısı da yoğun olacaktır.

Yolu Akdeniz'den doğu Anadolu'ya uzananlar, Gölbaşı tabiat parkında dinlenmek için mola verebilirler.Gölkız efsanesi: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=113087

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bir nostalji turuydu benim icin. Iki yil yasadim o gölün basinda. Ilce merkezinin karsisinda düsen dag eteklerinden olta salladim Gölbasi'na. Cok tesekkür ederim arkadasim.

pirmete 
 03.11.2008 20:39
Cevap :
Teşekkür ederim. sağlık ve sevgiyle selam.  03.11.2008 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1811
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster