Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
165
 

Bir Leyla ile Mecnun Hikayesi

Ali ile Ayşe’nin aşkı otuz yıldır hala ilk gün gibidir .

Küçük yaşlarda komşu kızı Ayşe’e ilgi duyan Ali, onunla oyun oynamak bile hayal ötesiydi. Ayşe’nin onu fark etmesi için her yolu deniyor fakat nafile.. Büyüdükçe sevgisi de  büyüyordu her ne kadar sevdiceği onu görmek istemese de .

“Hem aşkta mücadele gerekmez mi , vaz geçmek mi dünyanın sonu bile olsa asla ! “ diyordu. Çalışmak için İzmir’e gelen Ali, artık yirmili yaşlarında ve yüreğini gıcırdan  sevgisi buruktur, uzak kalmanın, karşılıksız olmanın ızdırabıyla düşünmediği bir günü bile olmaz. Aşk mektuplarını gönderir aralıksız, soluksuz, cevabı gelmese de yazmaya devam eder.

Çabası boşa çıkmaz yakışıklı aşığın. Bir mektubu vardı ki: “.. Ah komşu kızı ! Selvi boylum, endamına kurban olduğum. Beni görmeyen gözlerinden aşkla, özlemle öptüğüm ! Senden gitmem bilesin,ömrümün son nefesine kadar beklerim. Acı bu garibe…” Ayşe’nin kalbi teslim olur ve derken aşk doğar, çok uzun sancının arkasından. Nur topu gibi doğan “aşk”ın Leylas’ı Ayşe, yüreğini çalan adamı yıllar sonra anlatırken gözleri ışıldayarak  : “Ali, dalyan gibiydi bir yürüyüşü vardı ki yürek hoplatırdı, karizmatik duruşuyla sanırsın ki Kadir İnanır’dı. Bakışı demiri eritir gibiydi, kesilen soluğum, bakmaya kıyamadığım sevgilim ..“ diye tasvir eder.

Kavuşmak için iki engelleri vardır : Birincisi : Ali’’in annesi, kapı komşusu olan Ayşe’yi istemiyor. Mızmızlanıp duruyor “şu sümüklü kızın nesini seviyorsun” diye oğlunu azarlıyor. Gelin olarak istemiyor zira bu istemediğini otuz yıl boyunca da devam eder. İkinci engel ise Ayşe’nin babası ; köyde sorunlu olan Ali’nin annesini hiç kimse sevmez haliyle de onun oğluna kızını vermek istemez ta ki ikilinin aşkına karşı koyamayacağını anlayıncaya dek.

Ali ile Ayşe kavuşur … Otuz yıldır evli olan bu ikilinin bitmeyen sevdasını Ali’nin şu sözlerinden anlaşılır “ Sevdiğim, hala ilk gün gibisin… “Ayşe ise  mektupları sandığında saklar. Her dokunduğunda koklar koklar, bağrına basarak okur,  Ali’den bahsettiğinde gözlerinden aşk akar.

Ersin Kabaoglu, Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Abbas Oğuz Ustam, teşekkür ederim. Selam ve sevgiler...

Tuanna Güzel 
 02.08.2017 0:28
 

Sevenlerin buluşması bir bahar gibi çiçeklendirir gönülleri;ruhun kalbi üzerine aşk lekeleri atılınca da duyguların eliyle çizilir çok geçmeden o eşsiz bahtıyarlığın canlar canı...Her biri ışıktan bir dize niteliğinde cümleler vardı denemenizde."Gözlerinden aşk akar" gibi.Elinize sağlık sayın Güzel.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 01.08.2017 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 106
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 143
Kayıt tarihi
: 22.04.16
 
 

Sorgulamakla meşgulum, her şeyi sorguluyorum. İzmir / Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster