Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
159
 

Bir Litre Gözyaşı'nı Muhakkak İzlemelisiniz

Bir Litre Gözyaşı'nı Muhakkak İzlemelisiniz
 

    Buradan size Pazar akşamı saat 20:00’de yayınlanan dizinin tanıtımını yapmayacağım. Benim bile hala tam bilmediğim teknik detaylar zaten anlatılmış durumda. Ben izliyorum diyorum çünkü, tam aynı olmasa da benim yani tüm FA’lı (friedreich ataxi'li) arkadaşlarımın hayatı.

    Facebook ta hasta arkadaşlarımızla oluşturduğumuz grupta bakın diziden nasıl bahsediyoruz. Kimimiz gözyaşları içinde hatta salya sümük diziyi izlerken, kimimizin yakını daha fazla izlemesine izin vermiyor. Hepimiz geçmişimizi görüyor ve tekrar yaşıyoruz aynı acıları. Bazılarımız okulunu, aktif spor hayatını bırakmak, bazılarımızsa sevdiğinden vazgeçmek zorunda kaldı. Hepimizin yıkılan hayalleri, yarım kalmış hatta deforme olmuş hayatları var, tıpkı Cihan gibi.

            FA ile yaşamak çok zor. Bu hastalık hayallerimizi, heveslerimizi hatta umutlarımızı bile öldürüyor zaman içinde. Dengemiz ve konuşmamız giderek bozulurken, genç yaşta tekerlekli sandalyeye bağımlı oluyoruz ve giderek, birisinin yardımına ve bakımına muhtaç hale geliyoruz. Bu arada, işitme ve görme yeteneklerimizi de kaybetmekteyiz. Pek çoğumuzda ya kalp ya da şeker hastalığı, ya da ikisi birden görülmekte. Yine çoğunlukla hepimiz de skolyoz adı verilen omurga eğriliği bulunmaktadır. Çektiğimiz dayanılmaz kas ağrıları giderek artmakta ve sinirlerimiz harap olmuş vaziyetteyiz. Psikolojik destek alan bunalımlı arkadaşlarımız olduğu gibi, intiharı denemiş veya intihar etmeyi düşünen arkadaşlarımız da mevcut.

            Bu diziyi sizlerin de izlemenizi özellikle tavsiye ediyorum, bütün Freidreich's ataxia hastalarının adına. Türkiye'de bu hastalıkların tedavisinin onaylanması, kas ve genetik hastalıkların araştırma merkezlerinin kurulması için ve hasta kişilerin annesinin, ailesinin ve başta kendisinin neler yaşadığını, neler çektiğini anlatan ve halkımıza farkındalık yaratan Kanal D’ye çok teşekkür ederiz.

            Umuyoruz devlet büyüklerimiz de bu diziyi izleyerek bizlere hak verecektir. Sizlerin de Bir Lite Gözyaşı’nı paylaşmasını istiyorum.

Babür Akdağ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 75
Kayıt tarihi
: 19.04.18
 
 

1980 Adana doğumluyum. 13 yaşında friedreich ataksisi hastası olduğum ortaya çıktı. İlköğrenimi A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster