Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '08

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
429
 

Bir mail yollar mısınız?

Bir mail yollar mısınız?
 

Şu anda bu metni okuyan sayın BAY/BAYAN

Bizler Doğu Anadolu’nun kalkınması için, gönüllü olarak projeler üreten ve uygulayan bir ekibiz. Şimdiye kadar 250’den fazla aile hazırladığımız projeler ile gelir getirici bir işe sahip oldu. Bölge nüfus değerleri ile bu yaklaşık 2500 kişinin hayatı değişti demektir.

Bölgenin kalkınmasının ne kadar önemli olduğunu ve ülkedeki her kesimi nasıl etkileyeceği konusunda bir şey açıklamaya ihtiyaç duymuyorum.

Çalışmalarımızı özellikle bir pilot ilde yoğunlaştırdık. (Hakkari) pilot ildeki başarımızı zaman içinde bölgenin tamamına yaygınlaştırmayı planlıyoruz.

Bölgenin kalkınması için çok gerekli olduğuna inandığımız bir projemizi takdirlerinize sunmak istiyorum. Şayet anlattıklarımıza inanır ve faydalı olacağını öngörürseniz, bu metni tanıdıklarınıza göndermenizi rica ediyoruz.

Gönderirseniz ne olur?

Sadece Hakkari kırsalında yüz bin kişinin hayatını değiştirmeyi hedefleyen projemiz devlet kaynakları ile uygulanır ise, Doğu Anadolu Bölgesinde en az bir milyon kişinin hayatını değiştirecektir.

Bu proje 1996 yılından bu yana üzerine emek verdiğimiz ve bütün yönleri ile araştırdığımız yoğun bir çalışmanın ürünüdür. Uygulanması halinde, masa başında hazırlanan ve asla istenen sonucu sağlayamamış yüzlerce projeden ne kadar daha etkili olduğu görülecektir. Elbette bu tür mega projelerin devlet kaynakları ile uygulanabilmesi için, arkasında güçlü bir halk desteğinin olması gerekmektedir.

Bu nedenle sizden dileğim, bu metinde sizlerle paylaştığımız projeyi, büyük gazetelerin köşe yazarlarına, Başbakanlık, bakanlıklar, milletvekilleri ve bütün tanıdıklarınızın mailine göndermenizdir.

Memleketin desteğinize ihtiyacı var.

Desteğiniz ne kadar büyük olursa, o kadar kısa zamanda sonuç alırız.

Bu bir sihirli tılsım maili olmayacaktır, gönderirseniz uğur, göndermezseniz uğursuzluk getirmeyecektir. Fakat gönderirseniz bölgedeki yüz binlerce ailenin geliri yükselecek, çocukları iyi kolejlerde ve iyi üniversitelerde okuyacak para bulacak, refah ve zenginlik kartopu gibi büyüyerek yayılacaktır. En azından mevcut sorunlarımızdan biri (yoksulluk) hafiflemiş olacaktır. (detaylar için http://www.zumruduanka.org/ sitesine bakınız)

SÖZLEŞMELİ ÇİFTÇİLİK PROJESİ:

Mevcut Durum:

Bölgede hayvancılığa uygun mera ve otlaklar mevcuttur.

Kırsal kesimdeki insanlar nesillerdir hayvancılık yapmaktadırlar.

Beslenen hayvanların et ve süt verimleri düşük ırklardandır. Ticari anlamda çiftlik işletmesi neredeyse yoktur.

Et ürünleri konusunda pazarda arz açığı mevcuttur.

Pazara dönük örgütlü üretim mevcut değildir.

Çözüm:

Bir defaya mahsus, Devlet desteklesin, Özel sektör işletsin, yüz binlerce köylü faydalansın.

1- Her ilde özel sektörden uygun bir şirkete ihale yolu ile seçilir.

2- Devlet tarafından 5 yıl vadeli, ilk iki yıl ödemesiz, faizsiz kredi sağlanır.

Şirkete sağlanacak kredi miktarı; uygun kapasitede modern kesimhane, soğuk muhafaza, yem fabrikası, uygulama çiftlikleri, nakil araçları, ilde hedeflenen sayıda sözleşmeli çiftliklerin kurulması, ilk sığırların teslim edilmesi ve bir sezonluk yem giderleri için yeterli miktarda olmalıdır. Ayrıca şirket; arazi tahsisi ve diğer teşviklerden yararlandırılarak özendirilmelidir.

3- Şirket Köylerde istekli aileler ile sözleşme yaparak 10-20 Büyük baş kapasiteli sözleşmeli çiftlikler kuracak, çiftlik kuruluş giderleri ve sığırların bedeli 5 yıla eşit dağıtılarak, yıl sonlarında çiftliğin kazancından kesilecektir. 5 yıl sonunda çiftlik içindekilerle birlikte çiftçinin malı olacaktır.

4- Çiftçiler; şirkete ait örnek çiftliklerde iş başı eğitimine tabi tutulacak,

5- Çiftçi hangi hayvan ırkını nereden bulacağı ile uğraşmadan, şirket tarafından sığırlar kendisine yerinde teslim edilecektir.

6- Çiftçi silo (slaj) yemi ve hazır yem kullanımına yönlendirilecek, hazır yemi şirket temin edecek, her köye silaj makineleri kurulacak ve köydeki yem bitkileri silo yemine dönüştürülecek,

7- Çiftlikler düzenli olarak şirket veterinerleri tarafından sağlık taramasından geçirilecek,

8- Kesime hazır olan hayvanlar çiftçiden, piyasa değerinden satın alınacak, şirketin yaptığı harcamalar kesildikten sonra çiftçiye ödeme yapılacak ve tekrar beslenmek üzere yeni sığırlar verilecektir. (alım fiyatları kilogram başına, karkas ağırlık olarak, her iki tarafın kazanabileceği ve piyasaya uygun oranlarda her yıl ilgili bakanlık tarafından ilan edilecektir, fiyatlar pazara uzaklık göz önüne alınarak, haksız rekabeti önlemek için, belli oranlarda değişebilecektir.)

KAZANÇLAR:

· (kazan-kazan-kazan)Çiftçi kazanacak, şirket kazanacak, devlet kazanacak

· Her ilde binlerce çiftlik, bölgede yüz binlerce kişilik istihdam,

· Yılda Yüz milyonlarca YTL üretim,

· Serbest piyasa mekanizması içinde işleyen ve yüksek düzeyde istihdam kapasiteli bir ekonomik model hayata geçmiş olacaktır.

· Bölgede işsizlikten ve yoksulluktan kaynaklanan birçok problemin çözümüne katkıda bulunulacaktır.

· Üretim artacak, iç piyasaya ve hatta dış pazarlara et ürünleri satılır duruma gelinecektir.

Zaman içerisinde ilerdeki şirketler serbest piyasa mekanizması içerisinde rekabete başlayacak, kendi markalarını oluşturacak, sistemi geliştireceklerdir.

Model çalışmasını denedik: Hakkari’de 1997 yılında DESAN Ltd. Şirketini kurduk. Projemizi hazırladık ve Hazine Müsteşarlığından teşvik belgesi aldık. 2000 yılında Hakkari Yüksekova ilçesinde hazineden bedelsiz arazi tahsisi yapıldı, Şirketi OVAŞ A.Ş.’ye dönüştürdük, öz sermaye yetersizliğinden dolayı; özel idare, köylere hizmet götürme birlikleri, Hakkari Ticaret Odası ve Hakkari’den iş adamlarının katılımı ile 15 ortaklı ve Hakkari’nin en yüksek sermayeli şirketine dönüştürdük. Kesimhane ve soğuk hava depolarını hayata geçirdik. Ortaklığa alınan kişilerle uyum sağlanamamasından dolayı bu aşamadan ileriye gidilemedi. Halen bölgenin en modern kesimhanesi ve soğuk depolarıyla, kuruluş amacına uygun işletilmeyi beklemektedir. Destek verilmesi halinde bu modeli bir yıl içinde tamamlayabilir, Pilot il Hakkari’de binlerce kişilik istihdam sağlayabiliriz.

Bu model Bölge hayvancılığını canlandıracak, bölge kırsalında isteyen herkese iş bulma imkanı sağlayacaktır. Uygulanması için Yasama ve Yürütme organlarındaki tanıdıklarınıza hatırlatarak destekleyiniz.

Bugün yaşadıklarımız dün yaptıklarımızın sonucu, yarın yaşayacaklarımız da bu gün yaptıklarımızın sonucu olacaktır.

Duyarlılığınız için teşekkürler.

En İçten Dileklerimle

Nurettin AYDIN

MBA&Ekonomist

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Aydın, Asıl duyarlı olmamız gereken konulardan birisi ve de bir çok sorunun da aşılması anlamına geliyor bu yazdıklarınız,göçlerin önlenmesinden tutun iş imkanlarının artması ve ekonomik rahatlama tabi.Beni mazur görün bir şey daha var köylerine özlem duyan insanlar o kadar çok ki, soğuk inek maketlerine dokunmak yerine, gerçek olanla hem mutlu olmayı hemde para kazanıp rahat yaşamayı öğrenecekler. İnşallah en kısa zamanda sizin gibi duyarlı vatandaşların desteği ile daha ileri hedeflere ve yeni projelere diyorum ortaklar arasındaki uyumun bir an önce çözülmesi gereken ilk sorununuz olduğunu düşünsemde,aklı selim olanların bu yapılan yatırımlara gözlerini kapatacak kadar dar bir yerden bakmayacaklarını umuyorum. Yürü ya kulum derse Allah o zaman sahiplenen çok olur Başarılar diliyorum. Yazınızı ilk okuyan ben oldum diye biliyorum inşallah şans getirsin Hakkari'lilere

Nerissa 
 04.03.2008 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 629
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

1968 Hakkari doğumluyum. Elektrik Önlisans, Halkla İlişkiler Önlisans, İktisat Lisans, Sosyoloji ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster