Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '06

 
Kategori
Dans
Okunma Sayısı
3529
 

Bir Milonga 'da tanguero olmak

Bir Milonga 'da tanguero olmak
 

Böyle afili bir başlık attığıma bakıp da “tango” uzmanı falan olduğumu düşünmeyiniz sakın. Ancak diğer yazılarımda da değindiğim üzere kültürün ve sanatın her alanına ilgim ve merakım nedeniyle bu muhteşem dans ve kültürü hakkında da az çok bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim.

Tango, bilindiği üzere ilk defa 1800’lü yıllarda İspanya’dan ve İtalya’nın Sicilya adasından Güney Amerika’ya göç eden göçmenler tarafından yapılmış, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’in kenar mahallerinde doğmuştur. Tango, hayatın acımasızlığına, yoksulluğa ve ezilmişliğe bir başkaldırıdır ilk yıllarında. Dansı ilk olarak yapanlar göçmen hayat kadınlarıdır ve genelevlerde doğmuştur. Ancak geçen yıllarla birlikte inanılmaz bir değişim göstermiş ve soylular, elitler ve sosyo-ekonomik olarak üst düzey topluluklar tarafından yapılan tipik bir burjuva salon dansı kimliğine bürünmüştür.

Tango tutkudur, tango aşktır, tango arzu ve istektir. Tangoda dansın tek yöneticisi ve hakimi erkek, bayan ise tamamen ona uyan bir eşlikçi gibi görünse de gerçek tamamen farklıdır. Üniversitelerde okutulan, akademik seviyedeki iletişim derslerinin ana materyali olacak derecede bir iletişim, empati ve koordinasyon içerir. Dansın temel figürleri olmakla birlikte büyük oranda doğaçlama, irticalen gerçekleşir.

Tango müziği denince akla ilk gelen enstruman “bandoneon”dur. Akordeon tarzı körüklü bir çalgı olan bandoneon, tango müziğinin ve pek tabii ki latin müziğinin en karakteristik sazlarından biridir. Onlarca çiftin katıldıkları ve sabahlara dek devam eden, bazen dans yarışmalarının da düzenlendiği tango gecelerine “milonga” denir. “Tanguero” ise tango yapan kişi, erkek anlamında kullanılan bir terimdir.

Milongalarda; Carlos di Sarli’nin Bahia Blanca’ları ile çınlarken kulaklar ve yürekler, hep peşinden gelecek Carlos Gardel parçalarını, Por uno Cabeza’yı, Milonguita’yı, La Cumparsita’yı ve o muhteşem Historia de un Amor’u bekler durur. Bekler durmaz tabi, kah kapalı tutuşla, kah açık tutuşla, tek vücut olmuş çiftler tangonun büyülü dünyasını çoktan keşfetmiş ve doya doya yaşamaya çalışmaktadırlar.

Kadın Kokusu filmini eminim pek çoğunuz izlemişsinizdir. Al Pacino’un canlandırdığı gözleri görmeyen, asker emeklisi beyefendi, kullandığı sabunun kokusundan hissettiği, masada yalnız oturan güzel kadına tango yapmayı teklif eder, kadın tango bilmediğini ifade eder nazikçe ama o, kendisini müziğin ve hayatın ritmine bırakmasını söyler. Sahnenin ölçülerini yaklaşık olarak yanındaki delikanlıdan alır ve dans başlar. O ne muhteşem bir sahnedir. O ne muhteşem bir atmosferdir. Bence filmin finalidir bu çekim. Çok tango içerikli film seyrettim ama bir tango filmi olmamasına rağmen dansın ruhunu veren böyle bir sahne görmedim.

Tangoda teslimiyet ve isyanı, tangoda tutku ve boşvermişliği, tangoda aşk ve öfkeyi, tangoda herşeyi, hayata dair herşeyi bulabilirsiniz. Tango hayattır, hayat tutkudur...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aydın bey, Hobilerimin, öncelik sıralamasında gerilere düşmek zorunda kaldığı uzunca bir dönemin ardından, ilgi alanıma giren blogları okumaya henüz fırsat bulabildiğim şu günlerde, bu yazınıza rastladım. Keşke yoğun iş tempomun bir nefes arasında okumuş olsaydım da, ekrandan dökülen bu leziz tango kokusunu ciğerlerime doldurup, öyle devam etseydim çalışmaya... Kalemize ve yüreğinize sağlık! Gecikmiş teşekkürlerimle birlikte küçük bir düzeltmem olacak izninizle: Dans ettiğim Milongalarda (Bs.As., Paris, Londra, Istanbul, İzmir, Ankara, Marmaris, Eskişehir) bu güne kadar her hangi bir dans yarışmasının düzenlendiğine hiç tanık olmadım. Zaten Milongalarda dans edilen tango, gösteri tangosu değildir, sadece o dansı paylaşan iki kişi arasında yaşanılan zihinsel, duygusal, fiziksel bir iletişimdir. Ne dans eden çiftler alkış bekler, ne de izleyenler alkışlar. Oturanlar izleyenler için değil, o dansı paylaşan iki kişinin birbiri için dans ettiği tangonun yapıldığı yerlerdir Milongalar..

Yeşim E. Narter 
 11.01.2007 19:41
Cevap :
Doğrudur efendim, bin yaşayın. Ben, biraz mizansen, biraz lirik hava katarak kaleme almıştım yazımı ancak kesinlikle doğru olan tespit noktanızı gözden kaçırmışım. Çok uzun süre önce kaleme aldığım bu yazı için, bugün okuduğum bu yorumunuz bana eski bir dostla karşılaşmışım hissiyatı yaşattı. Ben de size özellikle bu nedenle ve ilgi ve katkınız nedeniyle çok teşekkür ediyorum. Hayatınız, umarım her zaman bir "tanguera" tadında devam eder ve hiç bitmez bu dansınız. Hoşçakalınız.  12.01.2007 15:00
 

Latin Dans tutkumu yeniden perçinlemiş oldunuz. Fakat sadece bir tutku diyebilirim...

Crazyheart 
 15.11.2006 14:38
Cevap :
Ne mutlu size, teşekkür ederim.  15.11.2006 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 910
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3688
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster