Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
148
 

Bir muallimin hatıra defteri 35: 327 doğumlular terhis olmuş; herhalde dayım da gelmiştir…

Bir muallimin  hatıra defteri 35: 327 doğumlular terhis olmuş; herhalde dayım da gelmiştir…
 

1940 Yılları ,Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu Öğretmenleri


 

(Yine Balıkesir, okul günleri… Okula geldiği zamanda anasını özlüyor. O zamanlar mektup zamanı.. herkese bol bol mektuplar yazıyor. Şimdi nerede? Gencin en önemli isteği “Ah.. Ulu Tanrının yardımıyla  bu sene sınıfımı geçebilsem de bir gün evvel, ailemin elinden tutsam.” Balıkesir’de gençlerin gittiği en önemli yerlerden biri de Halkevi. Orada istediklerini buluyorlar…)


25.Kanunsani (Ocak).1941
Bu gün Cumartesi olduğundan, öğleden sonra hiçbir dersin yüzüne bakmayarak köye anneme, yengeme, Ömer Enişteme ve Çanakkale’de asker yeğenim Kadir Ağabeyime mektup yazdım. Sonra onları, çarşıya çıkarak postaya verdim. Çarşıdan da çamaşır, sabun vs. gibi öteberi aldım.

Akşam da Mektepte müsamere vardı. Arkadaşım Faris’le koridorda gezerek dertleştik.
Akşam yemeğinden sonra salonda toplanıldı. Müsamere verildi. Piyesin adı : “Kahraman” dı. Arkadaşlara takdirnameleri verildi. Böylece eğlendik.

28.Kanunsani.1941
Bu akşam mütalaadan sonra yemekhaneye inerken elektrikler söndü. Tamam bir buçuk saat kadar ikinci mütalaadan çıkmağa 40 dakika kalıncaya kadar karanlıkta kaldık. Mektebin muhtelif yerlerine fenerler asılarak, mumlar dikilerek aydınlatıldı. Akşam yemeğini fener ışığı altında yedik.

Dün akşam da yemekten sonra yine elektrikler sönmüştü.  Bu yüzden mütalaayı yapamadık. Karanlıkta fener başlarında oyunlar, tertip ederek güzel vakit geçirdik.

Hayırdır İnşallah bu gece rüyamda annemi gördüm. Anneme, ablama mektup yazdım.

1.Şubat.1941
Cumartesi olduğu için öğleden sonra Ahmet Akman’la çarşıya çıktık. Çarşıda Kelebek Kemal Akça ile buluşarak beraber gezinti yaptık. Akşam üzeri Mektebe dönerken  Faris ile karşılaştık. Eski mezarlık kırlarına doğru giderek biraz kır havası aldık. Orada Hüseyin adlı ihtiyar bir amca ile görüştük. Bu gün Edebiyattan müzakereye kalkarak (4) aldım.

Akşam Faris’le birlikte Okulun koridorlarında gezerek hayati meseleler hakkında konuşarak, hülyalar kurduk. Muaffak olup acaba muallim çıkabilecek miyiz; ailemizi refaha kavuşturabilecek miyiz?

6.Şubat.1941
Bu gün Müzik dersinden çıktıktan sonra Geometri dersine girerken Gönen’den annemden mektup aldım. Okudum pek çok sevindim. Geometri’den sonra İş dersine girdik. Annemin idaresi varmış, rahatı iyi imiş. Bunun için yüreğim rahat etti; meraktan kurtuldum. Ahmet Dayımın terhis olup askerden gelip gelmediğini yazmıyor. Fakat Haziran’da  alınan dayımın akranları 327 doğumlular terhis olmuş; herhalde dayım da gelmiştir.

Yatakhanede alacakaranlıkta karyola üzerinde bunları yazıyorum.

8.Şubat.1941
Bu gün Cumartesi, akşam II.A  sınıfı  arkadaşlarımız müsamere verdiler. Galip Ünal, Kemal Yüce ve ben üçümüz bir sıra üzerine oturarak eğlencede bulunduk. Bu gün öğleden sonra çarşıya çıkmayarak Coğrafya’dan İngiltere haritasını yaptım.

Çoktan beri Bandırma’dan Efendi Ağabeyim ve ablamlardan mektup alamıyorum. Mevsimin kış olmasına rağmen Maşallah havalar burada güzel geçmektedir.

Annemden geçen gün mektup aldığım için artık meraktan kurtuldum. Ah.. Ulu Tanrının yardımıyla  bu sene sınıfımı geçebilsem de bir gün evvel, ailemin elinden tutsam.

15.Şubat.1941
Birkaç günden beri havalar güzel geçmekteydi. Fakat bu gün hava sertleşti.

Balıkesir Lisesi ile bizim Öğretmen Okulu arasında eksersiz mahiyetinde futbol maçı yapıldı. Müthiş fırtına vardı. İlk haftaym’da 1-1 berabere kalmıştık. İkinci yarıda aleyhimize bir gol daha olarak 2-1 yenildik. Oyunda bizim sınıftan, rahmi hastalandı, yine girdi. Bandırma’daki Efendi ağabeyimle Ablamı ve köydeki annemi çok merak ediyorum. Onları pek çok özledim. Ablamgilden 23 gündür mektup alamadım.

21.Şubat.1941
Bu gün hava çok güzel. Mevsimin kış olmasına rağmen, havalar mülayim geçiyor. Öğleden sonra çarşıya çıktım. Bandırmalı Ahmet Hilmi ağabeyimlerin dükkanına giderek onunla görüştüm. Bir ara Liseye gittim.

Saat 16.00’da Halkevi’nde Galip’le buluştuk. Beraber parkta, çarşıda gezdikten sonra Ebe Okulu’nun önünden Mektebimize döndük. Mektebe geldikten sonra yatakhanede karyolamın üstünde şimdi bu hatıralarımı kaydediyorum. Çantadan albümü çıkararak resimlere baktım. Ablamgilden tamam bir aydır mektup alamıyorum. Türlü rüyalar gördüğüm için merak ediyorum. Derslere devam etmekteyiz.

(Dışarıda o sıralarda, . 18.Ocak.41: Malta üzerine  hava hücumları artırıldı.30.Ocak: Afrikadaki İngiliz birlikleri “Derna” yı aldı.9.Şubat.41: Churchill , Amerika’dan gerekli olan silahları istedi.12.Şubat’ta , Alman Generali Erwin Rommel Afrika’ya , Tripoli’yi gönderildi. Sonra Alman ordularının bir bölümü de oraya kaydırıldı. Romanya faşistlerinin Bükreş’te Yahudileri öldürdüklerine dair haberler var.19.Şubat.41: İngiltere, Wales’de Swansea kenti üç gün boyunca Almanlar tarafından bombalandı. Şehir mahvoldu…)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 764
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster