Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
150
 

Bir muallimin hatıraları. 67: Sene sonunda acaba sınıfı geçebilecek miyim?

Bir muallimin hatıraları. 67: Sene sonunda acaba sınıfı geçebilecek miyim?
 

(Gencimiz artık son sınıfta ama hala içinde bin bir endişe var. Acaba sınıf geçebilecek mi?Okulu bitirebilecek mi? Uygulamalar başladı. Bir ders anlatan var bir de “Tenkitçi”. O zamanki uygulamalar (staj) öyle. Ekmekler 300 Gr.ma inmiş. Gencimiz “zayıflıyorum” diyor.)

14.Şubat.1942 . Cumartesi
Haya bugün oldukça güzeldi. Öğleden sonra çarşıya gidip geldim. Kahvaltı yaptım.Mektebe gelince yatakhanedeki dolabı karıştırarak hatıralara ve fotoğraflara baktım. Usul’den yazılı imtihan olduk.

15.Şubat.1942 . Pazar
Hava bu gün de güzel. Bu gün Bandırma’dan akrabamız Ali ağabeyim geldi. Ali Ağabeyim köydeki annemden haber getirdi. Ayrıca Hakkı’da mektubu vermiş. Akşama kadar beraber gezdik. Canım sıkılıyor.

16.Şubat.1942 . Pazartesi
Hava yine güzel. Tatbikata gittik bizim guruba “Okuma” düşmüştü. Bizden 682 Avni Erdem ders verdi. 679 Tenkitçiydi. Akşam üzeri voleybol oynadık. Pantolonu yıkattım. Bunu yazarken radyo güzel bir müzik parçası dinletiyordu.

17.Şubat.1942 . Salı
Hava kapalı. Canım sıkılıyor.  Tahminen çok   yakında Cebir’den imtihan olacağız ; ama bir şey bilmiyorum. Hiçbir dersten müzakereye kalkmadım. Usul’den 5 almışım. Ziya Bey  diplomalarımız için fotoğraf istedi. Mekteplerin erken mi yoksa geç mi tatil olacağını merak ediyoruz. Derslerden çok sıkıldık.

18.Şubat.1942 . Çarşamba
Hava açık, fakat soğuk. Akşamüzeri Galip’le çarşıya çıkarak gezdik,hem de kahvaltı yaptık.  Yarın ki dersler için üzülüyorum. Cebir’den imtihan olacağız. Diğer derslerden de müzakere var. Sene nihayetinde bakalım ne olacak?

19.Şubat.1942 . Perşembe
Hava soğuk. Cebir’den yazılı imtihan olduk. Muvaffakiyet negatif. Müzikçi mandolin  çalmam için sıkıştırıyor. Ben de hiçbir şey çalamıyorum. Bedbinim. Sene sonunda acaba sınıfı geçebilecek miyim? Gece uyuyamadım.

20.Şubat.1942 .  Cuma
Hava çok soğuk.kar yağıyor. Galip’le ön sıraya geçtik. Konferans salonunda toplanarak Halkevlerinin  kuruluş yıldönümünü kutladık.  Köyden hastaneye Mahmut’un oğlu Hüseyin gelmiş. Yarınki dersler ağır.
 
21.Şubat.1942 .  Cumartesi
Hava çok sert. Pedagoji Tarihi’nden müzakere yapıldı. Usulden de iki tam saat hep müzakere olduk. Ben kalkmadım. Efendi Ağabeyim Kütahya’dan Bandırma’ya geçti.


22.Şubat.1942 . Pazar
Hava kapalı ve soğuk. Öğleden evvel Fikret’e gittim; diploma için fotoğraf çektirdim. Öğleden sonra Mahmut ağabeyin oğlu Hüseyin’i gördüm. Yarın Usul’den umumi müzakere var.

23.Şubat.1942 .  Pazartesi
Hava nispeten güzel. Bugün beş ders Usul’den müzakere olduk. Ben kalkmadım. Ayrıca Müsamere provası vardı.. Duşa girdik. İmtihana az bir zaman kaldı. Sene nihayetinde bakalım ne yapacağız.

24.Şubat.1942 .  Salı
Hava bugün iyiydi. Edebiyat dersinden müzakereye kalktım, 5 aldım. Bugün nedense bir neşesizlik var üzerimde. Ruhum adeta daralıyor. Türlü şeyler düşünerek üzülüyorum.

25.Şubat.1942 .  Çarşamba
Hava iyi. Müsamere için Lise ile birlikte prova yaptık.
Bu yüzden ne mütalaa yapıp derse çalışabildim, ne 2 saat için çarşıya çıkabildim. Bundan dolayı canım sıkılıyor. Müsamereye girdiğime gireceğime pişman oldum. Usandık artık.

26.Şubat.1942 .  Perşembe
Hava yağışlı. Yarından sonra şehir sinemasında halka müsamere verilecek. Akşam üzeri  kardeşlik kolunun konferansında bulunduk. Bu günlerde derslerden oldukça sıkışıyoruz. Öğretmenler şifahi ve tahriri imtihan yapıyorlar.

27.Şubat.1942 .  Cuma
Şehir Sineması’nda bu akşam temsil verdik. Lise ve bizden horon heyeti ile diğer folklor oyunları da vardı. Saat 1’e kadar çok güzel bir gece geçirdik. Fakat uykusuz da kaldık..


28.Şubat.1942 .  Cumartesi
Askerlik’ten müzakereye kalktım. Pedagoji tarihi ile  T.Usulü’nden piyango çarpmadı. Bir defa çarşıya gidip geldik. İsmail’den mektup aldım. Çarşıya gidip geldikten sonra yatakhanede istirahat ettim. Bu defa da ekmek 300 Gr. ma iniyormuş. Bir aydır zayıfladım; şimdi daha çok zayıflarım.

(Savaş Doğu’da Ve batı’da devam ediyor.14.Şubat.1942: İngiliz Hava Kuvvetleri Alman şehirlerini vurmaya başladılar. 15.Şubat.1942:Malezya’da General  Arthur Percival Singapur’u Japonlara teslim etti. 19.Şubat.1942 : Japonlar Avustralya’nın Darwin kentini bombaladılar. General Mac Arthur ve ordusu Filipinler’den çekildi.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Üstat Erdal CEYHAN:Bir muallimin hatıra defteri devam ediyor,yine o güzel sözler takıldı gözlerime,Muvaffakiyet,müzakere,müsamere,tahriri,usandık artık,Ekmek 3OO Gr oluyormuş...İşte demek ki 1942 den beri ekmekle oynuyorlarmış,ekmek düşmanları,Güzeldi hocam,yüreğinize,dilinize,gözlerinize sağlık,Selamlar,saygılar..

Mehmet Burakgazi 
 25.11.2012 11:43
Cevap :
Bayağı bir "Açlık Korkusu" insanların içine girmiş. Bir de gerçek. Ekmek vesika ile ve yetmiyor. Zenginler ve bazıları bol bol vesika buluyorlar. Bazıları ise aç.. Ah bu zalim dünya... Selamlar Sayın Burakgazi, iyisin İnşallah!  25.11.2012 12:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster