Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
147
 

Bir muallimin hatıraları. 86 :Anne bir sorun olmaya başlar

Bir muallimin hatıraları. 86 :Anne bir sorun olmaya başlar
 

İspir


(Anne bir türlü çevreyle kaynaşamaz, oğluyla da anlaşamaz. Küsüşürler. Aralarını Muhtar yapar. Okulun tamiri sürmektedir. Nihayet ilk maaşı olan 63 TL sını alır. 9.Kasım günü okulu açar, fakat mevcut 64 öğrenciden sadece 5’i okula gelir. Evde gaz filan olmadığı için sadece çıra yanıyor. Merkez ilçe İspir’e 15 gündür giden gelen yok. Kolay değil; yayan 7 saatlik yol. Nihayet günler sonra kardeşi gibi bildiği Salim Savcı’dan bir mektup alır çok sevinir.)

1. İkinciTeşrin(Kasım). 1942. Pazar
 Fısırik. Annemle hala daha uğraşıyorum. Akşam ocağın başında pek gücüme gittiğinden hüngür hüngür ağladım. Ablamı, ağabeyimi, dayımı andım. Sabahki patatesle duruyorum. Başıma neler geldi. Saat :17.15.

2. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Pazartesi
 Fısırik. Muhtar, Davud Ağa, Jandarma Kadir beraberiz. Akşamüzeri buğdayı öğüttükten sonra Muhtar İbrahim Efendi’nin araya girmesiyle annemle barıştık. Akşam nine de beraber olacak.

3. İkinciTeşrin(Kasım).1942.  Salı
 Fısırik. Yağmur yağdığından okulun tamiri tehire uğradı. Eve geldim. Annem emek pişirirken ocak başında hem konuştuk; hem de ben mecmuaları karıştırdım. Hatıraları yoklayarak bir daha arkadaşları ve memleketimizi andım. Her taraf dumanlı ve karlı.

4. İkinciTeşrin(Kasım). 1942. Çarşamba
 Fısırik. Evde ocak başında ve çıra aydınlığında bugünkü hatırayı kaydediyorum. Bugün temizlik yaptım. Okulumun tamiri ilerledi. Okul çağında 60 kadar talebe tesbit ettim. Kala Danzut ve Mozire köylerinin çocukları da var.

5. İkinciTeşrin (Kasım).1942. Perşembe
 Fısırik. Okulun inşaatı ile meşgul oldum. Okulun artık üzeri örtüldü. İki odanın tavanları tamir edildi. Birkaç güne kadar hemen bütün işler tamamlanmış olacak. Ben de tedrisata başlayacağım. Memleketi özledim. Ah…

6. İkinciTeşrin (Kasım).1942. Cuma
 Fısırik. Artık okulumun tamiri bitti. Allah kısmet ederse yarından itibaren okulu açacağım. Muhtar’lara haber gönderdim. Davud Ağa, Muhtar, İbrahim, Jandarma Ahmet benim öğretmen odasına sobayı koyarak oturduk. Okulun bayrağını da çektim. Faaliyete başlayacağım.

7. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Cumartesi
 Bir parça öğleye kadar okulda çalışarak, eski tahtalardan bir kum masası vücuda getirdim. Öğleden sonra Kala’ya giderek Karakol’daki Onbaşı ile görüştüm. Onlar İspir’e gelecekler de, onlarla maaşımı getirteceğim. Ve postaya mektup yatırmalarını söyledim.

8. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Pazar
 Fısırik. Sabahleyin yeni yataktan kalktığım sıralarda, köyden zurnacı Dursun eve gelerek , İspir’den emanetler getirdiğini müjdeledi. Bana Behice Hanım’dan maaşım olan 63.15 TL ile, Sabri bey’in yolladığı kırtasiyeleri ve mektupları getirmiş. Pek sevindim. Yalnız mahrukat bedeli çıkmadı.

9. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Pazartesi
 Fısırik. Akşama kadar okulda meşgul oldum. Okulu açtım. Fakat 5 talebe geldi. Sobayı yaktım, çalıştım. Ormancı Memiş Efendi, Muhtar, Zikri Onbaşı beraberdik. Hava bozuldu yağmur yağıyor.

10. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Salı
 Fısırik. Bugün birkaç talebe daha geldi. Okulda Hayat Bilgisi’nden yıllık ünite planlarını hazırlamakla meşgul oldum. İki gecedir gözüme uyku girmiyor. Memleketi, arkadaşları ve bayanları düşünüyorum. Çıra ışığı altında düşünüyorum.

11. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Çarşamba
 Fısırik. Çocuklar okula gelmiyor. Karakola yazdım. Ben de aritmetik’ten yıllık planları yaptım. Merkeze giden gelen yok. 15 günden beri iaşe beyannamesi bekliyor, merak ediyorum. Buğday vermezler, diye korkuyorum. İnşallah sonu hayırlıdır.

12. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Perşembe
 Fısırik. Öğle  üzeri bizim F. Mezire köyüne 20 km mesafede , F.Kala köyüne giderek  Karakol telefonuyla İspir’den Maarif Memuruyla görüştüm. Ondan buğday meselesi hakkında malumat aldım. Şimdilik çocukların hepsi okula gelmediklerinden ders yapmıyoruz. Planları hazırlıyorum.

14. İkinciTeşrin(Kasım).1942. Cumartesi
 Fısırik. Bugün hem ziyaret ve hem de ticaret maksadıyla F.Danzug köyüne gidip geldim. Çamlıklı yollardan ve güzel yeşil vadilerden geçerken şarkı söyledim ve maziyi hatırladım. Köyüme bir yeşil bayırdan inerken kasabadan gelen bir ihtiyardan namıma gelen bir mektup aldım. Salim Savcı’danmış. Okula gelinceye kadar; yüreğim heyecanla çarpıyordu. Nihayet 5.30’da zarfı açıp okudum. Beni kardeşim sevindirdi, pek memnunum.

15. 2.İkinciTeşrin(Kasım).1942. Pazar
 Fısırik. Evde annem suyumu ısıttı, ben de hem traş oldum hemde bir banyo yaptım. Bilahare okula gelerek Balıkesir’de Ali’ye mektup yazdım. Geceler uzun. Fakat gündüzler pek kısa, hemen akşam oluyor. Bu hatırayı okulumun köşesinde yazıyorum. Derin düşüncelere daldım.

(II.Dünya Savaşı sürmektedir. 1. Kasım.1942: El-Alamin de İngiliz güçleri bastırır, Almanlar geri çekilmeye başlar. Amerikalılar Japonlara karşı Pasifik’te “Matanikau Hücumu”na  başlarlar. 8. Kasım.1942: Fas ve Cezair’de “Meşale Operasyonu” başlar; Vich hükümetinin temsilcileri temizlenir.10. Kasım.1942 : Almanlar Fransa’ya girmeye başlarlar. İngiliz Komutan Montgomery  Afrika’da  Sollum’dan yeni bir  hücum başlatarak Bardia’yı, Tobruk’u ve Bingazi’yi Almanlardan alır. Bu başarıdan sonra Komutan Montgomery Generalliğe  yükseltilir.12. Kasım.1942: Kızıl Ordu Stalingrad’ı geri almak için hücuma kalkar. 13. Kasım.1942: Pasifik’te Guadalkanal’da büyük deniz savaşları olmaktadır Hiei ve Kirishima adlı Japon Savaş gemileri  batırılır.)

 


  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nereden nereye. Büyük bir ilgiyle okuyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 17.12.2012 12:14
Cevap :
Biraz da bizim hayatımız bunlar. biz de hayatta az çekmidik. Oradan oraya... saygılar.  17.12.2012 13:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 764
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster