Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '12

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
414
 

Bir muallimin hatıraları.85: Okulun çatısı yok; tamirat çok

Bir muallimin hatıraları.85: Okulun çatısı yok; tamirat çok
 

Fısırik (Devedağı) köyü


(Okulun onarım işleri sürerken; diğer yanda öğrencileri bulup kayıt altına almaya çalışır. Ekim ayında çevreye bol kar düşmeye başlar. İşleri görüşmek üzere Fısırik’ten çıkıp altı saatte İspir’e at bulamadığı için altı saatte yayan olarak İspir’e gider. İspir’de radyo dinleyebilmek ona mutluluk veriyor. Daha başka meseleler de onu üzüyor. Şimdi cebimde param var ,fakat ayakkabım yok, diyor. İşin kötüsü satınalacak ayakkabı yok ortada…)

16. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cuma
Fısırik. Kaleye giderek telefonla İspir’den Maarif Memuru B. Sabri  ile görüştüm. Akşam Jandarma Kadir ile köye döndük. Artık yakında okulun tamirine başlayacağız. Şimdiki halde kayıt işleri ile uğraşıyoruz.
 
17. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cumartesi
Fısırik. Hava yağışlı. Etrafımızdaki çam ormanları bulutlarla örtülü. Yerler pek çamurlu. Okula giderek defterleri ve gelen tamimleri karıştırdım. Muvakkaten çıktığımız ev okula çok uzak. Zahmet çekiyorum. İnşallah yakında münasip bir eve çıkacağız.

18. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 .  Pazar
Fısırik. Bugün etrafımızdaki ve karşımızdaki dağlara kar yağdı. Annem çamaşır yıkadı. Mısır alıp değirmende öğüttüm. Bol bol kaçamak pişirip yiyoruz. Birkaç günden beri  arpa ekmeği yiyorduk. Daha işler yoluna girmedi.

19. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Pazartesi
Fısırik. Hava biraz açıldı. Fakat etrafımızdaki dağlarda kar var. Yarın Allah kısmet ederse, atla İspir’e gidip geleceğim. Okulun tamiri başlamadı. Maarif Memuru ve Kaymakam’la  bu meseleyi görüşeceğim. Diğer işleri de görüşeceğim. Mektup yazıp hazırladım.

20. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 .  Salı
İspir. Sabahleyin yaya olarak Fısırik’ten çıkarak altı saatte İspir’e geldim. Hemen yağmur yağmaya başladı. Okula girdim. Vahdet ile ve Maarif Memuru B.Sabri Akıncı ile buluştuk. Evlerine ve kulube giderek akşam gece yarısına kadar beraber vakit geçirdik.

21. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 .  Çarşamba
İspir. Vahdet’lerde misafirim. Alacaklarımı aldım. Mektupları ve paraları postaya yatırdım. Okulda kulupte gece geç vakitlere kadar radyo dinleyerek vakit geçirdik. Hava yağıyor; soğuk var.

22. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Perşembe
İspir. Hava açılmış. Arkadaşla vedalaşarak 5.07’de hemen çamura batmayarak yine yaya olarak Fısırik’e  yola çıktım. Öğleden sonra, zor zahmet köye vardım. Ben de bittim.

23. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cuma
Fısırik. Hava açık ve güzel . Etrafımızdaki çamlıklarda kar var. Bu gece ayaklarımdan rahatsız oldum.  Ayakkabım iyice eskidi. Niğde’ye Vahdet’le sipariş verdik. Bakalım ne zaman gelecek. Kazada öğretmen Behice Neşe’yi mutemet yaptım.

24. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cumartesi
Fısırik. Köy odasında tahsildar B.Rıdvan ve Davud Ağa , Muhtar beraberdik. Geçenlerde yaya İspir’e gidip geldiğimden bilhassa sol ayağımın tabanı çok acıyor. Ayakkabı temelli kalmadı. Niğde’ye ısmarladığımız ayakkabıyı bekliyoruz. Para var ayakkabı yok. Zahmet çekiyorum.

25. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 .  Pazar
Fısırik. Akşam köye tapu memuru geldi. İzmirliymiş. Hemşehri çıktık. Odada geç vakte kadar tahsildar , tapucu, Muhtar ve Davud Ağa ile oturduk. Gündüz ayağımdan rahatsız olduğumdan dışarı çıkmadım. Kitap karıştırdım, mektup yazdım.

26. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Pazartesi
Fısırik. Odada, tahsildar, Muhtar, Davud Ağa beraber oturduk. 12.5 liraya laz işi bir çift ayakkabı aldım. Ne yapayım, biraz büyük ama bulamadık. İskarpin de ısmarladım, gelecek. Keçi eti aldık.

27. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Salı
Fısırik.  Tedrisata başlayamadık. Gurbette can sıkıntısından arkadaşlara boyuna mektup yazıyorum. Ah, Balıkesir’de geçen arkadaşlık ve mektep hayatı! Burada ne bayan, ne sinema , ne tiyatro, ne bir şey… Hiç birisi de yok. Bereket aldırmıyorum. Fakat yine arıyorum. Neriman acaba ne alemde ki…

28. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Çarşamba
Fısırik. Okul tamiri için keresteler gelmeye başladı. Okulda muhtarla , çevrede Fısırik köyünden okul çağında olan çocukların listesini çıkardık. Sonra eve geldim. F.Baymur’un “İlk Okuma ve Yazma Öğretimi” adlı kitabını okuyarak bilgimi tazeledim.

29. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 .  Perşembe
Fısırik. İzci arkadaşlar Ankara’da. Diğerleri de Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu’nda Cumhuriyet Bayramını kutlarlarken , ben  Fısırik gibi bir vadi içinde köy değirmeninde vakit geçiriyorum. Zira okulum tamir ediliyor. Hey gidi talebelik ve arkadaşlık hayatı… O günler artık maziye karıştı. Düşündükçe üzülüyorum.

30. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cuma
Fısırik. Okulun tamirine başladık. Çatı kuruldu. Bugün yine annemle gece gündüz kavga ettik. Beni çok üzüyor. Memleketten getirdiğime kırk bin kere pişman oluyorum. Dayımla ablama, bu yüzden içerliyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Keşke asker olsaydım.

31. Birinci Teşrin (Ekim). 1942 . Cumartesi
Fısırik. Gece muharebemiz vardı. Gündüz annem komşularda gezdiğinden aş ekmek yapmadı. Kendim hamur karıp pişirdim.  Ve kavurma ısıtarak yedim. Patates de haşladım. Okulun tamiri devam ediyor. Keşke  evlenip de gelebilseydim. Geceleri çok  buhran geçiriyorum.

(Bu sıralarda dünya kendi derdinde: birbirleriyle hesaplaşmaktalar: 14.Ekim.1942: Bir Alman Gemisi “SS Caribuo” adlı gemiyi batırır; içindeki 137 kişi boğulur.18.Ekim.1942: Hitler yakalanan bütün komandoların derhal idamını emreder.21.Ekim.1942 : İngiliz Hava Güçleri El-Alamain” deki Alman Güçlerini ağır bir şekilde bombalar.24.Ekim.1942: İçlerinde her türlü savaş gücü bulunan General Patton’s komutasındaki “US Navy Task Force 34”  Kuzey Afrika’ya çıkartılır. “Meşale Operasyonu”nda savaşmak için iki ayrı birlikte İngiltereye gönderilir.25. “El-Alamein”de savaş bütün hızıyla sürmektedir. Bu sırada Almanya’da tedavide olan Rommel hemen Cepheye geri döner).Doğuda Santa Cruz Deniz Savaşi’nda Japonlar ve Amerikalıların her ikisi de ağır kayıplar verirler. 29.Ekim.1942.Japonlar Guadalkanal’a yeni birlikler gönderirler.)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne büyük çilelerle ülke bu hale geldi. İnşallah bir çırpıda silip atmazlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 16.12.2012 14:46
Cevap :
Evet. İnsanların neler çektiğini görüyorsun Sayın Şahin. bir yere geldik ama nelerle.  16.12.2012 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 780
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster