Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
471
 

Bir Nora El Hennawy eksikti...

Bir Nora El Hennawy eksikti...
 

Ankara


“AB’ye girmeye çalışan bir ülkede değil, doğduğum Kahire’de gibi hissettim. Kamu binaları ve seyyar satıcılarının tezgahlarında Atatürk portrelerini gördüm ancak çok sayıdaki örtülü kadınlar ve modern İslami kıyafetlerin sergilendiği vitrinler nedeniyle şaşkına döndüm” Bu sözler Los Angeles Times gazetesi yazarı Nora El Hennawy’a ait.

Bana kalırsa sevgili yazar yaşamının bir bölümünü bastırılmış duygular altında geçirmiş ve sonucunda da antipati sahibi olmuştur. Zira kendisi Atatürk’ü biraz tanımış olsaydı, onun kimsenin dinine, inanış biçimine, ibadetine karışmadığını gayet iyi bilirdi.

Yazısının devamında şöyle söylüyor Nora El Hennawy “Günde beş vakit Arapça ezan yankıları, Atatürk’ün laik mirasçıları ile yükselen İslamcılar arasındaki durmayan muharebeye tanıklık ediyor…” Evet belki Atamız ezanı kendi dilinde dinlemek istedi ama hiçbir zaman onun susturulması gibi bir düşünceye sahip olmadı. Çünkü O ezana, İslâm’a ve inançlara saygılıydı.

“Dolmabahçe önünde demir atmış olan Savarona'nın güvertesinde, hasır koltuğunda güneşin batışını seyrediyordu. Ufuk, minarelerin arkasında kıpkızıl bir renk almıştı. İstanbul, camileriyle ateşten bir fona yaslanmış gibiydi. Füreya, Atatürk'e son okuduğu kitabı getirmiş, yanı başında oturtuyordu."Söyler misiniz, bana bir Münir çalsınlar, " dedi Atatürk. Yaveri koşup gramofona bir taş plak koydu. Az sonra, minarelerin birinde yanık seslibir müezzinin ezanı duyuldu. Atatürk başıyla işaret verdi. Plağı susturdular. Hepsi huşu içinde ezanı dinlediler. Füreya, başını öteye, camilerden yana çevirmiş olan Ata'nın göz pınarlarında yaşların biriktiğini gördü. Bir damla süzülmüş, yanağından aşağı akıyordu. Atatürk, uzun müddet yanındakilere doğru dönmedi. Nihayet başını çevirdiğinde, hem ezan bitmişti, hem o kendini toparlamıştı. "Ne yazık ki ezanı tekrar ettirmemize imkân yok, Füreyacım, " dedi yumuşak bir sesle. "Sabah ezanını bekler, hep birlikte dinleriz Paşam, " dedi Füreya.”

Cüretkar yazar, birde yazısının arasına "ATATÜRK HAYATTA OLSA BUGÜN ŞOKE OLURDU" cümlesini de eklemiş. İşte bu noktada kendisine katılıyorum. Şayet Atatürk yaşasaydı, O’nun adına konuşan, O’nun adına böylesine yorumlar yapan insanlar karşısında şoke olurdu. Tıpkı türbanın simgeleşmesi gibi simgeleştirilen, aslından uzaklaştırılan bir lider olarak şokların en büyüğünü yaşardı.

Bazen bir tane daha Atatürk gelmeyeceği için çok üzülüyorum. Bazen O'na ne kadar da ihtiyacımız olduğunu hesap ediyorum ve O’nu sıklıkla özlüyorum.

Çünkü ben nefret etmem için ellerinden gelen her şeyi yapanlara rağmen Atatürk’ü, yaptığı işleri, düşünce tarzını, ahlâkını, fedakârlığını SEVİYORUM...

Çünkü ben dünyaya gözümü açtığımdan beri tanıdığım, bildiğim Atatürk’ün adının Adolf Hitler olmadığını biliyorum. Kalbinde insanlara ve inançlara sevgisi olduğunu fakat bunu liderliğini yaparken işine karıştırmadığını biliyorum.

Ve siz Nora El Hennawy benim vatanımın toprakları için savaşmış ve bana hiçbir para birimiyle ölçülemeyecek kadar değerli olan özgürlüğümü hediye etmiş olan Ulu Önder Atatürk’ten kimleri soğutma niyetindesiniz?

Kaynak : Aktif Haber, Haber 7

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ulkemizde turbanli sayisi asiri derecede artmistir, hem fiziksel olarak hem de yasam tarzi, gelenek olarak giderek araplara benzemekteyiz, bunlar dogrudur fakat AB'ye katilacak olan veya AB ile muzakereler yapan bir ulkeyiz diye sokakta turbanli veya dukkanlarda turbanlarin gorulmesi veya gorulmemesinin alakasi nedir? Bunlarin "AB" adli gruba uye olmak ile ne ilgisi var? Su Araplar kesinlikle bizi cekemiyorlar. Sayin yazar hanim, diyebilirdi ki, "Turkiye'yi destekliyoruz, musluman dunyasina ornek olabilir, batida islamin ismini ve karizmasini duzeltebilir" diye de yazabilirdi sayin yazar. Cekememezlik onu bizi karalamaya itmis. Yasadigim yerde bir cok Tunuslu var. Yuzume bakip, kahkahalar atip sevinerek "Sarkozy sizi ABye uye ettirmeyecek" diyorlar. Iste o musluman din kardeslerimiz..

Ozcan Dinc 
 19.12.2008 22:17
Cevap :
Şu durumda "Türk Türkten başka dostu yok" sözüne bir kez daha tüm kalbimizle inanıp, bu tarz oyunlara gelip, birbirimizi yememek en hayırlısı diye düşünüyorum. Yorum için teşekkürler...  22.12.2008 23:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 209
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1620
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

Şu an özel bir şirkette, grafiker olarak çalışmaktayım, geçmişte hikaye denemeleri ile başladığım ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster