Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
991
 

Bir of çekse

Bir of çekse
 

Bir of çeksem kargalar kaçar mı bilmiyorum. Ama O (ya da onlar) bir of çekince ağzımdan bin of çıkar; yüreğimde acıdan binlerce hücre vefat eder her defasında.

Bol bacak görüntülü kliplerle kulağımızı alıştıra alıştıra müzik zevkimizin köreltildiği; ya da bakımlı olmakla ilgi çekeceğini zanneden tiplerin çıkardığı buram buram yapmacık ajitasyonlarla dolu garip gürültülerle kulaklarımızın kazındığı bir ortamda onun gibileri dinlemek gençler arasında "out" olarak algılanır biliyorum. Ancak yaşadığım şehrin yıkık sokaklarına kadar sinmiş acı çekmişliğinden ve terk edilmişliğinden midir bilmem onu ve onun gibileri dinlemek benliğimi ayrı bir duygu seline kaptırır.

Aysun GÜLTEKİN şahsında TRT'nin yetiştirdiği THM ve TSM sanatçılarından bahsediyorum. Aysun GÜLTEKİN, Nurullah AKÇAYIR, Güler DUMAN, Raci ALKIR, Mükerrem KEMERTAŞ ve ismini sayamadığım daha bir çok "ses sanatçısının" güneş gibi açtığı topraklarda yaşıyor olmak bana ayrı bir gurur veriyor.

Belki Aysun GÜLTEKİN'i tanımadığınızı düşünebilirsiniz. Fakat sizlere "kan uykusu" belgeselinde "eledim eledim" türküsünü seslendiren kişi diye tarif edersem eminim hemen hatırlayacaksınız. Bir zaman arkadaşlarımdan birine internet üzerinden bir türküyü gönderdiğimde yorumu şu şekilde olmuştu:

- Yahu sanki kendi yaşamış öyle söylüyor.

Kültürümüzün ne kadar zengin ve içten olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum. Beni asıl üzen Allah uzun ömürler versin yukarıdaki saydığım isimlerden herhangi biri dünyasını değiştirdiğinde ve TRT'nin bültenlerinde kısacık bir duyuruyla yer aldığında ülkemde yaşayan insanların çoğunun özellikle gençlerin " baba o kim? " diye tepkilerini duyuyormuş gibi olmaktır.

Bu soruyu soranlara cevabım şudur:

O, bu ülkede sizin sanat zannettiğiniz şeyin topuğuna bile ulaşamayacağı kadar değerli bir mesleği icra eden... O, insanlığından, onurundan, ailesinin ve üyesi olduğu toplumun değerlerinden taviz vermeden yaptığı işin kalitesiyle ismini bu ülkenin sanat tarihine kazımış biri. O, eşinin ve çocuklarının adını kimsenin bilmediği belki kendi adını da bilmediğiniz fakat sesini çok yakından tanıdığınız büyük bir sanatçı. O usta, iyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir komşu, iyi bir öğretici... Her şeyden önce o iyi bir insan...

Arkadaşlar! Bu insanları dinleyin ve onlardan kendi kültürünüzün bir yönünü öğrenin. Aşk ne demekmiş, vefa, sadakat, beklemek, emek vermek ne demekmiş bir de onlardan duyun.

Son sözüm ustalara:

Sizler hem bu şehrin, hem bu ülkenin hem de sanatımızın gurur kaynaklarısınız. Sizin hemşehriniz olmakla ne kadar övünsem az. Ah bir de türkülerinizi mırıldanırken kendi sesimden rahatsız olmasaydım. Türkiye sizinle gurur duyacak kadar sizi tanıyor mu bilmiyorum. Ancak hemşehrileriniz sizinle gerçekten gurur duyuyor.

İyi ki varsınız. Birlikte nice yıllara...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sayın hocam,yorumunuz için teşekkurler..türkülerin insanları bu güzel topraklarımıza tutkalladıgını ve bu sesin kendi sesimizin oldugunu erzurumda ve erzurumlu sanatcılarda ayrı bir anlam buldugunu aysun gültekin hanımında hak ettigi degeri görmesi gerektigini bu degerinde cok yüce olması gerektigini hep savunan biri olarak bu güzel yazınız için size tekrar teşekkur etmek istiyorum..trt sanatcılarından yavuz degirmenciyide unutmamak lazım.. ayrıca diger yazılarınızıda okudum nihat genç ile ilgili yorumlarınızada aynen katılıyorum ..selamlar.m.bilazer

muzaffer bilazer 
 27.09.2007 3:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1019
Kayıt tarihi
: 10.06.07
 
 

Fen Bilimleri Öğretmeniyim.  Okur yazar biriyim sanırım. Çoğunlukla okur; arada yazar... Uzun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster