Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
54
 

Bir Öğrenci Gözünden CHP

Malum CHP uzun zamandır iktidar olamıyor. Yani, 2002 sonrası doğanlar bugün üniversite okuyacak duruma geldi. Peki neden CHP bu sürede iktidar olamadı?
Türkiye'de ki mevcut nüfusun büyük çoğunluğu sağa yatkın bir nüfus, kaldı ki bunu partiler üzerinde de zaten net olarak görmekteyiz.Peki, o zaman Ecevit nasıl başbakan oldu? 
Bülent Ecevit'in bir liderlik portresi,vasfı vardı, halkın desteğini arkasına çok güçlü bir şekilde almıştı ve bu ona seçim kazandırdı, başbakan oldu.Bugünkü CHP'ye bakalım veya bırakın CHP'yi sola bakalım.Cumhurbaşkanı'nın karşısına çıkacak, onu tehdit edebilecek bir sol aday bugün yok. İnce denilebilir. Evet bu doğru. Hatta İnce 24 Haziran seçimlerinde başarılı da olmuştur. CHP'nin bir türlü aşamadığı %25'lik dilimi aşıp, %30 gibi bir oy aldı.Peki o zaman neden olmadı, niye kazanamadı? Burada da tek suçlu İnce veya CHP değil.MHP tabanından beklenen oyların büyük çoğunluğunu Meral Akşener ve İYİ Parti'ye vermekti. Ancak beklenen olmadı ve MHP seçimlerde iyi bir oy aldı. Bu oyları tabandan mı aldı yoksa AKP seçmeninden mi aldı bu başka bir konu. Bunların hepsinin dışında CHP'nin en büyük hatalarından birisi geçmişte Atatürk'e iftira atan Mehmet Bekaroğlu gibi veya Canan Kaftancıoğlu, Bülent Tezcan, Özgür Özel gibi isimlerin bu partide en üst düzeyde devam etmeleri ve şov yapmaları bu partiye oy kaybettirdi. Bu durum devam ederse CHP diğer seçimlerde de oy kayıbı yaşar. 
Kemal Kılıçdaroğlu evet iyi bir insan, halktan birisi, her şeyi belgelerle tek tek açıklayan, yaptığını yalansız,dolansız, belgesiz, bilgisiz yapmayan iyi bir lider fakat ülkenin sadece belli bir noktasına kadar uzanan, bir yerden sonrasına gitmeyen dolayısıyla da oy kaybeden birisi. Bu kadar sürede hâlâ daha partide genel başkanlığa devam etmesi ve her seçimden sonra biz başarılı olduk şeklindeki açıklamaları bunların tamamı kendi tabanını, CHP'ye gönül verenleri partiye küstürüyor. Kendi tabanı dışındaki sağ kesiminse -aslında yanlış olmasına rağmen- aleviliğinden dolayı uzaklaşması CHP'ye oy kaybettirmekten başka bir şey yapmıyor. 
CHP eğer seçim kazanmak, iktidar olmak ve ülkeyi yönetmek istiyorsa ilk olarak parti içini, tüzüğünü derhal değiştirmek zorunda. 
9 Eylül Pazar günü bir genel başkanlık seçimi için olağanüstü seçim denilmeli ve şimdiden 2023'e hazırlanmalı. Belediye başkan adaylığı için olsun, milletvekili seçimi için olsun, bir ön seçim yapıp halkın istediği kişileri aday göstermeli ve buna şimdiden başlamalı, bunu yapmak zorunda. Ülkenin Malatya tarafından sonrasına gitmeli, orayı başka bir ülkeymiş gibi görmemeli.Mitingler yerine toplantılar yapmalı, halkla iç içe olmalı ve bunlara hemen başlamak zorunda. Zaten şu anki durum da gösteriyor ki bu ülkede seçim 2023'e kalmaz, en geç 2020'de tekrar sandığa gider. Ama genel seçimlerden önce, yerel seçimlere odaklanmalı ve kazanamadığı yerlerleri kazanabilecek kişiler göstermeli.Eğer CHP bunları yaparsa belki bir seçim daha kaybeder fakat ikinci seçimlerde bakın, görün kazanan kim olur?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir yazı tebrik ederim ancak sorunun merkezi tüzük falan değil kadrodur, dolayısı ile topluma güven veren çalışkan ahlakı kadrolar partiden tasfiye edilmektedir. Dahası bir kısmına senin de değindiğin onlarca sorun var tabii, dimağına sağlık selamlar. Ben de CHPye açık mektup yazmıştım ama kimse tınlamadı; http://blog.milliyet.com.tr/chp-ye-acik-mektup/Blog/?BlogNo=367638

Nizamettin BİBER 
 11.09.2018 8:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 35
Kayıt tarihi
: 06.08.18
 
 

Uşak üniverstesi Gazetecilik/ journalist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster