Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '09

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
1008
 

Bir Öğretmen düşünün ki!.......

Bir Öğretmen düşünün ki!.......
 

Üzerinize titrediğiniz çocuğunuzu emanet ettiğiniz öğretmenlerimizin kişilikleri hakkında kuşku taşımak ister misiniz sahi? Hemde bu özel günde, Öğretmenler intihar ediyor.. Antidepresan ilaçlar kullanan öğretmen sayısı arttı, vs, haberler ortalık yerde dururken..

Sosyo-ekonomik sorunların, yada başka nedenlerin olması hiç fark etmez! Öyle ya, bu sıkıntıları sadece öğretmenler değil, tüm insanlar yaşıyor.

Ancak öğretmenlerin konumları çok farklı. Bu ifadeler tüm halkımızı ürkütüyor, farkında değil misiniz?

Çünkü bizim kültürümüze ve değerlerimize uygun olmayan bir ifadelerdir bunlar. Oysa, geçmişten bu güne, bu özel günlerinde kadar çok sözler edildi öğretmenlere dair.

Sanki hiçbir sorun yokmuş gibi herşey güllük gülistanlık gösterildi ve bugünlere kadar öğretmenlerimize kuşkuyla değil saygıyla yaklaştık hep.

Ancak bu gün, neredeyse tüm eğitimciler intiharın eşiğinde izlenimi yaratılıyor.

Araştırma sonuçlarına bakar mısınız;

Öğretmenlerin yüzde 70.5’inin kredi kartı borcu var.

Öğretmenlerin yüzde 33.3’ü ailesiyle yeteri kadar ilgilenemiyor, yüzde 18.7’si ise ailesine yönelik saldırgan tutum ve davranışlar sergiliyor.

Yüzde 14.7’si de eşiyle ve çocukları ile iyi bir diyalog kuramıyor.

Öğretmenlerin yüzde 21.6’sı maddi konular nedeniyle eşiyle ayrılma noktasına geliyor.

Öğretmenlerin yüzde 34.1’iekonomik sorunlar nedeniyle sinir, kaygı, endişe gibi duygularında artış olduğu, yüzde 17.5’i uyku bozukluğu, yüzde 11.2’si dikkat dağınıklığı, yüzde 7.5’i depresyonda, yüzde 1.5’i de panik atak olduğu açıklanıyor.

Öğretmenlerin yüzde 62.7’si mesleğini severek yaptığını söylerken, yüzde 37.2’si mesleğini severek yapmıyor.

Ve en önemli sorun; söz konusu ankete katılan öğretmenlerin yüzde 96.7’si MEB’nin öğretmenlere maddi, sosyal ve psikolojik olarak yeterli desteği vermediğini düşünüyor.

Geçtiğimiz ay Abbas Güçlü ile genç bakış pragramında izlediklerim şok etkisi yaratmıştı bende.

Ancak bu gün yazılı basında yer alan benzer haberler bardağı taşırdı.

Sayın yetkililer, sizler ne yapmak istiyorsunuz Allah aşkınıza?

Ülkenin geleceğimi önemli yoksa üç kuruşun hesabın yapmak mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı yorumlara ilginç cevaplar veriyorsun bazılarında Öğretmenler Günü'nü kutluyorsun. Kimisinde beş senede bir ev dikiyorsun, öğretmenlerin tatiline karışıyorsun. Bu ne kadar tezatlık böyle. Arif Bey, Öğretmenler Günü'nde öğretmenle böyle alay edilmez. Bence yazınızda bahsettiğiniz öğretmenler değil asıl sorun sizde.

Eşit Ağırlık 
 26.11.2009 10:38
Cevap :
Bundan daha doğal ne olabilir Harun bey, tüm öğretmenlerimizin kişiliklerinin aynı kalıp içerisinde değerlendirilmesini beklemiyorsunuzdur umarım.. Tezatlık bir durum yok ayrıca, kutlama konusu, “hiç tartışmasız bir saygı ifadesi” olarak genel bir anlam taşır, yorum cevaplarım ise taraflarca yapılan değerlendirmelere yöneliktir ve her konuda olduğu gibi tartışmaya açık tespitlerdir. Ayrıca ev dikmek değil de, ev almak hesabı çok basit;.(bir evde iki çalışan olması kaydıyla)1500 00 TL X 12 ay =18000 00 TL. 18000 00 X 5 yıl =90 000 00 TL'dir. Tatil sürelerinin uzun olması da (ben dahil) diğer çalışanlar tarafından her zaman kıskanılan bir durumdur, yirmi gün ile üç ay arası az bir fark değildir çünkü, bunu vurgulamak için de gülücük işareti kullandım zaten.. Alay etmek bunun neresinde sahi? Saygılarımla, iyi bayramlar..  26.11.2009 11:43
 

Bütün Öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun. Her ne kadar zor durumlarda kalmış olsalar da. Ayrıca bugün benim için çok önemlidir. Saygılar...

Ali Haydar ÖZKAN 
 25.11.2009 6:50
Cevap :
Teşekkürler Ali Haydar kardeşim, bende tüm Öğretmenlerimizi kutluyor ve onlar için sadece bir günün değil her günün aynı coşku içerisinde geçmesini temenni ediyorum..Saygılar selamlar..  25.11.2009 15:40
 

Ben bir öğretmen olarak ne kadar rahat bir hayat sürüyormuşumda haberim yokmuş.Öğretmenler genelde çift maaş diyor gülalkan.İyide çalışan iki kişi zaten.Kadının yada erkeğin çalıştığı promosyon mu?ikii kişi emek harcıyor çok daha iyi koşullarda olması gerekmez mi?Ben tek maaşım çıkartıyorum maaaş dökümümü. Net maaş 1500 TL +250 lira ücret diyelim.Her ay için ücret geçerli değil çünkü.Gidere bakalım.600 lira ev kirası+400 lira üniversitede ki bir çocuğuma+400 lira üniversitede ki diğer çocuğuma+en az 200 elektirk su telefon doğalgaz.Kalan 100 lira ile acaip mutlu,her istediğimi alıyorum,tatillere gidiyorum,her gün değişik kıyafetler alıyorum,sonra bol neşeyle öğrencilerime mutlu mutlu ders anlatıyorum.Ben süperim yaaaa.Allah allah ben gülalkan'la aynı ülkede yaşamıyormuyum acaba?Arif bey siz kalem kalem döküman olarak çıkardığınız halde insanların anlamamasını ben hiiiç anlayamıyorum.Teşekkürler yazınız için dile getirdiğiniz için.Sevgiyle kalın.

Leylim. 
 24.11.2009 22:06
 

Arif Bey, Aslında öğretmenler, düz memurlardan daha fazla aylık alıyorlar. Genelde öğretmen, öğretmenle evli. Yani eve iki öğretmen maaşı giriyor. İrdelenmesi gereken, aldıkları aylıklarını harcarken, ne kadar akılcı davranıyorlar? Tasarruf kavramı ortadan kalktı bu sıralar...Selamlar...Gül Alkan.

Yurdagül Alkan 
 24.11.2009 19:49
Cevap :
Tüm bunları yakınen biliyorum efendim, bir öğretmen 1500 ytl aylık alır.(ekders dahil) ve bu para Türkiye'nin neresinde olursanız olun yeter bir miktardır. Ayrıca sizinde bahsettiğiniz gibi eşi de çalışıyorsa her beş yılda bir daire bile alabilirler:-) Peki bu gerçekler ışığında, bunca sorunların nedeni ne olabilir sahi? Bunun cevabını sabırsızlıkla bekliyoruz ilgililerden. Teşekkürler paylaştığınız için..Saygılar selamlar..  24.11.2009 21:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1581
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster