Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
535
 

Bir Öğretmen Olarak Bugünkü Duygularım

Yıllar önce öğrencilik yıllarımda tanıdığım , iyi ile kötünün çok belirgin bir şekilde birbirinden ayrıldığı bir ortamda karar verdim öğretmen olmaya.Başlangıçta hiç hesapta yokken tercihlerimin arasına yerleştirmiştim iki yerde.Geriye kalan yedi tercihimden altıncısı olan öğretmenliği kazanınca nasıl sevinmiştim.Koşarak haber vermiştim evdekilere.Onlar dünden hazır gibiydiler bu sonuca,bense kazanmanın mutluluğu içindeydim.En azından kötülerin sayısını bir azaltmak olmalı görevim diyordum.bunu kanıtlamak ve haykırmak için,yapılan haksızlıklara başkaldırmak ve en anlamlı yanıtı verebilmek için buradaydım.Başarılı olmalıydım.Bir yıl sonra bu hırsımı dışa vurarak,azmimi gösterircesine birde mektup yazmıştım kötülüklere.Postalamıştım da tam adrese.Ancak daha sonra hiç öğrenemedim o mektup okunabildi mi baştan sona kadar diye.Okunupta ders alındımı biraz,yada durup düşünüldü mü kötülüklerin kötülüğü...
Şimdi sınava girdiğim o gün tap taze gözümün önünde.Koskocaman bir anfi ve cızırdayan floresan lambalar,sonrasında zor bir sınav.Çıktığımda kulaklarımdan uzun süre gitmeyen cızırtılar.Üzerimdeki yorgunluk ve ümitsizlik.Bir kaç ay sonra sevince dönüşen üzüntülerim.Ertesi yıl sınıfım diyerek gelip oturduğum o anfi.Bizi affet diye bütün bir yıl bana bakan lambalar.Tesadüf,bütün bunları açıklamak için yetersiz kalan bir kelime.
Hiç bitmeyecek gibi gelen o ilk gün.Sonrasında onlarca arkadaş ve az sayıda da olsa dost.İyi ve kötü günleriyle geçen yıllar.Ayrılıklar.Yeniden buluşmalar.Mesleğe başlarken duyulan ilk heyecan.Şimdi başlangıçtan bu yana geçen onca yıl.Hep artırmış dağarcıktakileri,hiç eksisi yok. Binlerce ışıldayan göz görmenin ve içtenlikle bakışların kazandırdığı heyecan.İşte en büyük servet bu.Bu kolay kolay ulaşılmayacak bir hazine.Hiç bir şeyle değişilmeyecek bir değer..
Bense bugün şansım mesleğim diyorum.Yıllar önceki öğrencilerimden aldığım iletiler,unutmayıp hocam ben diyerek başlayan telefonlar.İnanın hiç bir şeye değişemediğim değerler.Her geçen gün artan mutluluğum ve parıldayan yeni gözler;unutmayın sizlersiniz beni hayata bağlayan...sizleri seviyorum .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir okulun duvarinda yazi okudum, " eger melekler yeryuzunde calismak isteselerdi, ogretmen olurlardi" Bizlerde sizleri seviyoruz, ogretenim. Sizler olmasaydiniz bizler olmayacaktik. Saygilar..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 20.10.2007 0:19
Cevap :
Teşekkürler  28.10.2007 23:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1060
Kayıt tarihi
: 03.11.06
 
 

Uzun yıllardan beri Kocaeli'nde dershanede öğretmenlik yapmaktayım. Marmara Üniversitesi Kimya Öğrtm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster