Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
77
 

Bir öğretmenin en etkili silahı: gülümsemek

Bir öğretmenin en etkili silahı: gülümsemek
 

Size “İyi bir öğretmenin özellikleri nelerdir?” diye sorsam, birçok şey söyleyebilirsiniz eminim. Öğrettiği konuya hakim olmalı, öğrenciyi motive edebilmeli, düşündürmeli, sosyal ve duygusal iletişimi kuvvetli olmalı, adil olmalı, işini sevmeli, yeniliğe açık olmalı… Listeyi uzatabiliriz. Peki tüm bu liste içerisinde bir öğretmenin edinmesi gereken becerilerden en en en önemlisi hangisi?
 
Tabii ki “gülümsemek”! Çünkü tüm diğerleri, öğrenci ile aranızda bir köprü kurduktan sonra kullanabileceğiniz beceriler. Önce sıcacık gülümseyerek öğrencinizin sizi buyur etmesini sağlayacaksınız, sonra öğretecek, motive edecek, sorgulatacak, düşündüreceksiniz. Katılanlar bilirler, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu eğitimlerimizde  de bunu özellikle vurguluyorum.
 
“Ne, gülümsemek mi? Öğretmen dediğin ciddi olur. Yoksa sınıfta otorite kuramaz. Öğrenciler tepesine çıkar” diye geçirmediniz içinizden umarım. İnanın bir koç olarak birlikte çalıştığım öğrencilerden en çok “ne kadar içten gülümsediğim” geribildirimini alıyorum. Ve hiçbir zaman otorite sorunu yaşamadım. Gülümsemek, kalplerden içeri sızmak için insanoğlunun en etkili iletişim silahı! Ve öğretmenler de bu silahı bol bol kullanmalı.
 
2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanlar karşılarında gülümseyen biri olunca, o kişiye normalden daha fazla güveniyorlar,  gülümseyen insanları hem cömert hem de dışadönük olarak algılanıyorlar. 1991 yılında Verlin Hinsz ve Judith Tomhave tarafından gerçekleştirilen araştırmada ise siz gülümsediğinizde %50 ihtimalle karşı tarafı da gülümsetebiliyorsunuz. Yani ufacık bir tebessümle hem öğrencilerinizin güvenini kazanabilir hem de onların da yüzünü güldürebilirsiniz.
Meşhur bal satan-sirke satan hikayesini bilirsiniz! Hani suratsız bal satıcısının dükkanına tek bir kişi bile uğramazken, tatlı dilli, güler yüzlü sirke satıcısının dükkanı dolup taşar.
 
İsterseniz dünyanın en etkili öğretme tekniklerini kullanın, asık bir suratla öğrencinizin kalbini kazanamazsınız.
 
Siz öğrencilerinizin sınıfa şevkle, hevesle gelmesini istemez misiniz? Üstelik biliyor musunuz, gülümsemek bulaşıcı. Gülümseyen birisini gördüğünüzde otomatikman içinizde güzel duygular uyanmaya başlamıyor mu? Yani günün sonunda, sizin gülümsemeniz demek, öğrencilerinizin de gülümsemesi demek.
 
Aslında tüm çabamız onları gülümsetebilmek, onları mutlu edebilmek için değil mi?
 
Şöyle içten sıcacık bir gülümseme sınıfta neleri sağlıyor:
 
Sınıfta pozitif ve samimi bir öğrenme ortamı oluşturuyor, öğrenci sormaktan ya da fikrini açıklamaktan korkmuyor
 
Öğrencinin öğretmene ve ortama güven duymasını sağlıyor
 
Öğrenci-öğretmen arasında duygusal bir bağ kuruyor, en ulaşılmaz öğrencilerle bile iletişim kurabilmenin anahtarı oluyor
 
Öğrencinin sosyal-duygusal becerilerini geliştirmesine katkıda bulunuyor
 
“Gülümsersek, öğrencimizle aramızdaki mesafeyi kaybederiz” kaygısından da kurtulun lütfen. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, gülümsemek, aksine otoriteyi kuvvetlendiriyor. Zira öğrenciler, sürekli pozitif ve gülümseyen bir öğretmen, aniden yüzünü asarsa bir şeylerin ters gittiğini, yanlış bir şey yaptığını kolayca algılıyor. Böylece kendi davranışlarını düzenleyebiliyor.
 
Hadi “ben durup dururken, üstelik etrafta bu kadar çok stres varken gülümseyemem ki” diye düşünmeyin. Yukarıdaki videoyu seyrettiyseniz görmüşsünüzdür, anne karnındayken çekilen ultrason görüntüleri daha fetüsken gülebildiğimizi gösteriyor. Yani “gülümsemek” insan doğasının en temel davranışı. Yapabilirsiniz. Sadece hatırlamak için biraz pratiğe ihtiyacınız var.
 
Hadi şöyle kocaman, ışıl ışıl, sıcacık, dişlerinizi de hafifçe göstererek bir gülümseyin; öğrencinizin kalbini de kazanın, dikkatini de…
 
Kaynak:
http://www.weareteachers.com/dont-smile-til-christmas-a-teachers-worst-advice/
http://teaching4achange.blogspot.com.tr/2010/03/power-of-teachers-smile.html
https://www.edutopia.org/discussion/11-habits-effective-teacher

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 04.05.09
 
 

Elgiz Henden 1968 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini 1989 yılında, yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster