Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '07

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
464
 

Bir öneri: Dershanelerin hepsini kapatalım

Bir öneri: Dershanelerin hepsini kapatalım
 

Dershane, üniversiteye hazırlık kursları aslında belki de saplanıp kaldığımız en büyük sorunların nedeni veya başka bir bakış açısıyla da sonucudur. Dershanelerin hepsini çöpe atmanın zamanı aslında geldi de geçiyor bile. Hani bana sorarsanız devletin bu kurumları yasaklaması hatta gerekirse zorla kapatması gerekir. Kapatmak istemeyenler hakkında da yasal işlem yapılması bence çok iyi bir fikir. Neden mi? Neden de toplumun genel huzurunu ve sosyal yapıyı bozmak gibi bir neden sayılabilir.

Şimdi bazıları bu nasıl bir mantık diye düşünüyor olabilir. Mantık çok doğru gelin beraber bakalım. Ülkemiz de kaba hesapla iki milyon kişi ÖSS ye giriyor. Ve kaba bir hesapla bunlardan bir milyonu kurs, dershane vb. veya özel ders alarak hazırlanıyor. Bu kişilerin yaklaşık her birinin 2500 $ harcadığını düşünürsek toplam harcanan para yaklaşık olarak 5 milyar dolar/ sene. Bu sadece ÖSS ye o sene girecek olanların harcadığı para. Buna gazete, dergi ulaşım ve diğer ekstra masrafları katmıyorum, daha önceki sınıflarda harcanan paraları yok sayıyorum. Nasıl para? Bence çok dehşet bir para. Bu tabi olayın maddi boyutu. Ama bence daha önemli olan diğer boyutları da var.

Öğrencilerimizi bu dershane endüstrisi nedeniyle aslında hiç eğitemiyoruz. Bütün eğitim sistemimiz o kutsal güne hazırlanmaya yönelik olarak programlanıyor. Daha yavrularımız ilkokul 3. 4. sınıfa gelince yıllardan beri düşündüğümüz o dershaneye gönderiveriyoruz. Nasıl göndermeyesin ki. Kolu komşu, akrabalar ne der. Tüh yazık, paralarımı yok, çocuğun istikbaliylemi oynuyorlar ne. Koskoca sınıfta tek kursa katılmayan sizin çocuğunuz nasıl olur. Hemen at yarışına sokuveririz süt bebelerimizi. Kurs, derhane, etüt, özel ders. Amaç kutsal ; üniversite sınavına hazırlık.

Bir de şu boyutu var ki bu olayın belki de en acı olan tarafı bu bence. Zaman. Hele bir düşünsenize harcanan zamanı. İlkokuldan lise sona ve ondan da sonrasına en az 8-10 sene. Dile kolay. Gene en insaflı hesapla 1 sene dershaneye giden bir öğrencinin sadece bir sınav için harcadığı zamanda neler yapılmaz ki? Bir dil çok güzel öğrenilebilir tam anlamıyla. Bir müzik aleti öğrenilebilir çok güzel bir şekilde. Neye yatkınlığı varsa bir sene üzerine düşerek o konuda çok daha becerikli veya yetkin olabilir kişi.

Sonuç; Daha ne olsun kendini çok daha iyi yetiştirmiş, çocukluğunu yaşamış, ayakları yere daha sağlam basan, kendine güveni olan bir nesil yetişmez mi bu şekilde. Bence iyi bir adım olabilir. Hadi kapatalım şu dershaneleri.

Not: Resim http://www.ruhsagligi.org/viewpict.asp?tip=2&menu_id=a397356

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uğur Dündar'ın ifadesiyle Türkiye de yılda dershaneye aktarılan para 9 milyar dolar. öğretmen olmama rağmen Türkiye de başını dershanelerin ve özel okulların çektiği bir eğitim mafyası olduğuna inanıyorum. Malesef çocuklarımız; devlet okularında ders anlatılmıyor, dershaneye gitmeyen üniversite kazanamaz mantığıyla oralara çekiliyor. Dershanelerde ki her 10 öğretmenden 8 i devlet okulların da çalışabilecek yeterliliği bile sahip değil. Bir çoğu üniversiteyi bitirememiş, ataması yapılmamış tecrubesiz yada eğitim fakültesi mezunu bile olmayan insanlar. Ben dershanelerin gerekliliğine inanmıyorum başarılı ve çalışkan öğrenci zaten kazanacak dershane öğrencinin başarısına ortak oluyor o kadar. Kaldı ki yaklaşık 1.700.000 kişinin girip sadece 180.000 kişinin kazandığı bir sınav sisteminin ne kadar adil olduğu söylenebilir ki ?

TTV METEM 
 17.12.2007 9:38
Cevap :
Bende birşeyler anlatmaya çalıştım ama pek itibar görmedi işin doğrusu. Çünkü oluşan rant çetesi çok bariz ve gene halkın kutsal bir amaç (çocuğun eğitimi) uğruna elinden geleni yapmasını sömürmeye devam ediyorlar. Düşünebiliyormusunuz koskoca milli eğitimimiz sadece bir sınava endeksli. Bu korkunç birşey. Ne bekleyebilirizki ama. Adam çaycı alacak üniversite mezunu olma koşulu, bekçi alacak üniversite mezunu olma koşulu, sonuçta bu. Ve üniversitelerde yüksek lise gibi birşey oldu ne yazık ki. Bunu çok ciddi söylüyorum yasaklasınlar dershaneleri memlekete çok hayırlı bir iş yapmış olurlar. Saygılarımla...  17.12.2007 11:01
 

üzülerek söylüyorum ki okulları kapatalım. okullarda öğretmenlerin doğru dürüst ders işlemediklerini biliyor musunuz ?Lise son sınıflara devam edilmiyor. Öğretmenlerin dersleri I. dönem acele acele bitirip II.dönem derslere girmediğini okul İdarecilerinin buna göz yumduğunu çocuklara öğretmenlerin okula gelmeyin telkinlerinde bulunduğunu biliyor musunuz? Malesef böyle.Selamlar.

oya 
 11.11.2007 18:04
Cevap :
Mine hanım işte bu sınav dershane üniversite kısırdöngüsüne sarılmış bir haldeyiz ne yazık ki. Yani bahsettiğiniz şey hem neden hem de sonuç. Belki çok saçma geliyor ama şu sınav kadar saçma değil bence. Ortada kaybettiğimiz bir gençlik ve gelecek var ne yazık ki. Ben lise 2. sınıftayken bir hocamız ilk dönem herkesi sınıfta bırakmıştı. 2. Dönem bağlı olduğu dershaneye hepimizi kaydettirdikten sonra geçmiştik sınıftan. Hala aklıma geldikçe küfür ediyorum. Şimdiki durumda sanırım pek farklı değil. Sevgi ve saygılarımla...  11.11.2007 23:17
 

Çok düz mantık... Eğitim sistemini burda açsam zaman ve sayfa yetmez. Bakın sadece Erzurum'da bu yıl 571'i sınf öğretmeni olmak üzere 2651 öğretmen açığı var. Eğitimimiz sancılı. Dershaneye götüren veli, tatmin olmuyor etüt merkezleri ve özel derslere de yöneliyor. Demek ki veli ve öğrencilerin ihtiyacı bu sektörü doğurmuş. Diğer bir tarafı da bu sektördeki istihdamı düşünün. Öyle kurumlar var ki 150-200 kişi personel ve öğretmen çalıştırrıyor. Ve bunların aileleri.. Ve tabii dershanelerin aldığı toplam paranın vergisini hesapladınız mı? Devlet büyük bir vergi alıyor, dershanelerden. Çok boyutlu bir konu... Peki siz çocuklarınızı nasıl eğitmeyi düşünüyorsunuz? Saygılar efendim.

murat ertaş 
 11.11.2007 9:42
Cevap :
Murat bey benim sıkıntım tamamıyla eğitim sistemiyle alakalı. Biz çocuklarımıza eğitim vermiyoruz ne yazık ki. Onları habire sınava, ezbere yönlendiriyoruz. Eğitimde sizinde bahsettiğiniz gibi çok büyük sorunlar var ama bunu çözmeyen hatta bu işine gelen siyasetcilerimizin hatası bu bence. Milleti sadece sınava, tek bir hedefe yönlendirerek aslında yaşamı, gençliği ıskalatıyoruz bence. Dershaneler var diye bu durum böyle değil tabiki farkındayım. Sistemin eksikleri veya hatalarının sonucu bugün gelinen durumdayız. Sorunuza gelince ben mümkün olduğunca çocuklarımın çocukluklarını yaşamalarının ve hayata kendilerini iyi bir şekilde donatabilmelerinin peşinde koşmaya çalışacağım. Sevgi ve saygılarımla...  11.11.2007 10:52
 

Kapansa ne iyi olur,çocuklar psikolojik bunalıma giriyor...çocukluklarını yaşayamıyorlar.Üstüne de mali yük eklenince sorun daha büyüyor.Eh bir de kazanamadın mı?????Saygılar.

sessiz-çığlık 
 10.11.2007 20:44
Cevap :
Ben bu konuda çok düşündüm, kesinlikle topluma çok zarazları var. Ama bu ülkeyi yönetenlermi artık başka birilerim bilemem ama insanımızın iyi yetişmemesi, geri kalması, boş şeylerle ilgilenmesi için elinden geleni yapıyorlar. Saygılarımla...  10.11.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1937
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster