Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '14

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
458
 

Bir öykünün içinde yer almak ister misiniz?

Bir öykünün içinde yer almak ister misiniz?
 

Pazar günü akşam saatlerinde siteye girdiğimde, Cumartesi günü yazılan bloglar, blog ana sayfasında hâlen duruyordu. Onlara ek olarak güvenilir üye statüsündeki kişilerin yazmış olduğu birkaç blog daha gözüme çarptı. Üstelik yaklaşık 30 saattir ana sayfada duran blogların okunma sayıları ise 20 ler civarındaydı. Ana sayfadaki bloglar  o kadar uzun orada kaldığına göre demek ki artık editörler Pazar günleri tatil yapıyorlardı. Eskiden öyle miydi ya?

O zamanlar bugünkü gibi kayıtlı on bin civarında blog yazarı yoktu. Kayıtlı bin kişi vardı ve ortalama 200 blog yazılıyordu. Okunma sayıları ve yorumlar da az değildi.

Milliyet Blog Haziran 2006 da kurulmuştu. 11 Eylül 2006 da ise Facebook internet kullanıcılarına açıldı. Facebook’un Türkiye’yi etkisi altına alması 2007 yılının ortalarında başlamıştı. Ama kısa zamanda oldukça yol alıp, günümüzün en etkili sosyal paylaşım sitelerinden biri oldu. Milliyet Blog’un yazarlarının büyük bir bölümü de özellikle son 3-4 yıldır Facebook’çu oldu.

Geçmişte Miliyet Blog’da çok güzel oyunlar oynanırdı. Alev Meisel hanımın başlattığı “Bilin bakalım, kimi arıyorum” oyunu, özellikleri anlatılan bir blog yazarının kim olduğu diğer blog yazarları  tarafından aranıp bulunuyor, bilen kişi ise başka bir blog yazarını sorarak oyunu sürdürüyordu.  

Yıl sonlarında Fenerbahçeli Efsane Metin bey’in organize ettiği blog yazarları arasındaki kral ve kraliçe seçimleri de , yorumları ve okunma sayılarını arttırıyordu. Son seçilen kral ise halen yaşamını Newyork’da sürdürüyor.

Bloga ilk üye olduğum yılarda futbol da yazardım. Ama şimdi bakıyorum Türk futbolu dibe vurmuş. 2002’nin Dünya üçüncüsü, 2008 in Avrupa Şampiyonasında yarı final oynamış Milli takımı önüne gelen yeniyor. Şampiyonlar liginde ülkemizi temsil eden takımımız içerde, dışarıda dörtten aşağı gol yemiyor. Artık futbolda yazılacak bir şey kalmadığını düşünüyorum.

Siyasete gelince, son okuduğum haber, Cumhurbaşkanı HSYK üyelerini atamış. Hakimlerin ve yargı mensuplarına türbanın yasak olduğu bu meslek gurubuna, HSYK üyesi olarak sıkma başlı birini atarken, ikinci kişi ise, AKP’li Pendik belediyesinin avukat olan meclis üyesi. Bu kişiler Hakim ve savcıları tayin edecekler. Son yaşananları görünce ülkenin çivisi çıktığı açık açık belli.  Bu yüzden artık siyasetten de nefret etmeye başladım. Bu konuda yazacaklarım sansürden geçmeyeceği için önemli bir şey olmadıkça artık siyaset de yazmayacağım.  Cuma günleri fırsat buldukça “Hocayla sohbet” başlıklı yazılarım devam ederken,  öykü kategorisinde de “Cinayet öyküleri” yazmaya çalışacağım.

Neyse tekrar okunma sayıları ve yorumlardan söz edelim.. Bu kategoride zaman zaman okunma sayılarının ve yorumların azlığından şikayet eden arkadaşlarımız var.  Aslında onlar da şöyle bir promosyon yapabilirler. Bana bir yorum yapana ben iki yorum yaparım deseler, yorumlarında kısa zamanda yükselme olur.

Bu kadar sözden sonra gelelim blog başlığındaki konuya:

Şu anda bir öykü yazmaya başladım. Bu bir cinayet öyküsü.  Ama kaç bölüm süreceğini şu anda ben de bilmiyorum. Bundan önce yazmış olduğum bir cinayet öyküsü 11 bölüm sürmüştü. Orada yorum yapan birkaç arkadaşımı çok kısa olarak öykünün içinde misafir etmiştim.

Şimdi yazmaya başladığım öyküde ise o öyküye yorum yapanlar daha sonraki bölümlerde kendilerini  öykünün içinde görebilecekler. Öykünün  İlk bölümünü biraz önce yayına verdim. Öykünün adı “Akrep dövmeli kadın” İsim olarak İsveçli yazarın “Ejderha dövmeli kız” başlıklı üçlemesinin ilk kitabına benziyorsa da içeriğinin birbiriyle ilgisi yok. Bu öykü  tamamen yerli malı. Bu arada yorum yapacaklara bir uyarım var.  Yorum yaptığınızda sonraki bölümlerde kendinizi göreceğinizi daha önce belirtmiştim. Ancak öykünün içindeki katil siz de olabilirsiniz. Benden söylemesi….

NOT: Eğer yeterli reytingi alırsam öykünün içine blog yazarlarının reklamlarını da alacağım. Reklam vermek isteyenlerin Newyorker, Ata Kemal Şahin ve benim ortak olduğum Uluslararası şirkete reklam bedeli olarak 10.000 $ göndermeleri gerekiyor. Şirketimizin adı “Fraud Corporation”. Merkezi Newyork’ta olan bu şirketin hesap numarasını Newyorker arkadaşımızdan sorabilirsiniz.

Öykünün linki:

http://blog.milliyet.com.tr/akrep-dovmeli-kadin-/Blog/?BlogNo=478139 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MB tan uzaklaşmıştık. Sanırım faacbook ta karşılaştığımız bir de yazılarımızın uzun süre kuyrukta bekletilmesi içimizi acıttığı için yazmıyordum. Sizi izleyeceğim. Hocayla sohbetleriniz ilgiyle okuyordum.

Müyesser Köksal Saka 
 18.11.2014 7:21
Cevap :
MB bizim ilk göz ağrımız Müyesser hanım. Burada birçok arkadaş edindim. Facebook'daki paylaşımlar bana çok yapmacık geliyor. İncir çekirdeğini doldurmayan konular paylaşılması da benim pek ilgimi çekmiyor. İlginiz için teşekkürler. Saygılar, selamlar...  18.11.2014 17:05
 

Blog ortamına hareket ve bereket getireceğini umduğum bu eğlenceli ve yaratıcı düşünceniz için öncelikle sizi kutlarım. Sanıyorum sadece blog yazarları birbirini okuyor, dışarıdan buraya göz ucuyla bakan okur sayısı çok az. Sanırım MB dışından sadece bir sadık okuyucum var ki bu iç acıtıcı. Hepimiz için böyle çünkü insanlar okumayı sevmiyorlar Erol Bey. Hap gibi, gündemde olana yönelen, ama emek isteyen ve gelecek zamanları da kapsayan nitelikli yazılara dönüp bakan çok az. Bunlara değer verenler de burayı bilmiyorlar. Oysa burada ne güzel düşünceler, duygular içeren harika yazılar okudum ve okuyorum. Bir de on bin yazarın yüzde biri birbirini okusa, bir blog ortalama yüz kez okunur, ama sanıyorum yazmayı okumaya yeğleyenlerin sayısı daha fazla. Ben konusu cinayet olan öyküleri sevmem, nedeni ise kendimi fazlaca kaptırıyorum ve öldürme düşüncesi bile kendimi kötü hissettiriyor. Yine de projenize destek olmak için sizi okuyup yorum yazacağım. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 30.10.2014 12:07
Cevap :
Merhaba Yunus bey,
Öncelikle rümuz kullansalar bile ben blog yazarlarına isimleriyle hitap etmeyi yeğlerim. Detaylı yorumunuz için de ayrıca teşekkürler. Sizin de belirttiğiniz gibi genelde blog yazarları birbirlerini okuyorlar. Ancak güncel bir olay olduğunda, o olay arama motorlarında ilk sıralara çıktığından okunma sayıları birden artabiliyor. Bu konuda benim ölçüm şöyle. Eğer yazmış olduğum bir bloğun sayısı gün içinde 100 ila 150 arasındaysa o yazım blog dışından okunmamış demektir. MB sayesinde burada birçok değerli arkadaşlarla tanıştım. Zaman zaman kendileriyle görüşüyor, görüşmediğimiz zamanlarda telefonla iletişim kuruyoruz. Tabii burada herkesi okumamız mümkün değil. Mesela siz Anıl Bey’le karşılıklı olarak birbirinizin yazılarını okuyup, yorumlar yapıyorsunuz. Ben de çok ilgimi çeken bir yazı olmadıkça okuduğum bloglar, arkadaşlarımın yazdıklarıyla sınırlı kalıyor. Keşke özellikle siyaset konusunda yazdıklarımız dışarıdan okunmuş olsa...Tşkler. Saygılar, selamlar...  30.10.2014 12:31
 

Adamın karısı gerçekten ölüyor mu Erol abi. Kocası tarafından aldatıldığını anlayıp oyun oynamasın! Sağlıcakla.

Asi Güvercin 
 29.10.2014 11:56
Cevap :
Onu ilerleyen bölümlerde göreceğiz Ali haydar. Teşekkürler, sevgiler...  29.10.2014 18:34
 

Sevgili Kardeşim Erol Bey! Siz her zaman yaratıcı oldunuz, üstelik bu projenizle monotonluktan kurtulmuş oluruz, kutlarım sizi. Muhakkak ki sizin yazacağınız öykü heyecanlı ve sürükleyici olacaktır.Öykünüz içinde yer almak isterim, ama katil olmayayım.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.10.2014 9:47
Cevap :
:)) Karakter olarak siz en ufak bir canlıyı bile incitemezsiniz Nahide hocam. O konuda hiç merak etmeyin. Hep birlikte biraz eğleneceğiz o kadar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  29.10.2014 12:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster