Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
297
 

Bir özlemektir...

Bir özlemektir...
 

Bir özlemektir çöküyor bazen.. Bende çöküyorum. Bir nefes daralmasıdır; göğsüm sığmıyor sanki olduğu yere, nefeslenemiyorum. Sonra bekliyorum geçsin diye. Bekliyorum ki sakinleşsin.

Alıyorum özlemimi zihnim ellerine, anlatıyorum. Uzun uzun anlatıyorum. Aylardır kendime anlattığım gibi anlatıyorum. İnsanlar büyür diyorum. Büyüyen insanlar bazen mecburen öğrenirler ki, bazıları gider. Öyle bir gider ki, toprağa gidenden daha acımasızca gider. Kendisi seçmiş, kendisi istemiş, üstelik mutludur da gittiğinden.İşte o gidişi anlatıyorum detaylıca ve gidişin ardından diyemediklerimi. 

Biliyor musun, artık daha temiz bir insanım demek istiyorum misal. Diyemiyorum, hiç diyemeyeceğimi bile bile daha çok temizlik yapıyorum. O habersiz son misafir edişte, kötü müydü nevresimin kokusu, artık hep çiçek kokuyor diyemiyorum. Nihayet düzenli insanlar gibi oldum, küçücük evi ayda iki kez temizletiyorum diyemiyorum. Mobilyaları parlarken gördüğümde, hiç böyle görememişti belki diye içimi bir sızı basıyor, kapıları da silmek lazım diyorum.

Aslında ben değildim o dalgalanmalardaki insan diyemiyorum mesela. O sevmediğin arkadaşlarım konusunda haklıymışsın, söylediklerinin hepsi doğruymuş diyemiyorum. İnsan dedikodusu yapıp, kaynatmayı özledim, gel iki laflayp gülelim, ben en çok seninle mutlu gülerdim , artık mutlu değilim diyemiyorum. Ramazan ayını bende seviyorum, iftar yapmayı bende istemez miydim diyemiyorum. Daha önce; aslında ev kuşu olduğumu anlatamadığım gibi bundan sonra anlatmaya hiç fırsatım olmayacağını da biliyorum. Sonra bir kızgınlık basıyor, niye görmek istediğini oynadım diye, onu da çamaşırsuyu ile silip yok etmek istiyorum. Hastalıklıydı o hal, neden ben çekip çıkaramadım da içine düştüm aynı hataların diye düşünüyorum, sonra diyorum ki düşünme çünkü özlersin. Haindir o özlem, bilir vuslat olmadığını ama gelir yine de göğsünün ortasına oturur.

Bir özlemektir ki dipsiz kuyular gibi çekiyor içine.. Yaşanmışlıkları değil hiç yaşanamayanları özlüyorum. Hiç konuşulamayanları, hiç dinlenemeyenleri, hiç okunamayanları, hiç susulamayanları.. O hep dalga geçtiği Afrika'ya gittiğimde gördüklerimi paylaşmayı özlüyorum. İnsana dair hikayeler anlatmayı. Uzun yol hikayelerinde, tek de gitsek çok kişi de gitsek, paylaştığımız yalnızlığın ortaklığını anlatmayı özlüyorum. Onun yolculuklarda çektiği yalnızlığa sözlerle de olsa şefkatle dokunmayı özlüyorum.

Bir insan başka bir insanın içini bu kadar bilip de aynı şeyleri yaşıyorken, nasıl bir başkasını oynarı anlatamamış olmayı beceremedim diyemiyorum. İnsan dünyayı yazar da bazen konuşmayı, anlatmayı, halim aslında budur demeyi beceremez diyemiyorum. Şehir şehir, ülke ülke ve kıta kıta gezerken ; içimden hep aynı cümle akıyor : içimden şehirler geçiyor, sen her durakda duruyor, inmiyorsun'lara takılıp kalıyorum diyemiyorum. Ama hayatta da aramam bir daha, bu kez çok kırdın da diyemiyorum. Diyemediklerimi biriktiriyorum hiç denmemek üzere.. Zihnimin ellerine aldığıma bunları anlatıyorum tekrar tekrar ve sende alış diyorum. Alışsın ki akıp gitsin üstümden, gelmesin benimle birlikte kaçtığım her köşeye. İnsanın özlemini ve terk edilmişliğini dünyanın nerelerine taşıyabileceğini deneyimliyorum. Kabullenmenin hangi zaman ölçüsüyle ölçülebileceğini. İnsanın bir başkasını neden sebepsizce sevebileceğini ve bunu neden ısrarla ve aptalca devam ettireceğini. Başka kıtalarda gün doğumlarını izleyip, aynı şehrin gökkubbesinde fersahlarca uzakta olmayı öğreniyorum. 

Ve tüm öğrendiklerime, tüm anlattıklarıma rağmen bir özlemektir çöküyor bazen. O çöküyor, ben çöküyorum.. Kalk diyorum, kalk temizlik yap. Çiçek koksun ev. Çiçek koksun, belki sende çiçek açarsın bir gün..

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçimden şehirler geçiyor...geçti :) sevgimle:))

Tülay EKER 
 14.09.2013 18:31
Cevap :
Bende hastasıyım bu dizelerin dahil olduğu şiirin, gönderdim size :)  15.09.2013 2:23
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 927
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster