Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

20 Mart '17

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
568
 

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
 

Karmakaşık zihin yapısının bizleri ne kadar şaşırtacağına dair yazılan bilimsel eserlerin sayısı gittikçe artıyor. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Dr. Gary Small’in mesleğe başladığı günden itibaren karşılaştığı sorunları, deneyimleri, farklı insan profillerini gerçek hayat hikayelerinden oluşan seçkilerle anlatıyor.

Dr. Gary Small, yaklaşık 30 yıllık bir süreçte kah yoğun bir hastanenin acil servisinde kah ofisinde hasta kabulünde öyle sıra dışı olaylar yaşıyor ki kimini kolaylıkla anlamlandırırken profosyenelleştikçe zor vakaları da çeşitli yöntemlerle aydınlatıyor. Bu süreçte toplumun olduğu kadar diğer doktorlarında psikaytrik rahatsızlıklara bakış açılarındaki irrasyonellik zaman zaman hastalıklara tanı konulmasını da zorlaştırıyor. Bu anlamda doktor zaman içerisinde Psikaytri bilim dalının ağır aksak ilerlemesine büyük bir kayıp gözüyle de bakıyor.

Psikiyatrist doktor, insan bedenini tamamlayan zihinsel yapının aydınlatılmasına önem verirken, çocuklukta yaşanan sorunların, çözümlenmemiş problemlerin, öfkeyle bastırılmış duyguların ileride yaşanacak ruhsal sorunları tetikleyici etkilerini irdeliyor. Anlatım tarzı olarak bir hekimin kullandığı tıbbi terimleri mümkün mertebe azaltarak halkın anlayacağı bir dille anlatması yazılanlara samimiyet katmış.

Kitapta, zihinsel sorunların toplumun baskıcı tutumu nedeniyle kontrol altına alınmadığını gerçek hikayelerle destekleyerek okuyucu ile yazan kişi arasında köprü kurulmuş. Kah mizahi bir anlatımla kah endişeli bir tarzda bilgi verilirken ister hasta olsun ister hekim olsun herkesin zihinsel sorunlar yaşayabileceğini, bu nedenle insanların iletişimlerinde empatiye yer vermelerini hekimden öte insani yönüyle izah ediyor.

Eşi yazar Gigi Vorgan’ın yaşamına girmesiyle birlikte, ofisinde karşılaştığı danışanlarının sorunlarını farklı bakış açılarıyla da anlamaya çalışan Dr. Gary Small insan ilişkilerindeki açmazlara değinerek eşininde yardımından faydalanıyor. 15 gerçek yaşam hikayesiyle hayat bulan kitap, psikolojik tarzdan hoşlananlar için okunmaya değer.

Yaşam öykülerinin kısa özeti

Seksi Bakış

Gözetmen eşliğinde görevine başlayan doktorun ilk hastası genç bir kadındır. Kocasının sık sık seyahet etmesi nedeniyle yalnız kalan kadının hayatındaki derin boşluk kocasını aldatmasıyla devam eder. Danışanının davranışlarına anlam veremeyen doktor hastasıyla iletişim kurarken kadının giderek artan ilgisinden rahatsız olur. Yaklaşım metodlarının acemiliğine yenik düşen doktor hastasının tokadıyla kendine gelirken hatalarından da ders çıkarmaya başlar.

Kafa Üstü Duran Çıplak Kız

Acil servise getirilen yirmili yaşlardaki hasta deli izlenimini verirken, Dr. Small bu işle başa çıkamayacağını sezerek hemşireden ve güvenlik görevlisinden yardım ister. Kafa üstü duran çıplak kızı yerine yatırarak dinlenmesi için portakal suyu ikram eder. Meyve suyunu içtikten sonra hızla kendine gelen hastanın testleri diyabetini kanıtlar. Kan şekeri dengelendikten sonra genç kızın sadece diyabetiyle değil annesiyle de kariyeri hususundaki çatışmaları terapilerine farklı bir boyut kazandırır.

Elimi Tut Lütfen

Sol elinin varlığından rahatsız olan genç marangozun defalarca eline zarar vererek kesilmesini istemesi üzerine cerrahı tarafından psikiyatrise havale edilir. Dismorfofobi tanısıyla gözetim altına aldığı hastasının fiziksel kusur olarak gördüğü elini saklaması ve bu sayede giderek kötüye giden ailevi ilişkilerini kurtarmak için uğraşan doktorun uğraşmaları sanıldığı kadar kolay değildir.

Bayılan Kız Öğrenciler

Geçerli bir sebep bulunmaksızın okul gösterisinde bayılan kız öğrencilerin durumu okul yönetimi ve aileleri açısından şaibeli bulunsada konu çözümlenmeden kapatılır. Benzer olayların tekrar yaşanmaması için Dr. Gray konuyu derinlemesine araştırarak “Kitle Histerisi” yaklaşımıyla konuya açıklık ve çözüm getirir.

Bebek Aşkı

Aile içerisinde herkes kolaylıkla bebek sahibi olurken genç kadının çocuk sahibi olamaması o denli hüsrana sebeb olur ki defalarca gizli gebelik tanısıyla yüzleşen kadın her seferinde inkarcılığa başvurur. Kardeşler arasındaki rekabeti kontrol altına alan doktoru yeni sürprizler bekler.

Sessizliğin Tedavisi

Nörolojik muayenesi normal çıkmasına rağmen, hareketsizlik ve konuşma kaybıyla servise nakledilen ressamın beyin enfeksiyonunun muhtemelen inmeden kaynaklandığı düşünülür. Buna rağmen antibiyotik tedavisine cevap vermemesi tanı konusunda Dr. Gray’i haklı çıkarır. Manik depresif bozukluğu neticesinde oluşan “Katatonik Sendrom” hastanın hareketlerinde mumsu esneklik kazandırmıştır. Bipolar bozukluk tedavisinin yanında elektroşok yani ECT uygulanması gerektiğini bir psikaytr olarak nöroloji uzmanlarına kanıtlaması mesleki gelişiminde doktorun dönüm noktası olur. Akıl hocası Larry’i konuya dahil etmesi diğer doktorlardan ne zaman yardım isteyeceği konusunda fikir sahibi olmasına katkıda bulunur.

Küçülen Penis

Cinsel organındaki sağlık sorunu nedeniyle eşiyle iletişim kuramayan avukatın takıntılı yaklaşımı işiyle ilgili karar sürecini de etkilemektedir. Olayları sağduyulu olarak irdelemesi için terapinin yanısıra ilaçlı tedaviye de ihtiyacı vardır.

Delicesine Endişeli

Eşini kaybetmesinin ardından, doktor adayı oğluna yakınlaşmak için gizliden gizliye Tıp Fakültesi’nin kitaplarını okur. Okuduğu kitaplar annenin bilgisini artırırken, mesleğe yeni başlayacak öğrencilerin maruz kaldığı bir hastalığın pençesine de düşmüştür.

Gözleri Tamamen Kapalı

Kardeşinin erken yaşta vefatının ardından ailenin tüm beklentileri gencin üzerinde yoğunlaşmıştır. Avukat olmasını isteyen babasına felsefe okumak istediğini açıklayınca şiddetli bir tartışmanın ortasında yaşadığı körlük, Dr. Gray’in aile ilişkilerine odaklanmasına neden olur. Zorlu bir tedavi süreci gence mesleği konusunda da yardımcı olur.

Beyin Sisi

Üst düzey yöneticinin günün ilerleyen saatlerinde zihinsel faaliyetlerinin azalması kararlar almasında güçlük yaşamasına neden olmaktadır. Danışanını ofisinde gözlemleyen doktorun, fazla su içiminden dolayı zehirlenmiş olacağını düşündüğü danışanının vücudundaki sodyum azalmasını tespit etmesi ve zihinsel bulanıklığını buna bağlaması kendisini de şaşırtacaktır.

Rüyalardaki Düğün

Gördüğü rüyalar neticesinde uyumakta zorlanan orta yaşlı adamın, çocukluğunda babasıyla ilişkilerinde yaşadığı duygusal mesafe etkisini ziyadesiyle gösteriyordu. Rüyalarında burnunun uzadığını ve eşeğe dönüştüğünü gören adam ilerleyen dönemlerde de kimseyle duygusal yakınlık kuramamıştı. Doktora geldiği sırada evlilik arefesindeydi. Karar verme hususundaki tereddütleri ilişkisinin devamını sağlayabilir miydi?

Işıklar Sönerken

Başarılarıyla adından söz ettiren psikolog, iş adamı kocasının yat aldıktan sonra kendisiyle ilgilenmediğini, çocuklarda evden ayrıldıktan sonra yalnızlığının katlanılmaz boyutlara ulaştığını söyleyerek ilişkilerini rayına sokmak istiyordu. Garip tesadüfler eşliğinde sosyopat biriyle evli olduğunu öğrenir. Kocasının aynı anda birden fazla ilişkiyi yürüttüğü gerçeğiyle yüzleşmesi psikoloğun yaşamında rahatlama sağlar.

Bitimsiz Alışveriş

Ailevi ilişkilerindeki tutarsızlığı ve iç dünyasındaki boşluğu yemek yeme tutkusuyla kapatan kadın yarıda bıraktığı terapi seanslarıyla bu alışkanlığından kurtulmuş görünse de psikiyatrisi alışverişe düşkünlüğünün de bağımlılık düzeyinde olduğunu fark eder. Tedavisi devam ederken doktorunun öğrendiği şaşırtıcı gerçekler işin içinden çıkılır gibi değildir. Zira farklı terapistleri aynı zamanda idare etme kadının yeni tutkusudur.

Aile Bağları

Babalarının ölümüyle birbirlerine tutunmaya daha fazla önem gösteren kız ve erkek kardeşi bekleyen ortak sorunlar vardır. Miras, kendilerinden uzak yaşamayı tercih eden zihinsel sorunları nedeniyle mesafeli olduğunu düşündükleri diğer erkek kardeşlerine kalmıştır. Kardeşlerinin evine psikiyatr göndermeleriyle süreç çözümlenmeye başlar. Panik atak bozukluğundan dolayı evinden çıkmayan kardeşlerini ziyaret eden kız kardeş düşüncelerinde yanıldığını anlar. Aile arasındaki çekişmenin asıl sebebinin kardeşler arasındaki rekabet ortamından kaynaklandığını anlayan doktor sorunu çözerek tedaviyi anlamlı kılar.

Sahtekar Psikiyatrist

Önemli konularda yardım aldığı akıl hocasının hastası olmak istediğinde Dr. Gray Small neye uğradığını şaşırıp zoraki tedaviye başlar. İdolü olan hocasının takıntılarıyla   baş edememe sorunu doktorun zihnini alt üst eder. Akıl hocasının Alzheimer olduğunu görememesinin asıl sebebi, kahramanına duygusal olarak bağlanmasından kaynaklanmaktadır. Yaşamında önemli rol oynayan hocasının günden güne zihinsel ve bedensel çöküntüsünün artması, Dr. Gray Small’i meslektaşlarınında sağlık sorunlarının olabileceği gerçeğiyle bir kez daha yüzleştirirken, doktorun zihinsel dünyasında da çalkantılara sebep olur.

Kitap bilgileri

Kitabın Orjinal Adı: The Other Side of the Couch

Kitabın Yazarı       :  Gary Small - Gigi Vorgan

Yayınevi                : NTV yayınları - 34. Baskı

Sayfa Sayısı           : 336 sayfa

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 365
Toplam yorum
: 880
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 452
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

İşletme Fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malulen emekliye ayrıldım. Kitap oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster