Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '15

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
114
 

Bir Ramazan hatırası

Bir Ramazan hatırası
 

Yıl 2002 Lüleburgaz/KIRKLARELİ 

O zamanlar dini hayatla yeni yeni tanıştığım yıllardı. Yaşım 11'di. Lüleburgaz'da eski hava lojmanlarında küçük bir dairede ben, kardeşim Mustafa, annem, babam ve anneannemle yaşıyorduk. Anneannem bize namazı, niyazı, orucu ve insan olmayı öğreten biriydi. O sıralar ona özeniyordum. Ablaları anneannem için 7 yaşından beri namaz kılar, oruç tutar, demişti. Anneannem 70'li yaşlarına yeni girmişti. Babam da sıkı Müslümandı. Astsubay olmasına rağmen yani ağır şartlar altında çalışır ama orucunu tutardı. Bahanelerin arkasına sığınan biri değildi. Annem de tutardı ama bünyesi kaldırmadığından dolayı bazı günler mola verir vücudunun toparlanmasını beklerdi. 

İşte o sıralarda ben de oruç tutmaya karar vermiştim. Babam ben ve kardeşime orucu yasaklamıştı. Yemek yememezlik yok, derdi. İkimiz de o sıralar çok zayıf, çelimsiz çocuklardık. Lakin benim içime o his düşmüştü bir kere mutlaka oruç tutacaktım. Namaza ufaktan başlamıştık. Dosdoğru Müslüman olmak için oruç da tutmak istiyordum. 

Annemle babam geceden yemek yer uyurlardı. Anneannem ise sahura kalkardı gece geç saatlerde ben de onunla beraber kalktım. O zamanlar şimdi ki gibi zengin bir aile değildik. Fakirdik. Bir iki dilim peynir, zeytin, domates ve çay. Birkaç parça dünden kalma ekmek de ona eşlik etmişti. Anneannem; bol bol su iç! Çok susarsın, dedi. Ne kadar su içtiğimi hatırlamıyorum ama ezan okunana kadar aralıksız su içtim. Sonra bizimkilere yakalanmadan uyudum. Çok heyecanlı ve mutluydum. 

Evde her zamanki gibi kardeşimle oyun oynadık. Sonra sokağa çıkıp arkadaşlarımla oynadığımı bile hatırlıyorum. Oruç beni hiç yormamıştı ama susamıştım. Maçtan sonra yüzümü yıkarken suyu yutmamak için kendimi zor tuttuğumu hatırlıyorum. Zaman su gibi akmış akşam üstü olmuştu bile. Lojmandan çıkıp çarşıya gittim. Annem para vermişti o zamanlar yeni yeni türeyen internet salonunda soluğu almıştım. Orada da bir iki saat harcadıktan sonra iftara 1 saat kalmıştı. Eve yürüyordum. Aklım bilgisayarda oynadığım oyundaydı. Bir marketin önünden geçerken çikolata gördüm. Çikolatayı aldım. Eve doğru giderken yedim. Yerken oruçlu olduğum aklıma hiç gelmemişti. Çikolatanın kabuğunu çöpe atarken ne yaptığımın farkına varmış ve irkilmiştim. Korktum! Titredim. Allahım ben ne yaptım, diye haykırdım. Kaldırımın bir köşesine oturup hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum. İlk kez oruç tutmuş ve oruçlu olduğumu unutup gofreti mideye indirmiştim. Her şeyin boşa gittiğine mi yanayım, doğru bir Müslüman olamadığıma mı yanayım bilememiştim. Çocukluk işte... Daha duygular taze ve saf. İftara birkaç dakika kala eve geldim. Anneannemin yüzüne bakamıyordum. Gözlerim mavi olduğundan ağladığımda kıpkırmızı kesiliyor, sarı yanaklarım pembeleşiyordu. Anneannem yine bir maçta kavga ettiğimi düşünmüştü. Anneanne ben oruçlu olduğumu unutmuşum çikolata yedim. Bozuldu orucum, diye başladım yine ağlamaya. Anneannem beni düzeltti. Sonra dedi ki; Oruç sana farz değildi ama sen tuttun, Allah sana oruçlu olduğunu unutturmuş ve yardım etmiş, O seni affeder sen daha çocuksun, dedi. Yine o saflıkla; Olur mu öyle şey, oruçluydum, cezaya kaldım! Sen beni kandırıyorsun, demiştim. Babam, annem, anneannem üçü üç yerden beni orucumun bozulmadığına ikna ediyordu. Ben ise üzgün ve korku doluydum. Çünkü 60 gün cezası vardı. 60 gün ben nasıl oruç tutarım diye düşünüyordum. İkna oldum. Kendimce plan yaptığımı ve sonra tekrar gizli gizli oruç tutup cezamı elimden geldiğimce ödemeye çalıştığımı hatırlıyorum. Keşke şimdi de o eski, küçük sarışın Emre saflığında oruç tutabilsem...

Ramazan ayı açları, açıkta olanları anlama ayıdır. Bu felsefede oruçlarımızı yaparsak, yemeklerimizi yersek güzel olur. Siz de çocuklarınızı, kendinizi kısaca hepimiz bu bilinçle Ramazan ayını geçiririz inşAllah...  

Hayırlı Ramazanlar

 

Emre Erden  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 312
Kayıt tarihi
: 16.11.13
 
 

1991 İskenderun doğumlu. EMU Mütercim Tercümanlık, Amasya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster