Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '08

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
347
 

Bir savaş sonrasından yazıyorum

Bir savaş sonrasından yazıyorum
 

Yağmurlu bir akşamüstü, bir yanda gök diğer yanda hayat gürültüsü... Yağmur yavaş yavaş ıslatır, soluğu kesilir gündüzün, evlerine doluşur hayatın ıslanan sesleri. Hayattan kaçış gibi veda sirenleri çalınır. Severim yağmuru, ıslanmak güzeldir tüm titremelere rağmen. Bir cam kenarında unutulan düşünceler kalır ıslanmışlığın yanında, sıcak bir bardağın bıraktığı buğuyla. İşte böyledir bahar akşamları, ikindi vakti kuşanır gün sudan zırhını, yağmur askerleri dizilir birer birer cam kenarlarına, beklerler şeffaf siperlerinde, düşmanların bir bir kaçışı konu olur savaş sonrası akşam sohbetlerine. Hepimizin hikâyesi vardır su, el bombaları gibi düşerken üzerimize. Yağmur en bariz kaçıştır korkularımızdan, en gözle görünür olanıdır savaş meydanlarındaki can vuruşların. Savaşları sevmem yağmur sonrası savaş alanlarını sevdiğim kadar; ıssız, ıskalanmış hedeflerden ıslanmış savaş meydanlarıdır, barut kokusu yerine sudan yağmalanmış toprak kokusudur aklımın bir ucunda kalan. Tazelik kokar savaş meydanları, su mermilerinin saçlarda bıraktığı serin nefes kadar… Yapraklarda bırakılan kovanların cinayet mahalinde bırakılan hayat delilleri olduğu kadar… Taze bir akşamüstünden, ıslak bir savaş meydanına bakarak, taze bahar nefesini, hayat delillerini karşıma alarak; bir savaş sonrasından yazıyorum, dostlarına selam eyleyen bir günün son demlerinden. Sessizce çekiliyor işgalci kuvvet, izleri yavaş yavaş siliniyor delillerin ve gün barış kandırmacasının içinde seslenmeye başlıyor. Kurumuş sokakları dudakları çatlamış insanlar dolduruyor, kuraklığın acısını çekiyor aynılarım, savaş yaralarını saranlar gibi dudaklarını ıslatıyorlar gülümseyerek. Rüzgar son kanıtları süpürüyor, kim inanır burada yaşananlara bu sebepsizlikte... Çiğ damlalarından ayırt edilemez geriye kalan hayat müsveddeleri. Afet sonrası kurulan acil yardım çadırları şimdi caddeler, bir an önce adımlanıyor kaldırımlar olay izleri silinsin diye, afetten çok afet yaratıyor kaldırım müdahaleleri. Kim inandırabilir sizi çatışma hikayelerine benim yazdığım bir hasar tespit raporları olmasa: vefat ya da hasat yok: Yağmur vurmadı hiçbir canlının can damarına, kalım desen asıl cefa o: zarar belirlendi bir çok cam arkası hikayelerin başrollerinde. Kalanlar en çok yara alanlar, acısının geçmesi için sert bir kış gerek çatlak dudak yarıklarına.

Kanıtsız bir akşamüstünden yazıyorum. Tüm delilleri süpürülmüş bir savaş sonrasından, tüm kuraklığı birkaç dakikayla aldatılmış bir yağmur ertesinden, mahremiyeti çözülmüş bir kaldırım fazlasından başlıyorum: Hasar tespit edildi, yağmurda incinen binlerce beden bu savaştan insanlara pay biçilen.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yağmurda yürümeyi bende çok severim.Ama bunu mümkün değil sizin kadar güzel anlatamam...HAYALİNİZDE Kİ GÜZELLİKLER, YAŞAM GÜZELLİKLERİNİZE DÖNÜŞSÜN...

sezar pan 
 14.11.2008 11:44
Cevap :
çok güzel yorumlar bunlar, tüm dilekleriniz karşılıklı. :)  14.11.2008 21:30
 

Elinize, yüreğinize sağlık. Yazar olmayı düşlüyorsanız, lütfen yazmayı ve de okumayı sürdürün. Yazdıklarınıza bakınca hedefiniz fazla uzak görünmüyor. Selamlar.b..

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 27.05.2008 19:23
Cevap :
yorumunuz için çok tesekkur ederim. Evet hedefim yazar olmak, yorumunuz beni çok mutlu etti :)  27.05.2008 22:44
 

ve ortada ağır bir arka kalanlar sessizliği...çok güzeldi...

beenmaya 
 26.05.2008 21:06
Cevap :
yorumunuz için teşekkurler... :) arka kalanlar sessizliği, güzel bir söz :)  27.05.2008 2:52
 

çok güzeldi, harikaydı.. daha ne diyebilirim ki?.. elinize sağlık.. selamlarımla..

sema öztürk 
 25.05.2008 23:31
Cevap :
Yorumunuz için tesekkur ederim:) selamlar...  26.05.2008 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 720
Kayıt tarihi
: 18.07.07
 
 

Kişisel, deneme ve öykü türündeki yazılarımı bu sayfada paylaşıyorum. Yorum ve önerileriniz için şim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster