Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Temmuz '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
499
 

Bir şey yazmalı...

Bir şey yazmalı...
 

Umut vermek yerine, yapılacak çok az şey kaldığını hatırlatan bir şarkı gibi gelmiştir bana hep, özellikle cumhuriyet mitinglerinde tekrar hatırlanıp ritmine coşkuyla eşlik edilen Moğollar bestesi; “Bir şey yapmalı..”

Bu gün sabah yine, bir zamandır alışkanlığım olduğu gibi, “Milliyet Blog” ana sayfasını açtığımda; yarışsak mı/yarışmasak mı konulu blog yazılarını görünce ve dahi bazı sevdiğim yazarların bu nedenden “bloglarımı da alıp gidiyorum” şeklindeki, benim için üzüntü veren, yazılarını okuyunca (Tabi sadece yarışma değildir bu karar aşamasına gelinmesinde etken, süreci belirleyen pek çok başka sebep de vardır).. Daha da fazla umutsuzluğa kapılmadan kendi adıma, "bir şeyler yazmalı" bu konuda diye düşündüm..

Ama nereden başlamalı?

Burada yazılanların raiting’ini arttırıcı “sanal dokunuşların” bundan önceki on günün konusu olması ve çoğu blog dostunun bu durumla ilgili rahatsızlıkları düşünüldüğünde “yangının üzerine körükle mi gidildi” diye düşünmemek elde değil bu “yarıştırma” işi ile..

Posta kutuma yarışmanın duyurusu ile ilgili mektup ilk düştüğünde ben böyle düşündüm en azından.. Ve bunu, bu platformun, bir üyesi olarak söylemek durumundayım; bu yarışmaya karar verenlerin “bloglarda kalite ve özgünlüğü arttırma” öngörüsü ne yazık ki gerçekleşmeyecektir.. Niyet çok yerindedir, ancak yöntem, teorideki amacı pratiğe taşımayacaktır..

Hepimizin burada bir yazma nedeni var elbette.. Ve o nedenler ortadan kalktığında “yazmamak” özgürlüğümüz de tabi ki.. Ancak Milliyet Blog editörlerinin burada katılımı azaltıcı, en azından bazı katılanların hevesini kırıcı bir uygulama içinde olmalarını yanlış bir yaklaşım olarak değerlendiriyorum..

Yazarlarının varlığı ve etkinliği ölçüsünde ve pek tabii sağlam “Milliyet” çatısı ile bu güne kadar son derece güzel gelişen bu blog, yine aynı yazarların karşı ya da taraf duruşu ile kendi iç dinamiğini doğrudan etkileyen bu “yarışma” için yeniden bir karar vermelidir diye düşünüyorum..

Bu yazdıklarım bireysel duruşumu da göstermek adınadır tabi ki.. Burada benden çok daha uzun süredir yazıp da, yaşanan sürecin etkisi ile yol ayrımına gelenlerin kaygılarını da aklımın bir köşesinde saklayıp, şimdiye kadar yaptığım gibi, bloglarımın olduğu şişeleri denize bırakmaya devam edeceğim, belki okunur düşüncesi ile, sanki “hiç yarışılmıyormuş” gibi..

Sevgi ile kalın..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazarlar tepki koydu MB yönetimi dikkate aldı bu da demokrasi bence. belki buradan çok daha iyi fikirler çıkacaktır alternatif olarak. amaç da buydu zaten karşı durmam bunu içindi şahsım adıma. yazınız için teşekkürler. saygılar

Zadig 
 04.07.2007 17:18
Cevap :
Duyarlılık gösterilmesi çok güzel.. Sevgiler..  05.07.2007 8:59
 

olma degil konu. Bunu sonuc da gösteriyor: Bir tez ve antitezden -kisisel görüsüm- MB'u zenginliklere götürebilecek, blog reformuna zemin olusturabilecek bir sentez cikti ortaya. Iyi ki variz ve konusuyoruz bizi hava-ekmek-su gibi ilgilendiren herseyi. Cok tesekkürler yaziniz icin. Sevgilerimle.

pirmete 
 02.07.2007 19:34
Cevap :
Sevgili Pirmete, haklısınız.. Sevgiler..  02.07.2007 20:14
 

Aynı fikirdeyim. Yarışmayacağım. Yazabildiğim kadar yazmaya devam ama yarışmadan.

Abla 
 02.07.2007 19:14
 

Güzel yorumlamışsınız, tebrikler..

Ali Gülcü 
 02.07.2007 19:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 303
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1539
Kayıt tarihi
: 17.11.06
 
 

Konuştuğum gibi yazmamalıyım... Yazmak, konuşmaktan farklı ve her zaman onun önünde benim için.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster