Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
737
 

Bir şeyin üstesinden gelebilmek

Bir şeyin üstesinden gelebilmek
 

İnanç,umut ve sevgi olmadan yaşamak mümkün değildir.Bu duyguların yanı sıra korku,hayal kırıklığı ve acı gibi olumsuz duygular da,çoğu zaman bize eşlik eder.Eğer istersek,her iki durumda da kendimizi güçlü ve yeterli hissedebiliriz.

Örneğin,bir elimde duygusal bir ilişkiye duyduğum ihtiyacı,diğer elimde duygusal ilişkimin olmadığı gerçeğini tutabilirim.Bu karşıt durumları kabul edebilmek,kişiye huzur ve cesaret verir.Çünkü bu farkındalık,kişinin özsaygısını yüceltir.

Yukarıda vermiş olduğum örneği, daha detaylı bir açıklamayla çözüme kavuşturmak niyetindeyim.
Varsayalım ki,böyle bir durum içerisindeyim,duygusal bir ilişkiye ihtiyaç duyuyorum.Bu durumdan hem aşırı etkilenmemek,hemde ruhsuzca kayıtsız kalmamak için tecrübe ve yeteneklerimden yararlanabileceğim inancındayım.Bu anlayış bana güç veriyor ve beni korkusuz kılıyor.Kendimi bir yandan içinde bulunduğum durumun gerçeği,bir yandan da bu gerçekten, nasıl herhangi bir zarar görmeden kurtulabileceğimin, hayalini kurarken buluyorum.

Değiştirebileceklerimi değiştirme cesaretini,değiştiremiyeceklerimi kabul etme olgunluğunu içimde hissettiğimde, aradaki farkı görebilmek için, bilgelik kazandığımın farkına varabilirim.Bugüne kadar başımıza gelen bir çok şeyin nasıl üstesinden gelebildiysek, bundan sonra da aynı cesaret ve inançla başımıza gelecek olan olayları, göğüsleyebileceğimizin inancıyla yaşayabiliriz.

Eğer manevi desteğe ihtiyacınız olursa,inanın bu destek,size eşinizden,dostunuzdan ve akrabalarınızdan gelecektir.Hiçbir şey,sizi ezecek ölçüde hayatınızı alt üst edemez,tabi siz buna izin vermedikçe..

İçinde bulunduğum kötü durumu,düzeltebilmek için sahip olduğum yeteneklerime ve gücüme ne kadar çok güvenir ve inanırsam,beni o kötü durumda tutmakta olan korku ve endişeyi,iç dünyamda o kadar az hissederim.
Olayları her iki yönüyle karşılayıp,kabul etmeye başladığımızda,ruhsal yenilenme olgunluğuna erişmemiz ivme kazanacaktır.

Bir şeyin üstesinden gelebilmek de tam anlamıyla bu değil midir,zaten?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İçimizde, ruhumuzda ve yüreğimizde gizlenen yaraları öz güvene dayalı bir içsel sağaltımla kapatabilmeyi başarmalıyız.Başkaları da bizi zaten bu kapanmamış ve dolayısıyla savunması zayıf yaralar üzerinden etkileyebilir,kırabilir ve üzebilirler yeniden.Eğer kapanmış, kabuk bağlamış ve dökülmüşse bu tür yaralar bunu kolay kolay bşaramazlar.benim bu güzel içsel değinmelerinizden çıkarttığım sonuç bu.Bilmem yanılıyor muyum?

Ersin Kabaoglu 
 04.01.2008 23:31
Cevap :
Ersin Bey,size yürekten katılıyorum,çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla.  07.01.2008 8:27
 

"Değiştirebilme cesareti ve değiştiremeyeceklerimi kabul etme gücü" işte bunu çok beğendim. Yaşam insana sunulmuş bir süreç ve bize sadece o süreci mutlu geçirmek için elimizden geleni yapmak düşüyor. Elinize sağlık. Saygı ve sevgiler.

drgayemm 
 26.09.2007 11:19
Cevap :
Bir şeyin üstesinden gelebilmek de bu değil midir,zaten?. Değiştirebilme cesareti ve değiştiremeyeceklerimi kabul etme gücü.Teşekkür ederim,sevgilerimle..  26.09.2007 11:27
 

eserlerler paylaşıldıkça anlam kazanır:))

hekimoğlu16 
 17.09.2007 23:32
 

sabırla koruk yoğrulunca helva olur derler,sen buna inanırmısın?

hekimoğlu16 
 17.09.2007 17:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1963
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster