Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '15

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
280
 

Bir sitem: "Un var, yağ var, ateş var" ama, ortada helva yok!

Bir sitem: "Un var, yağ var, ateş var" ama, ortada helva yok!
 

 

 

 

Eskiyen yıldızları hepimiz biliriz ki, kırpıp kırpıp yıldız yaparlar. Ya eski gazetecileri? Onları da “Duayen” yaparlar.

Ununu elemiş, eleğini duvara asmışlara, şimdiki yeni yetmeler “ Dinozor” diyorlar. Ama bilmezler ki o dinozorların her biri vaktiyle birer küheylandı. Ellerini, kollarını tutamazdınız.  Ellerden  civa gibi kayarlardı.

İzmir Gazeteciler Cemiyetinin yapıp ortaya koyduğu en hayırlı iş olan “Basın Sitesi’nde, yılların gazetecileri olan arkadaşlarla bir araya geldik. Kimimiz ( a ) Kimisi (f )klavyeden teknolojiye geçiş yaptık. Hatta daktiloları ödünç kullandığımız da olurdu. Ev sahipliğini, Göçmenoğlu yaptı. ”Ev sizindir” dedi.

Muhabbet o kadar koyuydu ki, her şeyden konuşuldu. Her bir sahne, isim isim gözler önünden geçti. İçlerinde en sivrilmişl basın duayenlerinden, bu gün hayatta kalmış olanların kulakları çınlatıldı. Atilla Sertel'in inkita'ya uğratılan M. Veklliği meselesi masaya yatırıldı. Okan Yüksel, Aykut Fırat, Işık Teoman'ın tekrar tekrar kulakları çınlatıldı.Büyük küçük basın dostu Sancar Maruflu'nun hastalığını yenmesi de konuşulanlar arasındaydı. İyileşmesine sevinildi. Şifalar dilendi.

Nejat Secen'in soyadının bir sır olmağa, nesilden nesile bu günlere gelnmesiyle ortadaki gizeme neşter vuruldu. İzmir  Hürriyet Bürosu şefi iken, ve daima da hayatında  iyi bir seçici  olarak bilindiğidir. Ömür boyu Hürriyete hizmet verdi. Başarısının sırrı buradadır. Nejat beyin, olsa olsa  soyadındaki  (Ç) nin çengelli olduğunu, bazı bazı çengelsiz imzaları bulunduğu belirgin. Hürriyetin kendisi dahil, bazı yayın organlarında, çoğunluk " Ç" li olarak soyadıyle geçer . Nedendir? İyi bir seçicidir de ondan. Soyadındaki çengelsiz  "Secen" ile de anılan Nejat Seçen, daima tebessümle anılan, Google 'un ekşi sözcü'leri arasında zikredilen Seçen dostumuza, buradan saygılar gönderdik.

Emekli olmasına rağmen, kalemi elinden bırakmayanlardan 9 Eylül Gazetesi yazarları Tayfun Göçmenoğlu,  Ünal Tümin  de aramızdaydı. Tercümanın büro müdürü Ünal Tümin, pek öyle konuşmaz. Kalemini konuşturur.  Pek anılardan bahsetmedi. Dinleme pozisyonundaydı. En hızlımız Yaşar Eyice idi. Nüktedanlığı da üzerindeydi.

Eski aşk, eski şarkı, eski şarap, eski sevgili unutulmaz ve kıymetlidir. Tıpkı eski para gibi. Eski dostluklar da, vesilelerle tazelenirken, anılar bir bir seriliyor orta yere. Yeniymişcesine,  eskilerin üzerine bina kuruluyor. Dallandırılıp budaklandırılıp, içine de mizansen katarak kotarılıyor, ortaya konuyor. Tadından da yenilmiyor tabi. Eski duayenler bile araya gelince, olan, bunlar oluyor.

Durumu, bizim Blog yazarları ile ilişkilendireyim dedim. Bizler burada, gazeteci değiliz. Olmadık, olamayız da. Gazeteciliğin bir sürü kuralları  mevcut.

Ulusal Gazetelerin  aşağı yukarı hepsinde çalışmış olan bir avuç insan, anıları ile  fırtınalar yarattı yemekli sohbet toplantısında. Avustralya’da uzun yıllar gazetecilik yapan Hulusi Şeneli dinledik. Ora ile burası arasında  bariz farklar var.

Bu mini basın toplantısında kaynaşmış bir kütle olduğumuzu tescilledik bir kere daha. Memnun olduk. Eskilerle canlandık.

Bizim blog arkadaşlarının, toplanabilecekleri bir mekanı olsaydı, ( İzmir Gazeteciler Cemiyetinin Lokali gibi) bütün üyelerimizin İzmirli olanlarını orada görebilirdik. Varsa dil sürtüşmeleri, daha birinci kadehte  rafa kaldırılır unutulurdu. Polemikler tatlıya bağlanırdı. Manasız itiş kakış, bel altı vuruşlar yaşanmazdı.

Birbirimizi tanımıyoruz. Kimin kiminle dans edebileceğine, etmeyeceğine kararı biz veriyoruz. Ahkam kesiyoruz.  Kelle uçuruyoruz. Sonunda da  kusuyoruz “ Sen kaç paralık adamsın” diye.

Blog yazarları, toplu olarak en çok  üç büyük şehrimizden. Bu şehirdekiler, onuncu yıla varıyoruz bir araya gelebildi mi hepsi? Üç ten beş ten yukarı çıkmadı? “İt dalaşı”, kelle uçurma, kasnaklama, tuşa getirme savaşlarında hepimiz on numarayız. Bir araya sevabına bile olsa gelemiyoruz. Birlikte olabileceğimiz bir lokalimiz yok. Kafayı çekecek meyhanemiz yok. Karşılaşmıyoruz, selamlaşamıyoruz.

Biz kimiz? Hangi hakla? Ya adama sorarlarsa, olur mu otuz beşe bakla? Madem blog camiasının engin sofrasında bağdaş kurmuşuz, önce bloglarımızla “ laylay lom “ suz yazı örnekleri döktürelim. Böylece dikkatleri üzerimize çekelim. Sonra da idaremizin dikkatini çekerek gündelik sayfalarında  yazılı basında yer alalım.

Bir güzel ve manalı duayenler gününde, ben şahsen, bizleri  yani blogcuları düşündüm. Bizim başımız kel mi? İyilerimiz yok mu aralarında. Var. 

“Un var, yağ var, ateş var, ama ortada, yine helva yok.” İdare, sayfalarına blogcu aktaramaz mı? PuCCa dahil, şimdiye kadar 3-5 kişi blog’dan transfer oldu sayfalara. Bu kadarcık mıydı?

Bu sözler de idaremize karşı bir sitem olarak algılanmalıdır.

Evet. Onlar, hiçbir şey vaat etmediler. Ama, bir de, basın içinde teamül vardır. Yıllarca burada yazı yazan kıymetli kalemler var. Bunların yüz suyuna hürmet yok mu bre ! Basının bu kutsal emanetine nasıl sırtını dönebilirsiniz?

Ört ki, ölem!

 

 

TAYFUR GÖÇMEOĞLU VE HULUSİ ŞENEL. MUTFAKTA İŞ BAŞINDA - ÜSTTE- ALTTAKİ RESİM TAYFUR GÖÇMENOĞLU İYİ EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

YAŞAR EYİCE VE ÜNAL TÜMİN.. FIKRA DEĞERİNDE ANILARIN DİNLENMESİ ZOR AMA, SIK AĞAŞLAR ALTINDA KALAN EVİN ATMOSFERİ, KIŞLIK BAHÇE GBİ SERİNDİ.

İLKTEN  ÖZEL BASIN TOPLANTISI 4 KİŞİ İLE BAŞLADI. DAHA SONRA SIRASIYLE ÇOĞALDI VE HOŞGELDİNE GELDİLER.

 

 

 

 

 

 

 

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi bayramlar Muzaffer abi. Allah size ve arkadaşlarınıza uzun ömürler versin. Nice sağlıklı yıllara ve bayramlara...

Asi Güvercin 
 18.07.2015 22:44
Cevap :
Bizim sevdiğimiz yumuşak başlı asi güvercinin sesi, derinlerden geldi bu sefer. Epeydir kayıptın. İyi dileklerin için teşekkür eder, bimukabele bayramını kutlarım.  22.07.2015 1:11
 

Merhabalar, resimlerde buram buram usta kalemler...Gri panterler...beynin gri hücreleri besbelli tip top cıvıl cıvıl...yazmak yazabilmek sen nelere kadirsin...Allah nazardan korusun. Saygılar selamlar

Alev Meisel 
 13.07.2015 23:25
Cevap :
Merhabalar efendim. Çok nadir blog ufuklarında görünüp kayboluyorsunuz.Bir ışık saçnsınız. Hep gökyüzünde olduğunuzu biliyoruz. Ama, arada bir "Çakıyorsunuz" Yıldız olmanın hakkını da veriyorrsunuz. Bundan dolayııdır ki, bizler de sebepleniyoruz. Vaakur, ciddi, ileriyi gören ve sevecen. Böylesi sizin gibi ışık saçan yıldızlara ihtiyacımız var. Ve dört eski arkadaş bir araya geldik. Ama bunun manasını siz çözdünüz. İşte düğümü de siz çözdünüz. Ne mutlu bizlere. Işığınız daim olsun. Selam sevgi ve saygi ile aziz dost.  14.07.2015 9:14
 

Üstad' a sormuşlar! Hımm ne sormuşlardı ya... Hangi aynaya bakarsa baksın aynada insan hep kendi yüzünü görür.)) Ve günü geldiğinde size daha uzun yazmak isterim. şİMDİLİK BU kadar ama bu kadarla kalmaz! beni unutmayın. ARADA SIRADA okuyun. Ört ki çıplak kaldım! Ört ki daha açacak ve kapayacak elbisem yok

Ben Kimseyim 
 13.07.2015 6:02
Cevap :
Hadi diyelim ki ortalık yaz. Soyunmak dökünmek vaciptir. Siz bunu her dem yapmak isteyen gönüllü tavrınız var. Yine de keyfiniz bilir. "Şıplak kaldım ört" diyorsunuz. Bir öyle, bir böyle diyorsunuz. Yorumunuzun içinden çıkamadım. Daha derli toplu nasıl ifade etmek lazımdı? Buna siz karar verin. Selamlar.  14.07.2015 9:09
 

Ne un var ne yağ var ne de ateş var ama siz istiyorsunuz ki helva olsun. Nasıl olacak? Lay lay lom türü yazılarla duayen yazar olunmaz ki. Kaldı ki biz burada amatör yazarlarız ve herkes keyfe keder yazılar yazıyor. Ben kendi adıma yazılarımızla Türkiye'ye bir şey kazandırdığımızı düşünmüyorum. Diğer taraftan ortak bir aidiyetimiz yok, herkes veya çoğunluk burayı insanların bir araya gelip sohbet ettiği, yiyip içtiği bir platform olarak da görmüyor. Neticede burası herkesin kafasına göre takıldığı bir blog sitesi ve bundan fazlası da olmaz. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 12.07.2015 18:12
Cevap :
Kendi göbeğinizi kendiniz kesmişsiniz. Layalay lom tipi yazılarla yazarlık olunmaz. Fazla yoruma gerek yok. İfade etmişsiniz olanları bitenler. Teşekkür ederim.  14.07.2015 9:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 905
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster