Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '14

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
12174
 

Bir Siyasetçiye Nasihatlar. 7 : Farabi’nin sözleri

Bir Siyasetçiye Nasihatlar. 7 :  Farabi’nin sözleri
 

elçuk.edu.com


 Bir Türk-İslam filozofu olan Farabi (MS.872- 952 Şam), aynı zamanda tarihte yazar, bilim adamı ve gök bilimci olarak bilinir, tanınır.

”Ebu Nasır Muhammed İbn el-Farah el-Farabi, Farabi (Farablı) diye anılır. 870 yılında Türkistan'da Siderya (Seyhun) nehri ile Aris'in birleştiği yerde kurulmuş eski bir yerleşim merkezi olan Farab (Otrar) yakınında küçük bir köy olan Vasic’te doğdu. Ebeveynleri aslen İranlı soyundandır, fakat ataları Türkistan’a göç etmişlerdir. Babası, Mehmed adında bir kale komutanı idi.”

“İlk öğrenimini doğduğu yerde yaptı. Gençliğinde Türkistan'dan göç ederek bir süre İran'da dolaştı. Daha sonra o zamanın ilim ve sanat merkezi olan Bağdat'a gelerek yüksek öğrenimini burada tamamladı. Böylece anadili olan Türkçe' den başka Farsça ve Arapça'yı hristiyan hocalardan ilim dili olan Latince ve eski Yunanca'yı öğrendi.Ebu Nasrı Farabi, Arısto'' nun bütün eserlerini açıkladığı ve incelediği için Ustad-ı Sani, Hâce-i Sani, gibi sıfatlar almıştır “

“Farabi'nin ideal bir toplum ütopyası vardır. Buna "Medînet-il-fâzıla" der, Türkçeye "faziletli toplum", "fâzıl şehir", "erdemli toplum" biçimlerinde çevrilebilir. Erdemli  bir kentin başkanında  bulunması gereken 12 özellik sayar. Bunlar, vücudunun tam olması; kavrayışının güçlü olması; belleğinin iyi olması; uyanık ve zeki olması; güzel konuşması; öğrenmeyi ve öğretmeyi sevmesi; yemeye, içmeye ve kadınlara düşkün olmaması; doğruyu sevip yalandan nefret etmesi; paraya pula değer vermemesi; adaletli, olması; ılımlı olması ve nihayet azimli ve iradeli olmasıdır. Bu özellikler kolaylıkla bir kişide olmayacağı için, her biri bu özelliklerin bir kısmını karşılayan ve birbirleriyle uyumlu bir grup lider de topluma önderlik edebilir. Bu özellikleri olan bir lider bulunamazsa toplum kralsız/başsız kalır ve tehlikeye düşer, sonunda da yıkılır.” (Vikipedi)

İşte size Farabi’den yol gösterecek, ışık verecek sözler:

*Erdemlerin en büyüğü bilimdir.

*Toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüstlükle ayakta kalır.

*Bir Eylemin Ahlaklı Olduğunu Bilip De Ona Uygun Davranmayan Kişi, O Eylemin Ahlaklı Olduğunu Bilmeden Ahlaklı Davranan Kişiden Daha Üstündür.

*İyi Bir Insan Öldüğünde Ona Ağlamayın. Asıl Onu Kaybeden Topluma Ağlayın.

*Hiçbir Şey Kendi Kendinin Nedeni Olamaz, Çünkü Nedenin Kendisi Oluşandan Öncedir.

*İnsan Bazen Bir Tesadüfle Güzel Işler Yapar. Bazende Bu Güzel Işleri Isteyerek Değil,

Herhangi Bir Baskı Altında Yapmış Olur.Böylece Yapılan Işler Mutluluk Getirmez.

*Yalancı Bilge, Kalp Akçe Gibidir.

*Uzun konuşanı , kısa dinlemek lazım.

*Sevginin Kurduğu Devleti Adalet Devam Ettirir.

*Hiçbir Şey Kendiliğinden Yok Olmaz, Böyle Olsaydı Var Olmazdı.

*Önce Doğruyu Bilmek Gerekir. Doğru Bilinirse Yalnış Da Bilinir Ama Önce Yalnış
Bilinirse Doğruya Ulaşılamaz.

*Farabi ye göre eğitimin amacı Mutluluğu bulmak ve bireyi topluma yararlı hale getirmektir.

*Üç tür eğitimci vardır Aile reisi, aile fertlerinin öğretmen, çocuk ve gençlerin Devlet başkanı, milletinin eğitimcisidir.

Farabi bilimsel araştırma yönteminde de çok önemli bir görüş ortaya koymuştur. Ona göre, Bilinmeyen konular merak duyularak açıklığa kavuşturulmak istenince mesele(Problem) haline gelir. Araştırmayla bu mesele çözülünce de bilgiye dönüşür. Araştırma da tek yöntem bizi farklı görüşlere götürmez.

Farabi Eğitim Tarihi’nde de önemli bir eğitimci olarak anılır: Bu düşünceler ona aittir.

Felsefe ve diğer bilimlerde gösterdiği başarı ve görüşlerinin derinliği nedeniyle Aristo’dan sonra kendisine Muallim-i Sani denilen ünlü bilgin Farabi’nin Türk Eğitim Tarihi açısından da ayrı bir önemi vardır.

- Farabi eğitimde kolaydan zora gidilmesi gerektiğini savunmuştur. Böylece çok değerli bir öğretim yöntemi ortaya koymuştur.

- Ona göre bir şey öğrenilmeden ötekine geçilmemeli, öğretmen öğrencinin öğrenme isteğini sürdürmeye çalışmalıdır.

- Öğretmen ne sert ne yumuşak olmalıdır. Ilımlı bir yol izlemelidir

“İnsan ahlakının temeli, ona göre bilgidir; akıl iyiyi kötüden ancak bilgiyle ayırır. İnsan için en yüksek en yüksek erdem olan bilgi, insan beyninin çalışması sonucu elde edilemez; çünkü tanrısaldır, doğuştandır (Vehbi). Bilimin ise üç kaynağı vardır: Duyu; akıl; nazar. Bilimler ikiye ayrılırlar: Kuramsal (nazari) bilimler; uygulamalı (ameli) bilimler. Ahlak, siyaset, müzik, matematik uygulamalı bilimlere girer. Toplumlarda öz bakımından ikiye ayrılırlar: Erdemli toplumlar ve erdemsiz toplumlar. Bu toplumları yöneltecek en kusursuz devletse, bütün insanlığı kapsayan dünya devletidir.”

-Felsefe ve çeşitli bilimlerdeki derinliğinden dolayı, Farabi’ye Aristo dan sonra Muallim-i Sani (ikinci öğretmen) denmiştir.

“Farabi’nin düşüncesi,kendisinin ölümünden yüzyıllarca sonra bile etkisini sürdürmüş, Osmanlı uleması tarafından da okunan ve sık sık anılan eserlerden biri olmuştur.”(Vikipedi)

Farabi, Türk-İslam düşünce hayatının gurur duyulacak alemdarlarından biridir. Etkisini Batı’da ve Doğu’da yüzyıllarca sürdürmüştür. Üzerinde ne kadar çalışılsa değer.

Bilginin çok çeşitli alanlarında çalışan, düşünen Farabi’den siyasetçilerin de, yöneticilerin de alacakları vardır. Dikkatle okuna ve incelene.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten de öyle; hiçbir şey kendiliğinden yok olmuyor! sebep arıyoruz. Sebep sonucun içinde fark edemiyoruz. Çok güzel cümlelerdi...

Merve Ballı Acar 
 18.03.2014 21:20
Cevap :
Sayın Merve, işte Farabi'den internet'ten bazı derlemeler... Aklı başında insanlarımız var da, pek farkında değiliz. Saygılar efendim.  18.03.2014 23:18
 

Sayın Ceyhan, Farabi'nin nasihatları çok güzel ama," anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az" Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.03.2014 17:14
Cevap :
İşte onun için, tekrar tekrar bilgelerin sözlerinin hatırlatıyoruz. belki dinlerler, diye. Boşuna mı diyorsun? Ne yapalım. Gayret dayıya düştü! Teşekkürler, iyi günler.  16.03.2014 19:46
 

pardon, yeme icme ve cinsi latif dedin mi ben de yelkenler suya iner helal olsun feda olsun diye narayi atarim!

Newyorker 
 16.03.2014 16:35
Cevap :
Evet, o konuda Farabi'ye çok itirazlar yükseldi. O da bir insan; yanlış yapmış olamaz mı?   16.03.2014 19:47
 

O güne göre doğru düşünceler; ama bugün için doğruluğu tartışılır.Örneğin "yemeye içmeye ve kadınlara düşkün olmamalı" gibi bir şey söylemiş; son derece saçma.Biz niye yaşıyoruz ki o zaman.İnsanlara hayatı kısıtlayan hiç bir düşünce doğru olamaz.

Kerim Korkut 
 16.03.2014 12:20
Cevap :
Valla Kerim Korkut seni okuyucuya emanet ediyorum. Hep beraber vur patlasın, çal oynasın.. Değil mi?  16.03.2014 13:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 812
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster