Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '14

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
1129
 

Bir siyasetçiye öğütler 6: Şeyh Edebali’nin söyledikleri

Bir siyasetçiye öğütler 6: Şeyh Edebali’nin söyledikleri
 

nurneet.org


 Şeyh Edebali  (1206 - 1326)  Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir halk bilgesi, Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti'nin fikir babasıdır.

O zamanların iyiy yetişmiş padişahları, hocalarına, büyüklerine , zamanının bilgelerine çok önem verirlerdi. Önemli zamanlarda yanlarına varır ve tavsiyelerini, nasihatlarını alırlardı ve hocalarının sözünden çıkmak istemezlerdi. Onların kalplerini kırmayı hiç istemezlerdi. Hocalarına derin saygı ve sevgi gösterirlerdi.

“Alim, faal, varlıklı, çevresi için örnek teşkil eden bir kişi olan Şeyh Edebali, Eskişehir yakınlarında o zamanki adıyla İtburnu denilen köyde yaşar, yaptırmış olduğu zaviyede öğrenci yetiştirir ve halkı aydınlatırdı. Bilecik'te bir dergah yaptırmış, Osman Gazi'yi de birçok defa burada misafir etmiştir.” (Vikpedi)

Osman Gazi’yi bütün teşrifatıyla Bey ilan eden bilgeler heyetinin başkanı olan Şeyh Edebali Osman Gazi’ye öylesine nasihatlarda bulunmuştur ki, bu nasihatlar Siyasi Belge olarak Osmanlı Tarihi’ne geçmiştir ve Osmanlı Devleti yaşadığı sürece ona ve  onun padişahlarına ışık tutmuştur. Bu önemli belgeye bir göz atalım:

“Ey Oğul, artık Beysin,

“Bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül almak sana. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana.

* Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va’dedilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz.

* Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarlarında savrulur gidersin.
 
* Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın! Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz.

Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir.
 
* Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.

* İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adaletinle gün ışığına çıkacaktır.
 
* Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir.
 
* Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin.
 
* Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme!
 
* Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir...

* Şu üç kişiye acı: (1) cahiller arasındaki alime, (2) zengin iken fakir düşene ve (3) hatırlı iken itibarını kaybedene

*Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir.

* Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözüpek) derler.

* En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir.
 
* Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar.
 
* İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkmaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir!

* Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur.
 
Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı. Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli.
 
* Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de, bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz.
 
* Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!

* Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da! Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin.
 
* Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!
 
* Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın...”

Görüyorsunuz ki belge yalnız düne değil, bugünün siyaset sahnesinde yer alan ünlü kişilerine de seslenmektedir. Aklı başandaki siyasetçilerin bu belgeyi, günümüzün gerçekleri ve sorunları çerçevesinde okuyup anlaması gerekir.

Akif adamlar ,  akil adamları dinler; onları anlar ve hayatları boyunca anladıklarını iyi uygular. Oysa gafiller sadece ezberlerler, gerektiğinde kusarlar ama kendisine hitap eden bilgelerin sözlerinin ne demek olduğunu kolay kolay anlamazlar. Kendi bildiklerini uygularlar.

Ne yaparsın aymazlara, doğru yola gelmezlere. Hadi bakalım işleri rastgelsin, gelebilirse..! Çünkü yolundan çıkmış olanı, laf ile yola sokmak çok zordur. Allah yardım etsin. .

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşte özet bu: "Yolundan çıkanlar kolay, kolay doğru yola gelmezler."Allah doğru yoldan ayırmasın.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.03.2014 14:41
Cevap :
Bizim de doğru yolu gören ve gösteren bilgelerimiz var. Hiç olmazsa onların sözlerine biraz kulak verelim. Gerçi hepsi artık internette mevcut ama ben özetle yeniden derleyeyim dedim. Saygılar, selamlar efendim.  08.03.2014 19:52
 

Kıymetli üstad.Sayın, Erdal CEYHAN : Çok önemli,aydınlatıcı ve yazılması gereken bir yazı okuduk.Şeyh EDEBALİ, Osman Gaziye söylediği bu nasihat sözleri şimdiki zamanın siyasetçileri okumuyor mu? Yoksa okuyorlar da Şeyh EDEBALİ yi,Osman Gaziyi tanımıyorlar.Onlar dolarları, avroları tanıyorlar. Ah Hocam ah yüzme bilmiyorum yüzerdim ama deryada boğulurum diye çekiniyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 08.03.2014 13:39
Cevap :
Nice erenlerimiz, doğru yolu görenlerimiz, gösterenlerimiz var ama herkes kendi yoluna. Hem de türkü söyleye söyleye gidiyorlar. Ama sonunda o köprüde koyunların sırtından pat diye düşecekler. Bunu bilmiyorlar; bilmemezlikten geliyorlar. Boşver, kendi düşen ağlamaz. Herkes kendi yoluna. Saygılar, hürmetler Sayın Burakgazi.  08.03.2014 19:55
 

hep ters suleymanim ya; Dusundumde o eski devirdeki adamlar onca kat kiyafeti giyerler, diyelimki tarzan zorda mutlaka tuvalete gitmeli uzerini cikarip teskilati esasiyeyi bulana kadar altina yapardi valla! Simdikilerde ayni gecen zaman icinde yapiyorlar!!!

Newyorker 
 08.03.2014 13:29
Cevap :
Ne zaman görmüşler onların böyle yorgan kıyafetleri giydiklerini? İşte uydur uydur söyle. Ben de şunu merak ederim. Acaba tuvalette o koca kavukları nereye asıyorlardı? Aman Allah! Haydi hayırlısı...  08.03.2014 19:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster