Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
930
 

Bir Sünni Lider’in Hz Ali’nin Türbesini ziyareti …

Bir Sünni Lider’in Hz Ali’nin Türbesini ziyareti …
 

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti esnasında Hz. Ali’nin türbesini ziyaret etmesi gayet doğal bir şeydir. Netice itibarı ile Müslümanlığa inanan kişilerin Hz. Ali’yi dört halifeden biri olarak kabul etmesi ve saygı göstermesi kadar doğal ne olabilir ki… 

Fakat bunun medyaya Hz. Ali’nin mezarını ziyaret eden ilk Sünni lider olarak lanse edilmesinin altında ne yatmaktadır. İşte düşündürücü olan budur. 

Bu yaklaşımla efendim Sünnilerle Aleviler arasında ayrım vardır, Sünni liderler o yüzden Hz. Ali’nin mezarını ziyaret etmemektedir gibi bir ayrımcılık imajı oluşturmak ve Müslümanların arasına nifak sokmak gibi bir düşüncenin ürünümüdür diye düşünmeden edemiyor insan… 

Diğer bir bakış açısından ise daha önce Hz. Ali’nin türbesini ziyaret eden başbakanlarımız olduğunu düşününce acaba bu yaklaşımla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Müslüman alemine bir lider veya bir halife olarak mı? Empoze edilmeye çalışılmakta diye de düşünebiliyoruz. 

Her ne açıdan bakarsak bakalım bu haberde atılan manşet kesinlikle dış mihrakların eliyle atılmış bir manşet olarak göze çarpmaktadır. Her iki şekilde gösteriyor ki, Müslümanlara karşı düzenlenmekte olan haçlı saldırılarının bir uzantısıdır bu manşet… 

Peki bu manşet ikinci düşünce tarzı ile atıldı ise yani Başbakan Erdoğan’ın Müslümanların yeni dini lideri göstermek amacını taşımakta ise ne anlama geliyor olabilir? 

Öncelikle bu Küresel güçler birliğinin zaten yönetimi altında tuttukları Hıristiyanlık, Yahudilikten sonra Recep Tayyip Erdoğan ile Müslümanları da yönetimi altına almaya çalıştıklarının göstergesidir. 

Kısaca bu manşet ve yaklaşım aslında BOP eşbaşkanı konumuna getirdikleri Recep Tayyip Erdoğan’ı Müslümanlar üzerinde dini ve ruhani bir lider konumuna taşımak ve Ortadoğu’daki Müslüman ülkelerde doğan otorite ve yönetim boşluğunu bu şekilde kendi lehlerinde düzenlemek istediklerinin göstergesidir. 

Bir şekilde bu yaklaşımla Türkiye’de AKP hükümeti ile gündeme gelen ılımlı Müslümanlık modelini şu anda ayaklanmalarla boğuşan Müslüman devletlere model olarak kabul ettirme planının olduğudur. 

Küresel güçler bu yaklaşımları ile aslında şu mesajı vermektedir. Evet Müslümansınız ve Müslümanlığı uygulayabilirsiniz ama benim istediğim ılımlı Müslüman modelini kullanmalısınız. İşte size Müslüman modeli diyerek Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini Müslüman ülkelerin vitrinine bir marka olarak sunmaktadır. 

Bu durum ülkemize yarar mı? Sağlayacaktır yoksa zarar mı? Bunu zaman gösterecektir. 

Diğer bakımdan ise burada Küresel güçler kendi çıkarları için Recep Tayyip Erdoğan’ı ve AKP hükümetini kullanıyorlar mı? Yoksa Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti baş edebilecek bir konuma gelebilmek için bu oynanan oyuna köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme muamelesini mi? Yapmakta… 

İşte bunlar zamanın göstereceği gelişmelerle ortaya çıkacaktır. 

Ortada bir gerçek vardır ki, o da Müslüman alemine bir lider kazandırılmaya çalışıldığıdır. 

 

Saygılarımla 

Burçak YAZICI 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 357
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 1075
Kayıt tarihi
: 02.07.10
 
 

4 kasım 1996 yılında İstanbul'da dünyaya geldim. Bu sene ilköğretimden mezun oldum. Okul hayatımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster