Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Nisan '15

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
215
 

Bir Suriyeli aile dramı...

Bir Suriyeli aile dramı...
 

Durum baya vahim...


Her zaman yaptığım gibi odamın penceresinde ayaktayım, akşam saati saat 19:30 civarı dediğim gibi pencerede sağlığım için dikiliyorum. 
 
Karşı apartmandaki Suriyeli ailenin 1 ila 5 yaş arasında dört çocuğu var. Bu çocuklar sabahtan akşama kadar o evde yalnız başlarına yaşıyorlar. Sabahleyin evin büyükleri işe gidiyor akşam olunca da geri dönüyor. O üç çocuksa evde akşama kadar tek başlarına kalıyorlar. Eve girip çıkan sokağın çocuklarımı o Suriyeli çocukları dövmesini gördüm, ev içinde o Suriyeli kardeşlerin birbirlerini öldüresiye dövmesini gördüm, pencereden sokağa işemelerini gördüm. Sokaktan geçen insanlar o pencerede çocukları perişan halde sefil görünce, vicdanları sızlıyor ve o çocuklara bisküvi çikolata ekmek veriyorlar. 
 
Biraz önce ise çok çok acı bir şey gördüm… 
İki küçük kardeş pencereye oturmuş kavga ediyordu ki, çocuklardan büyük olanı içeriden bir ekmek bıçağı getirdi ve kardeşinin boğazına kulağına dayayıp kesecekmiş gibi bıçağı ileri geri sürükledi. Kardeşi ağlayınca da korktu bıçağı indirip eve girdi. 
 
Geldikleri ülke olan Suriye’de insanlar böyle cezalandırılıyor… 
Suriye diktatörlükle yönetilen bir ülke olduğundan, son yıllarda isyanlar çıktı ve isteyen istediği cezayı verebilir hale geldi. Esad yönetiminin sarsılmasıyla, Işid denen bir örgüt ortaya çıktı ve terör ile ortalığı yıkıp yakmaya başladı. Kendine boyun eğmeyen insanlarınsa boğazını kulağını burnunu keserek cezalandırmaya başladı. 
 
Benim anlamadığımsa; sokağımızdaki Suriyeli ailenin bu küçücük çocukların dağarcığında bıçakla infaz nasıl yer etti. Evde televizyonları olduğunu görmedim, Suriye’de bu infazları görecek veya anlatılanları algılayacak yaşta değillerdi. 
 
Sanırım bu çocuklar bu caniliği burada bu evde öğrendiler, büyükler tarafından evin içinde bu çocuklara eğitim verildi. 
Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazınızdaki ikinci paragrafın ilk cümlesi yorum için yeterli. Yaşları 1 ila 5 arasında 4 çocuk hangi mantığın ürünüdür. Onlar için hazırlanmış çadır kentlere, sığınmacı kamplarına gitsinler, yemek, barınma, ısınma ve sağlık giderleri bedava. Yaşadıkları yer sanıyorum İstanbul. Büyük şehirlerde yaşam pahalıdır, biraz akıllarını çalıştırsınlar, Kurtuluş savaşında ateş düştü de ülkemize, atalarımız kaçtılar mı başka ülkelere sığındılar mı? Sonra, akla gelmeyen bir şey daha var: Suriyelilerin okumuş, meslek sahibi doktor, mühendis gibi beyaz yakalılarını Almanya aldı da bize döküntüler kaldı. Misafir ediyoruz kamplarda, sanki çok zengin ülkeyiz de, 5,5 milyar dolar harcamışız, nereye ve ne zamana kadar besleyeceğiz hiç düşündünüz mü? İnsanız, vicdanlıyız ama çok boyutlu çözümsüzlükler yığını Suriyeliler...Şimdilerde dilenciler, hırsızlık ve cinayet olaylarında suçlu kategorilerinde yazılı ve görsel medyada gündeme geliyorlar...

Yurdagül Alkan 
 06.05.2015 21:09
Cevap :
Söyleyecek bir sözüm yok yorumunuza... O insanları bir bölgede düzgünce rehabilite etmek varken o milyonların nerelere gittiğini düşünemiyorum.   07.05.2015 23:39
 

Allah yardımcıları olsun.

sevinc 
 30.04.2015 18:02
Cevap :
Amin... NOT: Ülkeni birilerine açıyorsan onları misafir ediyorsan, onları ülke içinde düzgünce ağırlamak çok önemlidir. Rast gele ülkeye dağıtmak “istediğini yapın” demek saçmalıktır.   01.05.2015 15:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 15.12.10
 
 

His kaybı olmayan, sol tarafı felç, tekerlekli sandalyeli bir bedensel engelliyim... 1996 yılında..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster