Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
244
 

Bir taraf “Yanlış” bilgi veriyor…

Bir taraf  “Yanlış” bilgi veriyor…
 

Fotoğraf: www.hurriyet.com.tr


Yazının başlığı aslında <ı>“Bir taraf yalan söylüyor” şeklinde olacaktı, ama içime sindiremedim. Çünkü <ı>“Taraf”lardan biri , <ı>“Devlet” daha doğrusu <ı>“Hükümet”, diğer taraf ise ülkenin saygın sanayicileri olduğu için değiştirdim.

Bir tarafta iktidar, bilgi verirken ekonominin iyiye gittiğini söylerken, diğer tarafta sanayici, sıkıntıda olduğunu vurguluyor.

Sıkıntıda olduğunu söyleyen, ülkenin temel sanayi sektörü olan <ı>“Tekstil” sanayicilerinden önemli kişiler.

Bunlardan biri, Malatya’da ve AKP iktidarına yakın isimlerden biri olan ve Sabah-Atv gurubunu satın alan ve Türkmenistan’da tekstil sanayinde öncü olan <ı>Çalık Gurubu’nun babası, yılların tekstilcisi Mahmut ÇALIK…

Diğerleri ise, KARSU Tekstil Genel Müdürü Sayın <ı>Nevzat SEYOK, SANKO Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı <ı>Abdülkadir KONUKOĞLU…

Bu kişiler öyle sıradan kişiler değil. Ülke <ı>Sanayisinde önemli kişiler. Yaptıkları sanayi yatırımları ile istihdam sağlamış, insanlara iş ve aş vermiş, ihracatta ülke için üzerlerine düşenleri yapmış kurum ve onların başında bulunan insanlar.

Dahası, kimseye bir şey kanıtlamak zorunda olmayan ve bir o kadar da sözlerine güvenebileceğimiz kişiler.

Şimdi bu kişiler diyorlar ki <ı>“Ülkede tekstil can çekişiyor, eğer gerekli önlemler alınmazsa ya biteceğiz ya da biteceğiz.”

<ı>

Hatta <ı>Sayın KONUKOĞLU, bir taraftan iplik üretirken, diğer taraftan da dokuma yaptıklarını söylüyor ve iplikçi müdürleri ile dokumacı müdürlerinin fiyatta anlaşamadıklarını vurguluyor.

Sayın <ı>Mahmut ÇALIK ise, 2000 işçisine <ı>“Belki düze çıkarım” umuduyla ücretsiz izin verdiğini, 500 çalışanı ile üretimi sürdürürken, aylık 2 milyon dolar zarar ettiğini ve daha fazla dayanamayacaklarını belirtiyor.

Yine tekstil sektörünün önde gelen kuruluşlarından KARSU Tekstil’in Genel Müdürü Sayın <ı>Nevzat SEYOK ise daha çarpıcı bir konuyu ortaya koydu.

Dünyada yaşanan ekonomik krizlerden etkilenmenin yanında, hükümetin tekstil sektörüne bakışını yansıtırken tekstil sektörüne <ı>“Gidin Mısır’da yatırım yapın” dediklerini söyledi. Ayrıca hükümetin sanayi sektörünün sorunlarını çözmek yerine, para politikası ile uğraştığını vurguladı. Dahası, her geçen gün Türk Lirasının dolar karşısında değer kazanması sonucu da ihracatı etkilediğinden söz etti.

Yine Kayseri Tekstil sanayicilerinden Saygın Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın <ı>Sami YANGIN’ın bu konudaki görüşleri ise şöyle…

Sayın Sami <ı>YANGIN, sıkıntının sadece tekstil sektörü ile sınırlı olmadığını söylüyor. Özellikle doların 1,4 YTL seviyesinde olması gerektiğini ve ayrıca da tekstil sektöründe ise dış alıma karşı rekabet şansının oluşması gerektiğini vurguluyor.

Kendisine bu gün (19.02.2008) Sayın Başbakan’ın mecliste gurup toplantısında ekonominin günlük güneşlik olduğunu söylediğini, bunu nasıl karşıladığını sorduğumda ise cevabı şöyle oldu; <ı>“Hükümetin hangi açıdan baktığına bakmak lazım. Onlar, borsa yükselince iyiye gidiyor, düşünce kötüye gidiyor gibi bakıyorlar galiba. Ben de borsanın çıkıp inmesinin neyi ifade ettiğini anlamıyorum doğrusu. İşimiz aynı, kapasitemiz aynı, varsa karımız aynı, nasıl oluyor da borsada şirketlerin değeri bir gün iniyor, öteki gün çıkıyor? Ben borsadan anlamıyorum açıkçası” diyor.

Sektörün şikayetleri ile hükümetin başının ifade ettiği tablo, farklılık göstermektedir.

Yine aynı gurup toplantısında konuşan Başbakan’ın bir ifadesi de çok anlamlı. Sayın Başbakan <ı>“Ekonomi konusunda spekülasyon yapanların, kaybetmekten başka seçenekleri yoktur” diyor…

Bir başka deyişle Sayın Başbakan, ekonominin zora girdiğini, sanayinin ve sanayicinin çıkmaza doğru gittiğini açlıklamak, anlatmak yanlıştır. Bunu da yapanlar, yani sanayi ve sanayicilerin eninde sonunda <ı>“Kaybedeceklerini” vurguluyor, aba altından gerçekleri ortaya koyanlara sopa gösteriyor.

Ve bir taraf <ı>“Yanlış” konuşuyor…

Yanlış konuşanlar da işin fiilen içinde olan sanayiciler olmasa gerek.

19 ŞUBAT 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ekonomide pembe günler bitmek üzere. Benzinde geçenlerde 3 kuruş indirim oldu. Dün benzincilerin önünden geçerken 8 kuruşluk artma olduğunu gördüm. Ben indirim beklerken bindirim buldum. Saygılarımı sunarım.

Eşit Ağırlık 
 20.02.2008 16:37
Cevap :
Sayın Harun DENİZ... Yorumunuz ile katkı sağladığınız için teşekkür ederim... Saygılarımla... İBRAHİM PEKBAY  20.02.2008 18:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1104
Toplam yorum
: 2655
Toplam mesaj
: 212
Ort. okunma sayısı
: 876
Kayıt tarihi
: 28.01.07
 
 

Emekliyim ama “Tekaüt” değilim. 1961 yılından beri değişik “Anadolu” gazetelerinde yazdım. 1984-8..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster