Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
2377
 

Bir tarih saklar Sahaflar Çarşısı

Bir tarih saklar Sahaflar Çarşısı
 

Eskiye ve daha çok yıllarca özelliğini korumuş, eskinin izlerini hala üzerinde taşıyan eşyalara, eserlere zaafım büyük.

Açık konuşayım; klasik döşemelerden, eskiyi andıran tarzlardan ev dekorasyonunda pek hoşlanmam ama birkaç eser bulundurmayı da severim.

Bunların başında kitaplar gelir.

Paylaşmayı seven ben söz konusu kitap olduğunda bu paylaşımdan hiç hoşnut olmam. Kime ne kitap verdiysem peşine düşerim. Belki hiç hoş bir huy değil ama okuyan da geri getirme huyu olmadığından bu konudaki kontrolü elden bırakamam.

Kitaplarda yaşanmışlıklarım var. Muhakkak okurken yanımda kağıt kalem bulundururum birde. Notlar alırım, hoşuma giden sözleri yazarım.

Kitaplarımın arasında mutlaka bir iki kağıt parçası vardır.

Bazen raflardan alır öylesine karıştırır sadece o notlara bakarım.

Sahaflar bu konuda vazgeçemediğim yerlerden biri. Oradaki kitap kokusu alır götürür insanı.

Saman sayfalı kitapları karıştırıp önceki sahibinden bir iz ararım.

Onlar hiç tanımadıkları, bilmedikleri evlerde başkaları tarafından hayal edilirler. Bazen bir çay damlasında, bazen altı çizili bir cümlede bazen ise alelacele alınmış bir not cümlesinde saklılar.

Gelelim Sahaflar Çarşısı’na…

Sahaflar Beyazıt Cami’nin sol tarafındaki taşlık araziyle, Kapalıçarşı’ya açılan Sedefçiler Kapısı arasındaki bölgededir. Eskiden medrese öğrencilerinin ihtiyacını karşıladığından daha çok medrese çevresinde bulunurlarmış.

1460 yılında Kapalıçarşı inşaatı tamamlandıktan sonra, bu dükkânlara Kapalıçarşı içinde yer tahsis edilmiş ve sahaf dükkânları bir araya toplanmış. Burada 1460 ve 1894 yılında gerçekleşen İstanbul depremine kadar faaliyet göstermiş; depremden sonra çarşı, o zamanki adıyla Hakkaklar çarşısı olarak bilinen bugünkü yerine taşınmış. Sahaflar 15 yy.dan günümüze uzanan bir geçmişe sahip.

1950 yılında çıkan yangından sonra tamamen yanmış ve içinde bulunan binlerce yazma eser kül olmuş. İstanbul Belediyesi yanmayan yerleri kamulaştırıp, ahşap dükkânları da betonarmeye çevirerek, çarşıyı bugünkü mimari durumuna getirmiş. Ayrıca çarşının ortasına da ilk Türk matbaacısı olan İbrahim Müteferrika’nın büstünü yerleştirmiş. Bugün çarşıda 17’si çift katlı, 23 dükkân bulunmaktadır.

İnternetin fazla yaygınlaşmadığı, bilgisayarların elimizin altında henüz oyuncak olmadığı zamanlarda, dönem ödevi hazırlıkları için kitap arardık. İlk durağımız Sahaflar Çarşısı olurdu tabii. Yani bir tarih saklar aslında Sahaflar Çarşısı. Geçmişi canlı tutar. Günümüzde turistlerin odak noktası halindedir. Ülkemizde olan hazineler yanı başımızdayken bizler tarafından değil, turistler tarafından ilgi görüyor.

Oysa İstanbul’da yaşayıp Sahaflar Çarşısı’ndan yolu geçmemiş olan yoktur herhalde. Ülkemizde olan, tarihimizden izler taşıyan yerler ön plana çıktıkça umarım henüz fırsatı olmayanlarda birçok yeri bu şekilde keşfedecektir.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Geldiğimde ilk ziyaret edilecek yerler arasına girdi. Zaten Mısır Çarşısı' nı gezmiş Kapalı Çarşı' ya da gitmemiştim. İkisini birarada gezmek iyi olur. Evet bende yaşanmışlıkların izlerini takip etmeyi severim

Arzu Elif 
 24.02.2012 11:22
Cevap :
Sanırım sizde sahaflarda fazla vakit geçirenlerden olacaksınız:) zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığın yer deseler, düşünmeden sahaflar derim:)  24.02.2012 16:14
 

Üniversiteyi Beyazıt'ta okuduğumdan, o zamanlar saaflar çarşısından ben de çıkmadığım gibi, öğle yemeği paralarım dahil, bir üniversite öğrencisinin sahip olacağı tüm varlığı! saaflar çarşısındaki, ya da İstiklal Caddesindeki kitapçılara gömerdim ben. Bu gün yazabildiğim yazıların temeli, bu uğurda gidemediğim sinemalar, yiyemediğim öğle yemekleri olsa da, o günlerde yaptığım fedakarlıkların karşılığını, bu günlerde aldıkça,iyi ki o zamalar öyle yapmışım diyorum; kendi kendime. O çarşıda, kitaplar bir başka kokar. Her kitabın ayrı bir tarihi ayrı bir hikayesi vardır; sayfaları arasında sakladığı. Kitapkolikler, kitap sevdalıları için hala vazgeçilmezler arasındadır; Sahaflar çarşısı. Bu yüzden, Sahaflar Çarşısı'na yaptığın bu katkı, yazdığın bu yazı, o çarşının ölümsüzleri arasına geçti. Senden bu tarzda, bu içerikte yazılarını arttırmanı, yaşatılması gereken mekanları aynı şevkle kaleme almaya devam etmeni bekliyorum. Hem kendini, hem o mekanları ölümsüzleştirmeni istiyorum. Olur mu?

Cem Beraat Çamsarı 
 26.01.2012 21:45
Cevap :
olma mı:) Cem Bey yine anlamlı yorumunuzla tebessümler bıraktınız yüzümde.teşekkür ederim. bugün iyi ki dediğiniz kararlar vermişsiniz geçmişte.bu çok büyük bir meziyet. herkese ayak uydurarak sürekli ideal değiştiren tiplerden olmamışsınız. ve şimdi ki başarınızın sırrı da bu kararlık ve istikrarlılık olmuş sanırım. iyiki varsınız,sevgiler  27.01.2012 19:34
 

Ece'm pekde çocuk değil:)) Marmara Ün.öğrencisi kendisi ve aynı zamanda blog da pencere cicegi rumuzlu yazar, okumayı ve yazmayı seviyor.Mutluyum bu nedenle, sevgilerimle...

Nuray Ors 
 22.01.2012 3:02
Cevap :
Nasıl bir pot kırdım :) Kusura bakmasın ne olur, ben henüz orta okul döneminde diye canlandırdım gözümde nedense. Tekrar af edersiniz. Kendisinin yazılarını okumaktan büyük keyif alacağıma eminim. Hatamı telafi ederim en azından:) sevgiler,selamlar  23.01.2012 22:11
 

Belki de benim küçük kızımla çok kez karşılaştınız oralarda:)zira o da sahaflardan çıkmaz, okunmuş, üzerine notlar düşülmüş kitaplar cezbediyor Ece'mi de...Sevgilerimle.

Nuray Ors 
 20.01.2012 23:03
Cevap :
Belki de:) çok seviyorum kitap kurdu çocukları. Demek o da benim gibi meraklı:) ne güzel, ne mutlu size. Dilerim heveslerimizi çabucak tükettiğimiz bu çağda güzele ve faydalıya olan eğilimini hiç yitirmez. Sevgiler. Yorumunuzla beni çok mutlu ettiniz:)  21.01.2012 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1894
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster