Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '06

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
458
 

Bir tatlı huzur...

Bir tatlı huzur...
 

"Ardahan'da soğuğa yaklaşır kızıl güneş, Edirne'de sokaklara vurur bir aydınlık...Evlerden yükselir pişen aşın dumanı bir sessiz seda gibi..Mahyalar batan güneşe yanmak ister yavaş yavaş ve başlar evlerde bir telaş..."

İşte bu duygularla çaldı kapımızı herkeste bir anısı varolan Ramazan. Bazen iftarlarda aile büyükleriyle huzurla yenilen bir sıcak yemek; yanan bir mahyanın sarı ışıklarında bir akşam ya da sevgi ile yoğrulmuş zamanlar bütünü. Büyük küçük herkesin huzurla dolduğu mübarek ayların sultanı. İçinizden üst komşunuz Ayşe Teyze'yi sofranıza buyur etmek gelir, dostluklar pekişir, küsmek, dargınlıklar biter; oruçla dinlenen insan yeniden kendini bulur. Ruh da arınır tabii beden kadar. Kötü söz çıkmaz ağızdan, gönüller saadetle dolar.

Ne sihirdir bu ne de bir keramet, gönül ancak sohbet ister, huzurla dolmak ister. Ramazan'da da içimize bilinmeyen bir huzur dolar; sevinçlerimiz ayrı bir iz bırakır yürekte, hüzünler hazan yaprakları gibi solar gider. Dostluklar, anılar, bir sıcak dua bakidir geriye kalan.

Seyre dalmaktır Ramazan Sultanahmet'i, Kapalıçarşı'yı..Eyüp Sultan' da bir sessiz duadır, bazen de akşamın yıldızlarını taç yapmaktır gönle. Her daim dolmaktır içten bir tatlı huzur ile..

Hayırlı Ramazanlar efendim...Saygılar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 76
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 876
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Tuti mucize-i guyem ne desem laf değil, çerh ile söyleşemem ayinesi saf değil! Ne acayip... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster