Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1223
 

Bir Türk ailesinin öyküsü

Bir Türk ailesinin öyküsü
 

Kitapların, öykülerin, kahramanların ilginç dünyasına yeterli zamanı ayırabildiğim günlere özlemim her geçen gün artıyor. Lise ve Üniversite yıllarında okuduğum sayısını bilmediğim kitabın yanına kitaplar ekliyorum her ay birkaç tane daha ama malesef son dönemde aldığım ve ‘hadi bu adam artık okusun beni’ diye bekleyen o kadar çok kitabım var ki! Annem ve babam sayesinde yüzleri gülebiliyor neyse ki kitaplarımın.

Bir de sırf kitaplar ve isteyenler mutlu olsun diyerek paylaştığım ve büyük çoğunluğu beni yeniden bulamayan kitaplarım var. Hepimizin değer verdiği bir çok şey olduğu ortada. Kitaplarım da benim için çok önemliler listesinde, paylaşmayı seviyorum okuduğum kitapları, tavsiye etmenin keyfini yaşamayı da seviyorum ama malesef birçok kitabım gittikleri yerden yolu bulup bana geri gelemiyorlar.

Bu nedenle ne zaman bir kitapçıya girsem yeni aldığım kitapların yanında daha once okuduğum ama kitaplığımda olmayan bir tane kitabı da almayı ihmal etmiyorum.

Geçtiğimiz günlerde büyük kitapçılarımızdan birinde okumayı istediğim kitapları almış geçmişe ait izler aramak için rafların arasında ki olağan turlarımdan birini yaparken gözüme yıllar once okuduğum bir kitap ilişti ve emin olduğum nokta kitaplığımda olmadığı idi bu kitabın.

İrfan Orga’nın ‘Bir Türk Ailesinin Öyküsü’ isimli kitabı. -Aklımda kaldığı kadarı ile kitap yazarın anılardan oluşuyordu. İstanbulda zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelişi, çocukluğu, aile yaşantısı, savaş yıllarında babasını kaybedişi, subay olmak için başladığı Kuleli’deki hayatı, görevleri, deneyimlediği bir çok şeyden ve tabiki sonrasında yaşadıklarından oluşuyordu. 1900’lü yılların başlarında başlayan bir yaşam öyküsünün o zamanın İstanbul’u ve aile yaşantısına dair bir çok ipucu vereceğini düşünüyorum okuyanlara. Keyifle okumuştum yıllar once şimdi başucumdaki kitapların en üstünde beni bekliyor ikinci tur için.-

Sadece kitabı görmek dahi okuduğum döneme ait ne kadar yaşanmışlık varsa hafızamın derinliklerinden bugüne ulaştı ve gülümsetti beni. Sayfalarda kaybolmak, kitabın kahramları ile özdeşleşmek ya da bazı kahramanlar ile dost olmak, hayatın içerisinde yaşamaya fırsat bulamadığın bir çok şeyi onlarla birlikte yaşamak, sayfalarını bitmesin diye güçlükle çevirirken diğer taraftan da bir sonraki sayfada neler olduğuna duyulan önlenemez merakla çevirmek her sayfayı.

İhmal ettiğim kocaman dünya beni çekiyor yine yanına hissediyorum, aslında ben günlerimi o dünyaları keşfederek geçirebilerim ama ‘ama’larımız var işte.

Bana yeniden keyifli bir kapıyı araladığı için İrfan Orga’nın ‘Bir Türk Ailesinin Öyküsü’ isimli kitabından bahsetmeden geçsem haksızlık yapmış olacaktım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne iyi yapmışşın beğendiğin kitabı yazmakla... Not ettim adını, evimde sıra bekleyenlere ilaveten blog yazılarımdan fırsat kalınca onu da alayım. Ya da bana da hediye edersin kimbilir. :))

derinmavi.. 
 04.04.2007 13:11
Cevap :
Beğendiğim, ikişer üçer kez okuduğum kitaplar hakkında başka bir blog yazmalıyım aslında. Hiç beklemediğim bir sırada gözüme çarpan bu kitaptan bahsetmeden geçiyor olmak istememiştim yazdığım anda. Verilebilecek en değerli hediyelerden biridir bence kitaplar; özellikle de hediye eden kişi her sayfasında gözlerini gezdirmiş, parmaklarıyla her sayfasını çevirmiş ise... Kitaplarda paylaşılmadan bir anlamı olmayan bilgiler gibi paylaşılmalı, o nedenle zevkle hediye edebilirim. Sevgiler...  04.04.2007 14:25
 

Büyük bir aile, geniş imkanlar. Peşinden gelen yokluk, çaresizlik ve hastalıklar. Hüzünlü ve gerçek bir yaşamın hikayesi. Geçen yıl sonunda dostlarımıza yıl sonu hediyesi olarak göndermek istemiştim. İstisnasız tüm büyük basımevlerini aradım ancak bulamadım. Telif haklarından dolayı yaklaşık iki yıldır yeni bir baskısının yapılmadığı ifade edilmişti. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 12.03.2007 17:02
Cevap :
En kısa haliyle sizde üzerinden geçmişsiniz kitabın içeriğinin, teşekkürler. O zaman ben kendimi şanslı hissetmeliyim, elde edip sonrasında kaybettiğim kitap şans eseri karşıma çıktığı için. Sevgiler...  12.03.2007 19:03
 

Yazdıklarını okuduktan sonra başımı döndürüp kitaplığıma şöyle bir baktım ki, Tongue Fu yaldızlı bir şekilde parlıyordu diğer kitaplarımın arasında :( İlk fırsatta geri vereceğim söz. Sadece unutkanlık işte. Ama çok sağol, bende kaldığı birkaç yıl boyunca o kadar çok işe yaradı ki inanamazsın.

OynamıYorum 
 09.03.2007 13:36
Cevap :
Aşkolsun, bu yazı kitaplarımı geri toplamak adına bir çağrı değildi kesinlikle. Okunmadan kitaplığında sadece duruyor olsa belki üzülürdüm ama biliyorum ki sen ona en az benim kadar iyi bakmışsındır. Sevgiler...  09.03.2007 13:50
 

Ne kadar şanslıyım ki hem bu kitabı,hem de okuyup da beğeneceğimi düşünerek benimle kitaplarını paylaşan birileri var hayatımda...Bir Türk Ailesinin Öyküsü'nü senden sonra okuyabilir miyim? Sevgiyle kal...

Esin_k 
 08.03.2007 23:26
Cevap :
Paylaşımlar ile çoğalmıyor muyuz zaten, paylaşmaktan keyif almayı bilmek gerekiyor. Sormana bile gerek yok, tabii ki okuyabilirsin, Sevgiler...  09.03.2007 8:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 1401
Kayıt tarihi
: 15.09.06
 
 

27 yıl geçmiş ilk günden bu yana... Okullar okunmuş, MBA'ler yapılmış, Amerikalara gidilmiş, hayat h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster