Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '06

 
Kategori
Elektronik
Okunma Sayısı
25935
 

Bir TV' ye Kablosuz Görüntü, Ses Aktarımı Yapmak Mümkün mü?

Bir TV' ye Kablosuz Görüntü, Ses Aktarımı Yapmak Mümkün mü?
 

Sonunda evinize ikinci TV' yi almaya karar verdiniz. Ohh güzel hayırlı olsun,mutlu günlerde kullanın. Ancak yeni TV' ye ikinci bir uydu alıcısı takmak istemiyorsunuz. Bir odadan diğerine kablo çekmek, duvarları delmek, kabloyu oradan buradan geçirmek de istemiyorsunuz. Sonra düşündünüz "Bunun başka yolu yok mudur, ikinci TV' ye görüntüyü ve sesi havadan aktarsam, hatta uzaktan kumanda sinyallerini de havadan ilgili cihazın karşısına geçmeden diğer odadan göndersem ne iyi olurdu." diye. Sonra eklediniz, " Canım teknoloji ilerledi de herşeye çare olacak değil ya." Herşeye çare olamaz elbet, ancak buna çaresi var.

Size önemli bir sorum olacak. Her iki TV' de de aynı yayını izlemek sizin için kabul edilebilir mi? Cevabınız evetse, yazının devamını okuyabilirsiniz. Hayırsa, yapacak birşey yok, 2.uydu alıcısını almanızı önermekten başka çare yok. 2.uydu alıcısını güle güle kullanın. Hoşcakalın.

"Her iki TV' de de aynı yayın olmasının bir sakıncası yok, zaten ben ikisini aynı anda kullanmam. Diğerini öbür odaya geçtiğimde kullanırım" diyen arkadaşlarım hoşgeldiniz tekrar. Şu an bu işlevi yerine getiren ürünler piyasada mevcut. Büyük elektronik mağazalarda Hama veya Philips markasıyla bunlarıbulabilirsiniz. Ben şu an Hama 40972 modelini kullanıyorum.

Cihaz doğal olarak bir verici bir alıcı ünitesinden oluşuyor.Üniteler adaptörle besleniyor. Verici ve alıcı modül üzerinde 3 farklı kanal var. Bu üç kanaldan herhangi bir seçilebilir. Ortamda KablosuzADSLvarsa, bu kanalları değiştirerek en güzel görüntü kalite ve ses kalitesi yakalanabilir. Kablosuz ADSL biraz sesi etkileyebilir. Korkmayın, öyle ciddi bir sıkıntı değil. Kablosuz ADSL ve verici ünitesini evin mümkün olduğunca uzak noktalarına koymanız ve doğru kanalı seçmeniz (verici üzerindeki 3 kanaldan biri) yeterli olacaktır.

Gelelim bağlantıya. Verici ünitesine bir görüntü kaynağını (Uydu alıcısı, DVD Player vb..) bağlamanız gereklidir. Buna ilave olarak ilgili cihazı diğer odadan kumanda etmek için uzaktan kumanda sinyallerini alıp cihaza getiren kabloyu da vericiüniteye bağlamalısınız. Dikkat edin, bu kablonun ucundaki minik verici cihazın IR yazan yani uzaktan kumanda komutlarını algılayan kısmını görmelidir. Böylece sizin diğer odadan gönderdiğiniz komutlar havadan taşınarak üniteye ulaşacak, buradan da bire-bir bu minik verici ile istenilen cihaza ulaştırılacaktır. Bu kadar basit.

Alıcı tarafında iseünitenin çıkışı2.TV' nize bağlamanız yeterli. Hepsi bu. Yalnız burada kutu içerisinden çıkan kablolara dikkat edin. Kablolar sizincihazlarınızla (uydu alıcı,DVD Player vb.. ve 2.TV' niz)uyumlu olmayabilir. bu durumda ilave kablo almanız gerekebilir. Buna dikkat etmeyi unutmayınız.

Sonrası, herşey bitti. Adaptörleri fişe takmanız, alıcı vericiyi güzel noktalara yerletirmeniz ve cihazları çalıştırmanız yeterli. Unutmadan kafanıza takılabilir, bu kablosuz bağlantı olduğu için acaba zarar verir mi, radyasyon falan ... Eğer cep telefonu kullanıyorsanız, bunu düşünmeye bile gerek yok, çünkü etkisi bunun çok çok altında. Yok içim rahat değil derseniz, sadece kullanacağınızda fişe takarsınız, bu da sizi rahatlatır.

Bakın teknoloji neler yapabiliyor. Ama henüz şu yapılamadı ve de yapılamayacak. Dünyada sevgiyi, saygıyı bu tür güzellikleri havadan göndermek mümkün değil. Bunu karşımızdakine hissettirmek zorundayız. Yani onları görmeden çoğunlukla bu olmuyor, olsada biraz eksikkalıyor.

Unutmamak ve unutulmamak dileğiyle..!

Hoşcakalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeni satın aldığım HAMA 40972 Kablosuz Görüntü/ses Aktarıcı 'sina uzaktan kumanda tanıtımı konusunda zorluk çekiyorum. cihazın özeliklerinde: "DVD, Uydu;Digitürk ve Hi-fi Sistemlerinden görüntü/ses aktarma.Yüksek modülasyon teknolojisi ile sinyal karışımı en düşük düzeydedir. 90 m kapsama alanı(açık alan). Kızılötesi aygıtı sayesinde uzaktan kumandayı tanıtarak diğer odadan(alıcının bağlı olduğu) uzaktan kontrol imkanı. Kolay kurulum." Cihaz sorunsuz çalışıyor net görünütü de alıyorum ama bröşürde de bahsetiği alıcının bulunduğu odadan kumanda edemiyorum, kumandayı cihaza nasıl tanatacağımı biliyorsanız yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim.

tuna turay 
 07.09.2007 23:56
Cevap :
Sevgili Tuna, öncelikle cevabı biraz geç veriyorum. Memleketim olan Bayburt' u ziyarete gitmiştim. Malum köyümde internet falan yok:) Ben de Hama kullanıyorum. Bu cihazlarında uzaktan kumandayı tanıtma diye birşey yoktur. Çünkü cihaz sadece aldığı sinyali bire-bir iletir, uzaktan kumanda işlevi bundan ibarettir. Geriye sadece bağlantıların doğru yapılıp yapılmadığı kalır. Alıcı taraftaki kutuya taktığın küçük bir uzaktan kumanda gözü olmalı.Buradaki tik sanki uzaktan kumandayı cihaza tutuyormuşsun gibi bu küçük gözün kumanda edeceğin cihazın uzaktan kumanda alıcı gözünün karşısında olması gerekir. Yani örnek olarak benim gibi Digitürk kullanıyorsanız alıcı ünitesine bağlı olan bu küçük gözü uzatıp tam Digitürk kutusunun karşına koymalısın ki havadan taşınan sinyaller kutuya ulşasın. Tahminimce sorun bu olmalı. Hoşcakal.  17.09.2007 22:19
 

Selam, bu cihazı ben de kullanıyorum. Fakat görüntü ve ses kalitesi çok düşük ve bazen parazit yapıyor. Uydu receiverinin görüntü kalitesi yüksekken, cihazdan geçerek gelen görüntünün bu denli kalitesiz olması hoş değil.

M. Erdoğan 
 15.04.2007 22:11
 

Beşir Bey merhaba, yazınızda bu tip kablosuz ünitelerin cep telefonundan daha az radyasyon yaydığını iletmişsiniz ama bizim içimiz yine de çok rahat değil. Acaba net veri alabilceğimiz bir adres verebilir misiniz? Teşekkürler.

Alperen 
 20.06.2006 18:13
Cevap :
Sayın GLY, bu tür cihazlar için yayınlanmış yayılım değerleri bulmak biraz zordur. Cep telefonları için SAR değerleri, yani hangi cep telefonunun ne kadar yayılım yaptığının listesini bulmak mümkündür. Bu tür cihazların yayılımı telsiz telefon yayılımından çok farklı değildir. Zaten bu cihazların kullanma klavuzlarında da bu yönde bir uyarı görmezsiniz. Şunu unutmayın, bir cihazın alıcı-verici mesafesi ne kadar az olursa, yayılım o denli azdır. Ancak cep telefonlarını düşünün, baz istasyonuna yüz metrelerce mesafeden konuşabiliyorsunuz, bunun anlamı malum.İçiniz bu cihaz için rahat olsun. Hoşcakalın...  20.06.2006 20:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3258
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster